Եվրոպայի խորհրդի հետ մեր հարաբերությունները կշարունակվեն խորանալ. ՀՀ վարչապետն ընդունել է ԵԽԽՎ համազեկուցողներին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը նոյեմբերի 7-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի մոնիթորինգի հանձնաժողովի անդամներ, ԵԽԽՎ համազեկուցողներ Ալան Միլին և Ջուզեպպե Գալատիին:Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը կարևորել է համազեկուցողների պարբերական այցերը Հայաստան, որոնք թույլ են տալիս քննարկել մեր երկրում ընթացող բարեփոխումները և ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքը։«Եվրոպայի խորհրդին անդամակցությունից ի վեր Հայաստանն ակտիվ ներգրավված է եղել կառույցի և դրա տարբեր մարմինների աշխատանքներում: Մենք բարձր ենք գնահատում մեր համագործակցությունը և շնորհակալ ենք ԵԽ-ին՝ փորձագիտական աջակցության համար, այդ թվում՝ նաև օրենսդրական բարեփոխումների փաթեթների մշակման գործում: Կարծում եմ, որ Հայաստանը մեծ ճանապարհ է անցել այդ պարտավորությունների կատարման ուղղությամբ, ինչի մասին են վկայում ԵԽԽՎ և ԵԽ նախարարների կոմիտեի կողմից իրականացվող մոնիթորինգի արդյունքները»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
ԵԽԽՎ համազեկուցողներ Ալան Միլը և Ջուզեպպե Գալատին համակարծիք են եղել, որ Հայաստանը բավական կարճ ժամկետում բավական երկար ուղի է անցել՝ նշելով, որ համապետական ընտրություններից հետո երկիրը փոփոխությունների և զարգացումների հաջորդ փուլն է թևակոխել:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են սահմանադրական բարեփոխումներով պայմանավորված գործընթացներին, ընտրական բարեփոխումներին ու կոռուպցիայի դեմ պայքարին վերաբերող հարցեր: Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է այս ուղղություններով կատարված և կատարվող աշխատանքները, որոնց նպատակը վերոնշյալ գործընթացների արդյունավետ ու սահուն կազմակերպումն է: Վարչապետը նշել է, որ հակակոռուպցիոն պայքարը ՀՀ կառավարության մշտական ուշադրության կենտրոնում է, և բացի կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանն ուղղությամբ կոնկրետ քայլերից, մի շարք ձեռքբերումներ են արձանագրվել նաև օրենսդրական դաշտում: Կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակում կառավարության ղեկավարը կարևորել է Եվրոպայի խորհրդի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետությունների խմբի (ԳՐԵԿՈ) և Փողերի լվացման հարցով կոմիտեի հետ (ՄԱՆԻՎԱԼ) առարկայական համագործակցությունը: Կարեն Կարապետյանը տեղեկացրել է նաև, որ ներկայում մշակման փուլում է գտնվում ՀՀ դատական և իրավական բարեփոխումների2018-2023թթ. ռազմավարությունը և դրանից բխող գործողությունների ծրագիրը:
Վարչապետն անդրադարձել է նաև տարբեր ինտեգրացիոն միավորումների և առանձին երկրների հետ տնտեսական համագործակցության հնարավորություններին, խոսել բիզնես միջավայրի բարելավման, ներդրումային ակտիվության խթանման և ներդրումների ներգրավման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մասին:«Մեր գլխավոր նպատակը յուրաքանչյուր ներդրողին՝ թե´ տեղական, թե´ օտարերկրյա, իր գործունեության համար անհրաժեշտ բոլոր պայմաններով ապահովելն է: Մենք հատուկ ուշադրություն ենք դարձնում բիզնես միջավայրին, արձանագրում ենք, որ վերջին մեկ տարում ունենք դրական արդյունքներ, բայց գիտենք նաև թույլ կետերը և աշխատում ենք դրանք վերացնելու ուղղությամբ»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը:
ԵԽԽՎ համազեկուցողները ողջունել են Հայաստանի կառավարության կողմից տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումները:«Կարելի է երկու բանի համար շնորհակալություն հայտնել՝ նախ, այն արժանապատիվ և լուրջ մոտեցման համար, որ ձեր երկիրը ցուցաբերում է Սիրիայից փախստականների, մասնավորապես, սփյուռքահայերի հոսքի առումով: Մենք երախտապարտ ենք դրա համար. դա օրինակ է, որից այլ ազգերը կարող են սովորել և որի վրա կարող են հիմնվել: Եվրոպայի խորհրդի անունից էլ շնորհակալ ենք ձեզ այն աշխատանքի համար, որը Եվրոպայում կատարում են ՀՀ դիվանագետներն ու ներկայացուցիչները, ԵԽԽՎ-ում ձեր պատվիրակությունը: Մենք կարող ենք հավաստիացնել, որ կշարունակենք օժանդակել ձեզ, որպեսզի ձեզ երազած նոր Հայաստանը կառուցելու ճանապարհին այդ տեմպը պահպանեք»,- իր խոսքում ասել է Ալան Միլը:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել գնահատականի և աջակցության պատրաստակամության համար՝ նշելով.«Եվրոպայի խորհրդի հետ մեր հարաբերությունները կշարունակվեն խորանալ՝ համաձայն մեր կողմից ստանձնած հանձնառությունների և քաղաքական պարտավորությունների: Դրանց աննախապայման իրականացումը կնպաստի երկրում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների ընդլայնմանը՝ որպես կայուն բաղադրիչներ մեր անվտանգության և կայուն զարգացման համար»:

‘Our relations with CoE will continue deepening’ – Armenian PM receives PACE co-rapporteurs
YEREVAN, NOVEMBER 7, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Karen Karapetyan on November 7 received members of the monitoring committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), PACE co-rapporteursAlan Meale and Giuseppe Galati, press service of the government told Armenpress.
The PM attached importance to the regular visits of co-rapporteurs to Armenia which enable to discuss the ongoing reforms in the country and the process of implementation of duties. “Since its membership to the Council of Europe Armenia has been actively involved in the works of the structure and its different bodies. We highly appreciate our cooperation and thank the CoE for the expert assistance, as well as in the development of the packages of legislative reforms. I think Armenia has passed a great path on implementing these commitments the evidence of which are the monitoring results conducted by the PACE and CoE ministerial committee”, Karen Karapetyan said.
The PACE co-rapporteurs agreed that Armenia has passed quite a long path in a short period of time, stating that after the pan-national elections the country has entered the next stage of changes and developments.
During the meeting issues relating to the processes conditioned by constitutional reforms, electoral reforms and fight against corruption were discussed. PM Karapetyan presented the works carried out so far on this path, as well as the ongoing activities which aim at effectively and smoothly organizing the abovementioned processes. The PM noted that the anti-corruption fight is in the constant spotlight of the Armenian government, and in addition to the concrete steps to reduce the corruption risks, certain achievements were recorded also in the legislative field. The PM informed that at the moment the Armenian judicial and legal reforms 2018-2023 strategy and the action plan are being prepared.
The PM also touched upon the economic cooperation opportunities with different integration unions and countries, talked about the ongoing works aimed at improving the business environment, boosting investment activeness and attracting investments. “Our main goal is to provide each investor, both local and foreign, with all the necessary conditions for their activity. We pay special attention to the business environment, we record that we have positive results over the past year, but we also know the weak points and try to eliminate them”, the PM stated.
The PACE co-rapporteurs welcomed the Armenian Government’s ongoing reforms in different spheres. “We want to thank for two things: firstly, for a dignified and serious approach your country shows towards Syrian refugees, in particular, in terms of the flow of Diaspora-Armenians. We are grateful for that: this is an example for other peoples to follow. On behalf of the Council of Europe we want to thank you for the work the Armenian diplomats and representatives carry out in Europe, as well as your delegation to the PACE. We can assure that we will continue assisting you to keep this pace on the way of building your dreamed Armenia”, Alan Meale said.
The PM thanked for the appreciation and readiness to assist and stated: “Our relations with the Council of Europe will continue deepening in accordance with the commitments and political obligations assumed by us. Their unconditional implementation will contribute to expanding democracy, human rights and fundamental freedoms as stable components for our security and sustainable development”.