Թեհրանում օդի աղտոտման պատճառով չորրորդ օրն անընդմեջ փակ են դպրոցները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեհրանի դպրոցները չորրորդ օրն անընդմեջ փակ են մնում՝ կապված այն բանի հետ, որ մթնոլորտում պահպանվում Է աղտոտման բարձր մակարդակը: Այդ մասին հայտնել են արեւմտյան ԶԼՄ-ները: Դպրոցները փակ են նաեւ Սպահան, Ուրմիա եւ Թավրիզ քաղաքներում, որտեղ նույնպես բնապահպանական խնդիրներ են դիտվում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ իրանական դպրոցներում ուսումնական շաբաթվա վերջը դեկտեմբերի 20-ն Է, սակայն հայտնի չԷ՝ պարապմունքները կվերսկսվեն արդյոք դեկտեմբերի 23-ին:
ԶԼՄ-ները նշում են, որ ներկայում Թեհրանի օդում վնասակար մասնիկների պարունակության մակարդակն ավելի քան վեց անգամ գերազանցում Է թույլատրելի նորման: Այսպես, մեկ խորանարդ մետր օդի հաշվով գրանցված են 160 միկրոգրամ այդպիսի մասնիկներ այն դեպքում, երբ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը թույլատրելի առավելագույնը համարում Է 25 միկրոգրամը: Բնապահպանական բարդ իրադրության կապակցությամբ Թեհրանի իշխանություններն զգալիորեն սահմանափակել են ավտոտրանպորտի երթեւեկությունը եւ քաղաքի փողոցներ են ուղարկել շտապօգնության լրացուցիչ ծածկակառքեր: Թեհրանի շրջանում ժամանակավորապես փակվել են այն հանքերն ու ձեռնարկությունները, որոնք աղտոտում են մթնոլորտը:
Միեւնույն ժամանակ ԶԼՄ-ները նշում են, որ Թեհրանի շրջանում նմանօրինակ սեզոնային խնդիրները դիտվում են արդեն երկու տասնամյակ, ընդ որում՝ իրադրությունը շարունակում Է վատթարանալ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Тегеране из-за загрязнения воздуха четвертый день подряд закрыты школы
Школы в Тегеране остаются закрытыми четвертый день подряд в связи с сохраняющимся высоким уровнем загрязнения атмосферы, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU. Также школы закрыты в городах Исфахан, Урмия и Тебриз, где также отмечаются экологические проблемы.
По данным СМИ, окончание учебной недели в иранских школах приходится на среду, однако неизвестно, возобновятся ли занятия в субботу.
СМИ отмечают, что на данный момент уровень содержания вредных частиц в воздухе над Тегераном более чем в шесть раз превышает допустимую норму. Так, на один кубометр воздуха зафиксирован 160 микрограмм таких частиц, тогда как максимумом, допустимым Всемирной организацией здравоохранения, считается 25 микрограмм.
В связи со сложной экологической ситуацией власти Тегерана существенно ограничили движение автотранспорта и направили на улицы города дополнительные кареты скорой помощи. В районе Тегерана временно закрыты шахты и предприятия, загрязняющие атмосферу.
В то же время СМИ сообщают, что подобные сезонные проблемы в районе Тегерана наблюдаются уже два десятилетия, причем ситуация продолжает ухудшаться.