Մահացել Է ֆրանսիացի ռոք երգիչ Ջոնի Հոլիդեյը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 74 տարեկան հասակում վախճանվել Է ֆրանսիացի ռոք երգիչ եւ կոմպոզիտոր Ջոնի Հոլիդեյը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 6-ին հայտնել Է France-Presse գործակալությունը՝ հղում անելով երգչի կնոջը:
«Ջոնի Հոլիդեյը հեռացավ: Ես գրում եմ այս բառերը՝ չհավատալով դրանց, բայց եւ այնպես դա ճիշտ Է: Իմ տղամարդն այլեւս չկա, նա այս գիշեր մեզ լքեց այնպես, ինչպես որ ապրեց իր կյանքը՝ արիությամբ ու արժանապատվությամբ»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Երգչի մահվան պատճառը, ինչպես նշվում Է, թոքերի քաղցկեղն Էր:
Ջոնի Հոլիդեյը (իսկական անունն Է՝ Ժան Ֆիլիպ Լեո Սմեթ) ծնվել Է 1943 թվականին Փարիզում: Իր կարիերայի ընթացքում նա կատարել Է ավելի քան 400 շրջագայություն, որոնք 15 միլիոնից ավելի հանդիսականների են հավաքել: Մինչեւ 2005 թվականը վաճառվել Էր նրա շուրջ 80 մլն սկավառակ, Հոլիդեյի 18 ալբոմներ դարձել են պլատինե: Նա նաեւ շատ երգեր Է գրել շանսոնի ոճով, ինչպես նաեւ ֆիլմերի երաժշտություն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

AFP: умер певец Джонни Холлидей
Французский рок-исполнитель и композитор Джонни Холлидей скончался в возрасте 74 лет. Как передает Арменпресс, об этом в среду сообщает агентствоFrance-Presseсо ссылкой на супругу певца.
"Джонни Холлидей ушел. Я пишу эти слова, не веря в них, и все же это правда. Моего мужчины больше нет, он покинул нас этой ночью так же, как и прожил свою жизнь - с мужеством и достоинством", - говорится в сообщении, поступившем в распоряжение агентства.
Причиной смерти певца, как сообщается, стал рак легких.
Джонни Холлидей (настоящее имя— Жан-Филипп Лео Смет) родился 15 июня 1943 года вПариже. За свою карьеру он совершил более 400 турне, которые собрали более 15 миллионов зрителей. К 2005 году были проданы около80 миллионов его дисков, 18 альбомов Холлидея стали платиновыми. Он также написал много песен встиле шансона имузыку кфильмам.