Եվրամիությունը լուրջ կասկածներ ունի ադրբեջանցի լրագրողի նկատմամբ կայացված դատավճռի հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանցի լրագրող Աֆղան Մուխթարլըին վեց տարվա ազատազրկման դատապարտելու վճիռը լուրջ հարցերի տեղիք Է տալիս Ադրբեջանում հիմնական իրավունքների, այդ թվում՝ կարծքների արտահայտման ու ԶԼՄ-ների ազատության, հարգման պատշաճ իրավական ընթացակարգի հարցում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Եվրոպայի արտաքին քաղաքական ծառայության պաշտոնական ներկայացուցիչը:
«Վրաստանում Մուխթարլըի ենթադրյալ առեւանգումը, որն ուղեկցվել Է նրա ձերբակալմամբ եւ Ադրբեջանում դատական հետապնդմամբ, մանրակրկիտ ու թափանցիկ հետաքննություն Է պահանջում»,- ընդգծվում Է հաղորդագրության մեջ, որը հունվարի 14-ի երեկոյան տարածվել Է Բրյուսելում:
Պաշտոնական ներկայացուցչի խոսքով՝ «հիմնական իրավունքների իրագործման հետ կապված ազատազրկման բոլոր դեպքերը պետք Է շտապ կարգով քննվեն Ադրբեջանի կողմից, ինչին պետք Է հաջորդի համապատասխան բոլոր անձանց ազատումը՝ նրա միջազգային պարտավորությունների համաձայն», հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Евросоюз усомнился в приговоре азербайджанскому журналисту Мухтарли
Шестилетний приговор, вынесенный азербайджанскому журналисту Афгану Мухтарли, ставит серьезные вопросы относительно уважения основных прав, в том числе свободы выражения мнений и СМИ, и надлежащей правовой процедуры в Азербайджане.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этом заявил официальный представитель Европейской внешнеполитической службы (ЕВС).
"Предполагаемое похищение Мухтарли в Грузии, сопровождаемое его арестом и судебным преследованием в Азербайджане, продолжает требовать тщательного и прозрачного расследования", - подчеркивается в коммюнике, распространенном вечером в воскресенье в Брюсселе.
По словам представителя ЕВС, "все случаи лишения свободы, связанные с осуществлением основных прав, должны быть в срочном порядке рассмотрены Азербайджаном с последующим освобождением всех соответствующих лиц согласно его международным обязательствам".