Արամ Սաթյանը հավակնոտ ծրագրեր ունի. կվերանորոգվի Դիլիջանի կոմպոզիտորների ստեղծագործական տան դահլիճը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոմպոզիտորների միության վերընտրված նախագահ Արամ Սաթյանը նպատակ ունի նորոգել Դիլիջանի Էդվարդ Միրզոյանի անվան կոմպոզիտորների ստեղծագործական տան Բեթհովենի անվան դահլիճը անվանի կոմպոզիտորի 250-ամյակին մեծ համերգային ծրագիր իրականացնելու ակնկալիքով:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արամ Սաթյանը խոսել է իր նախագահության ընթացքում միության գրանցած հաջողությունների և հետագա ծրագրերի մասին:
«Շատերին հետաքրքրում է, թե ի՞նչ ձեռքբերումներ են ունեցել հայ կոմպոզիտորները վերջին տարիներին: 2013 թվականից մոտավորապես ութսուն երիտասարդ և հասուն հայ կոմպոզիտորների գործեր հնչել են արտերկրում: Այդ կերպ մենք ճանաչելի ենք դարձնում հայ ստեղծագործողների երաժշտությունը ողջ աշխարհում. դա մեր առաջնային խնդիրներից է:
Ընդգծեմ, որ մի շարք փառատոներ ենք անցկացրել Բոստոնում, Փրովիդենսում: Նյու Յորքում տեղի է ունեցել կամերային երաժշտության փառատոն, որին նաև ես էի ներկա: Զարմանալի է՝ ամերիկացիները մոտենում էին մեզ ու նշում, որ հայտնաբերել են հայ ժամանակակից երաժշտությունը, և որ այն բարձրակարգ է»,-ասաց Արամ Սաթյանը:
Նա կարևորեց նաև միության կազմակերպած փառատոնը Ֆրանսիայում: «Ֆրանսիացի երաժիշտները ժամանակակից հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններն էին կատարում: Հինգ համերգային ծրագիր ենք իրականացրել Փարիզում, Լիոնում, Մարսելում: Այդ նախագծին աջակցել է նաև ՀՀ մշակույթի նախարարությունը:
Համատեղ փառատոն ենք ունեցել նաև Ռուսաստանում և Հայաստանում, որի ընթացքում հաջողված համերգային ծրագրեր անցկացվեցին Հայաստանում, այնուհետև Ռուսաստանի ութ տարբեր քաղաքներում. կրկին կատարվեցին հայ ստեղծագործողների գործերը:
2016-ին համագործակցել ենք Չինաստանի հետ: Հյուրընկալեցինք նրանց Երևանում և Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում համերգային ծրագիր անցկացվեց: Հետո մենք ենք մեկնել Չինաստան և նրանց հետ համատեղ ելույթներ ունեցել Պեկինում: Այդ նույն տարում իր տեսակով առաջին անգամ Բելգիայում կայացավ համերգ՝ տեղի երաժիշտների մասնակցությամբ, որտեղ հնչեցին մեր տաղանդավոր պատանի կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները. նման բան երբևէ չէր եղել: Այս տարի էլ Դիլիջանի Էդվարդ Միրզոյանի անվան ստեղծագործական տանը կազմակերպեցինք յուրօրինակ երաժշտական ճամբար՝ միավորելով հայ և վրացի 40 երիտասարդ երաժիշտների և կատարողների:
Եթե փորձեմ ամփոփել, ապա 2013 թվականից ի վեր հայ ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործությունների բազմաթիվ համերգներ են կայացել ԱՄՆ-ում, ՌԴ-ում, Ֆրանսիայում, Չինաստանում, Գերմանիայում, Իտալիայում և այլուր: Նրանց գործերը հնչել են աշխարհի տարբեր ծագերում կազմակերպված միջազգային փառատոներում: Կոմպոզիտորների միությունը 2014 թվականից իրականացնում է ժամանակակից երաժշտության (թվով չորս) և երիտասարդ կոմպոզիտորների (թվով 3) փառատոներ, Էդվարդ Միրզոյանի անվան պատանի կոմպոզիտորների մրցույթ (թվով 4):
Կոմպոզիտորների միության 85-ամյակի կապակցությամբ միությունը լույս է ընծայել «Հայ կոմպազիտոր» ամսագիրը, ստեղծել է ինտերնետային ռադիո, որը դասական երաժշտություն է մատուցում:
Անդրադառնալով ապագա ծրագրերին` կոմպոզիտորների միության նախագահն ասաց, որ պատրաստվում են Շվեյցարիայի հետ համատեղ սիմֆոնիկ երաժշտության մրցույթ իրականացնել: «Ծրագրում ենք հայ երիտասարդ կոմպոզիտորների այց կազմակերպել նաև Լեհաստան և հակառակը: Բանակցություններն ընթացքի մեջ են: Հաջորդ ամիս հայ-վրացական համագործակցության շրջանակում հայ երաժշտության 3 համերգ կկայանա Գորի և Թբիլիսի քաղաքներում»,-նշեց նա:
Այս տարիներին վերանորոգվել են Կոմպոզիտորների միության վարչական շենքի երկու հարկերը: Մեծ աշխատանքներ են տարվել նաև Դիլիջանի Էդվարդ Միրզոյանի անվան կոմպոզիտորների ստեղծագործական տանը. վերանորոգվել է 5 քոթեջ, կառուցվել մանկական խաղահրապարակ և այլն: Նախատեսվում է ստեղծագործական տան Բեթհովենի անվան դահլիճը նորոգել հանճարեղ կոմպոզիտորի 250-ամյակի կապակցությամբ: «Նորոգումից հետո այնտեղ կարող ենք մեծ համերգ իրականացնել, որին կմասնակցեն անվանի երաժիշտներ աշխարհի տարբեր երկրներից: Այդ նպատակով բանակցում ենք Բոնի Բեթհովենյան ընկերության և Բեթհովենի անվան սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ»,-եզրափակեց Արամ Սաթյանը:
Հայաստանի կոմպոզիտորների միությունը միավորում է Հայաստանի պրոֆեսիոնալ կոմպոզիտորներին և երաժշտագետներին, աջակցում նրանց ստեղծագործական գործունեությանը։ Միության տնօրինությամբ գործող կոմպոզիտորների տանը կազմակերպվում են հանդիպումներ, նոր ստեղծագործությունների համերգ- քննարկումներ և այլ միջոցառումներ։ Միությունը ստեղծվել է 1932 թվականին Երևանում: 2013-ից Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախագահը Արամ Սաթյանն է:

Re-elected president of Composers Union has ambitious programs
YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. Re-elected president of the Composers Union of Armenia Aram Satyan plans to renovate the Beethoven hall of theComposers' Creative Center afterEduard MirzoyaninDilijan with the expectation to hold a great concert dedicated to the 250th anniversary of the renowned composer.
Aram Satyan talked about the achievements of the Union during his tenure and the future programs.
“Many people are interested in what achievements Armenian composers reached during the recent years. Since 2013 the works of nearly 80 young and mature Armenian composers have been performed abroad. By this way we make the music of Armenian composers recognizable throughout the world: this is one of our priority tasks.
I want to state that several festivals have been held in Boston and Providence. A chamber music festival was held in New York which I also attended. It’s surprising, the American people approached us and said they have discovered the Armenian modern music”, Aram Satyan said.
He also attached importance to the festival organized by the Union in France. “French musicians were performing the works of contemporary Armenian composers. We held 5 concerts in Paris, Lion, Marseille. The Armenian ministry of culture assisted this project.
We also had a joint festival in Russia and Armenia during which successful concerts were held in Armenia, than in 8 different Russian cities, and again the works of Armenian composers were performed.
In 2016 we have cooperated with China. We also hosted them in Yerevan and a concert was held in the Komitas Museum-Institute. Then we visited China and jointly performed in Beijing. During 2016 for the first time a concert was held in Belgium with the participation of local musicians where the works of our talented young musicians were performed: this was being held for the first time. This year we also organized a unique musical camp in the Creative Center after Eduard Mirzoyan in Dilijan, uniting 40 young Armenian and Georgian musicians and performers.
If I try to sum up, since 2013 numerous concerts of works of Armenian contemporary composers were held in US, Russia, France, China, Germany, Italy and etc. Their works have been performed at international festivals all over the world”, he said.
Taking about the upcoming plans, Aram Satyan said they are going to hold a joint symphonic music contest with Switzerland. “We also plan to organize the visit of Armenian young composers to Poland and vice versa. The talks are underway. Next month 3 concerts of Armenian music will be held in the Georgian cities of Gori and Tbilisi within the framework of Armenian-Georgian cooperation”, he said.
During these years the two floors of the building of the Composers Union have been renovated. Huge works have been carried out in theComposers' Creative Center afterEduard MirzoyaninDilijan. It is expected to renovate the Beethoven hall of the Creative Center on the occasion of the 250th anniversary of the great composer. He said after renovation they can hold a great concert with the participation of renowned musicians from different countries of the world.