Իրանի գերագույն ղեկավարը ԱՄՆ-ին Է համարում երկրի գլխավոր թշնամին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի գերագույն ղեկավար այաթոլլա Ալի Խամենեին ԱՄՆ-ին համարել Է իրանական ժողովրդի գլխավոր թշնամին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է նրա կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
«Ամերիկան հիմնական թշնամին Է բառիս բուն իմաստով»,-հայտարարել Է Խամենեին՝ ուսանողների առջեւ ունեցած ելույթի ժամանակ:
«ԱՄՆ-ի առջեւ ընկրկելը նրան կուժեղացնի ու կլկտիացնի, ուստի միակ ճանապարհը դիմադրությունն Է»,-ընդգծել Է նա:
Խամենեին հիշեցրել Է, որ Միացյալ Նահանգները Իսլամական հեղափոխության հաղթանակից անմիջապես հետո Թեհրանի նկատմամբ թշնամական դիրք բռնեց, իսկ այժմ ձգտում Է վնասել միջուկային համաձայնագրին:
Նախօրյակին Ռուսաստանի ղեկավար Վլադիմիր Պուտինի հետ կայացած հանդիպմանը այաթոլլան առաջարկել Է մեկուսացնել ԱՄՆ-ին՝ հրաժարվելով դոլարից եւ այն ազգային արժույթներով փոխարինելով երկկողմ եւ բազմակողմ գործառնություններում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Верховный лидер Ирана назвал США главным врагом
Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи назвал США главным врагом иранской нации.Как передает Арменпресс, об этом говорится всообщении, опубликованном наего сайте.
"Америка является основным врагом впрямом смысле этого слова",— заявил Хаменеи вовремя выступления перед студентами.
"Отступление перед лицом США придаст им сил исделает их наглыми, всвязи сэтим единственным путем является сопротивление",— подчеркнул он.
Хаменеи напомнил, что Соединенные Штаты сразу после победы Исламской революции заняли поотношению кТегерану враждебную позицию, асейчас стремятся навредить соглашению поатому.
Накануне, навстрече сроссийским лидером Владимиром Путиным, аятолла предложил изолировать США, отказавшись отдоллара изаменив его национальными валютами вдвусторонних имногосторонних операциях.