ՀՀ վարչապետը մասնակցել է ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հոկտեմբերի 25-ին մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին: Մինչ նիստի սկսվելը ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարները համատեղ լուսանկարվել են: Այնուհետև տեղի են ունեցել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նեղ կազմով, ապա՝ ընդլայնված կազմով նիստերը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ողջունել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի մասնակիցներին և շնորհավորել Սափար Իսակովին՝ Ղրղըզստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու ու խորհրդի նիստին մասնակցելու կապակցությամբ:
Իր ելույթում Հայաստանի կառավարության ղեկավարը, մասնավորապես, նշել է.«Նեղ կազմով հանդիպման ժամանակ մենք արդեն հանգամանորեն մտքեր ենք փոխանակել այսօրվա օրակարգի առանցքային հարցերի շուրջ: Կցանկանայի հակիրճ անդրադառնալ Միության համար՝ մեր տեսանկյունից կարևոր նշանակություն ունեցող որոշ արդիական հարցերի:
Այսօր գրեթե անհնար է խոսել տնտեսությունների արդիականացման և մրցունակության բարձրացման մասին առանց թվային օրակարգի: Հասկանալի է, որ այս մասշտաբային խնդրի լուծմանն անհրաժեշտ է հասնել՝ հաշվի առնելով տնտեսությունների՝ այդ փոփոխություններն ընդունելու ունակությունը, առանց բիզնեսի համար ավելորդ ծախսեր առաջացնելու: Միաժամանակ, կկրկնեմ Սոչիում կայացած Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում Հայաստանի Նախագահի հնչեցրած դիրքորոշումը. թվային լուծումների մշակումը կարելի է իրականացնել՝ ունենալով էլեկտրոնային հաշիվ-ապրանքագրերի փոխադարձ ճանաչման մեխանիզմը: Այդ հարցի լուծումը կարևոր է ինչպես մի շարք նախաձեռնությունների, այնպես էլ ապրանքների գներին հետևելու առումով:
ԵԱՏՄ անդամ պետությունների համաձայնեցված տրանսպորտային քաղաքականության հիմնական ուղղությունների և փուլերի իրականացման «ճանապարհային քարտեզն» ընթանում է տրանսպորտի և ենթակառուցվածքի մասով ԵԱՏՄ-ի մասին պայմանագրի համապատասխան դրույթների զարգացմանը համապատասխան: Մեզ համար, հաշվի առնելով ԵԱՏՄ երկրների հետ ընդհանուր սահմանների բացակայությունը, լոգիստիկ և տրանսպորտային ու կոմունիկացիոն ուղղվածություն ունեցող հարցերն առավել քան արդիական են: Մենք ակնկալում ենք, որ «ճանապարհային քարտեզի» իրագործումը կնպաստի մեր պետությունների միջև տրանսպորտային հաղորդակցության դիվերսիֆիկացմանը:
Միության ընդհանուր էներգետիկ շուկայի ձևավորման շրջանակում մենք շահագրգռված ենք հասնելու տեղեկատվության փոխանակման այնպիսի համակարգի ստեղծմանը, որ կհամապատասխանի էլեկտրաէներգիայի փոխադարձ առևտրի աճի խնդրին, կնպաստի մեր երկրների էլեկտրաէներգետիկ համակարգերի զուգահեռ աշխատանքի ռեժիմների պլանավորմանը:
Կցանկանայի առանձնացնել եվս մեկ թեմա: Հաջորդ տարի «Եվրասիական շաբաթը» նախատեսվում է անցկացնել Հայաստանում: Նման նախագծերի իրագործումն ընթանում է ինտեգրացիոն գործընթացներին համահունչ ու նպաստում բիզնեսի և պետությունների միջև ուղիղ երկխոսության զարգացմանը: Ուրախ կլինենք ընդունելու մեր բոլոր երկրների ներկայացուցիչներին Երևանում և համոզված ենք, որ միջոցառումն օգտակար և արդյունավետ կլինի բոլոր մասնակիցների համար»:
ԵԱՏՄ-ում նախագահող երկրի՝ Ղրղըզստանի Հանրապետության վարչապետ Սափար Իսակովը նիստի մասնակիցների անունից շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանին՝ ավանդական ջերմ ընդունելության ու հյուրընկալության համար: Նա նշել է, որ շուտով կլրանա Միության կազմավորման 3 տարին, ինչը ոչ մեծ, բայց բավարար ժամանակահատված է՝ հետ նայելու և առկա սխալների շտկման ուղղությամբ աշխատելու համար:
ԵԱՏՄ օրակարգի, խնդիրների և զարգացման հետագա հեռանկարների վերաբերյալ իրենց դիտարկումներն են ներկայացրել անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարները՝ Բելառուսի Հանրապետության վարչապետ Անդրեյ Կոբյակովը, Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Բակիտժան Սագինտաևը, Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՏՀ) կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Օրակարգային հարցերի շրջանակում քննարկման առարկա են դարձել ներքին շուկաների, առևտրի, ագրոարդյունաբերության, էներգետիկայի և ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։
Նիստի արդյունքում ստորագրվել են տարբեր ոլորտներում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների փոխգործակցությունն ամրագրող հետևյալ փաստաթղթերը՝
«ԵԱՏՄ թվային օրակարգի իրականացման շրջանակում նախաձեռնությունների մշակման կարգի մասին» որոշումը,
«ԵԱՏՄ ներքին շուկայում2018-2019թթ. սահմանափակումների վերացմանն ուղղված միջոցառումների ծրագրի (ճանապարհային քարտեզի) մասին» կարգադրությունը,
«ԵԱՏՄ շաքարի շուկաներում իրավիճակի վերլուծության մասին» հանձնարարականը,
«Ավիավթարների հետաքննության մարմնի ստեղծման ուղղությամբ աշխատանքների ընթացքի մասին» կարգադրությունը,
«Նավաշինության մասին համաձայնագրի նախագծի» մասին հանձնարարականը,
«ԵԱՏՄ էլեկտրաէներգետիկական ընդհանուր շուկայի շրջանակում տեղեկատվության փոխանակման համակարգի ձևավորման որոշ հարցերի մասին» հանձնարարականը,
«2018-2020թթ. ԵԱՏՄ անդամ պետությունների համակարգված տրանսպորտային քաղաքականության իրականացման փուլերի և հիմնական ուղղությունների միջոցառումների ծրագիրը հաստատելու մասին» որոշումը,
«ԵԱՏՄ-ում նույնականացման միջոցներով ապրանքների մակնշման մասին համաձայնագրի նախագծի մասին» կարգադրությունը,
«2018-2020թթ. «Եվրասիական շաբաթ» ցուցահանդեսային համաժողովի անցկացման մասին» կարգադրությունը,
«ԵԱՏՄ շրջանակում գյուղատնտեսական մշակաբույսերի սերմերի գործածության մասին» համաձայնագիրը,
«Ապրանքների տեղաշարժի վերահսկողության ուղղությամբ լրացուցիչ միջոցառումների հարցի մասին» հանձնարարականը:
Ղրղըզստանում կադրային փոփոխություններով պայմանավորված՝ ԵԱՏՄ խորհրդի նիստում հաստատվել է երկրի նոր ներկայացուցչի թեկնածությունը։ ԵԱՏՀ կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ որոշվել է ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի հաջորդ նիստն անցկացնել 2018 թ. հունվար-փետրվար ամիսներին՝ Ռուսաստանի Դաշնության Սոչի քաղաքում:

Премьер-министр Армении принял участие в заседании Евразийского межправительственного совета
Премьер-министр Армении Карен Карапетян 25 октября принял участие в заседании Евразийского межправительственного совета. Перед началом заседания состоялось совместное фотографирование глав правительств государств – членов ЕАЭС. Затем состоялись заседания Евразийского межправительственного совета в узком составе, затем – в расширенном составе.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, премьер-министр Карен Карапетян поприветствовал участников заседания Евразийского межправительственного совета и поздравил Сапара Исакова с назначением на должность Премьер-министра Кыргызской Республики и его участием в заседании Совета. В своем выступлении Глава Правительства Армении, в частности, отметил:«Во время встречи в узком составе мы уже провели обстоятельный обмен мнениями по ключевым вопросам сегодняшней повестки дня. Хотел бы вкратце остановиться на некоторых актуальных для Союза, с нашей точки зрения, вопросах.
Сегодня практически невозможно говорить о модернизации и повышении конкурентоспособности экономик без цифровой повестки. Понятно, что к решению этой масштабной задачи необходимо продвигаться с учетом способности экономик принять эти изменения, без излишних издержек на бизнес. При этом, я повторю позицию, озвученную Президентом Армении на заседании Высшего Евразийского экономического совета в Сочи: выработку цифровых решений возможно осуществить, имея механизм взаимного признания электронных счетов-фактур. Разрешение этого вопроса важно как с точки зрения целого ряда инициатив, так и в плане прослеживаемости товаров.
«Дорожная карта» реализации Основных направлений и этапов реализации согласованной транспортной политики государств-членов ЕАЭС идет в русле развития соответствующих положений Договора о ЕАЭС по части транспорта и инфраструктуры. Для нас, при отсутствии общих границ со странами ЕАЭС, вопросы логистической и транспортно-коммуникационной направленности более чем актуальны. Рассчитываем, что реализация «дорожной карты» будет способствовать диверсификации транспортных коммуникаций между нашими государствами.
В рамках формирования общего электроэнергетического рынка союза мы заинтересованы в выходе на такую систему информационного обмена, которая бы соответствовала задаче роста взаимной торговли электроэнергией, содействовала бы планированию режимов параллельной работы электроэнергетических систем наших стран.
Еще одна тема, которую я бы хотел отметить. В следующем году «Евразийскую неделю» планируется провести в Армении. Реализация таких проектов идет в русле интеграционных процессов и способствует развитию прямого диалога между бизнесом и государствами. Будем рады принять представителей всех наших стран в Ереване и уверены, что мероприятие будет полезным и эффективным для всех участников».
Премьер-министр председательствующей в ЕАЭС страны – Кыргызской Республики Сапар Исаков от имени участников заседания поблагодарил Премьер-министра РА Карена Карапетяна за традиционно теплый прием и гостеприимство. Он отметил, что скоро исполнится 3 года со дня образования Союза, это небольшой, но достаточный срок для того, чтобы оглянуться назад и поработать над исправлением имеющихся ошибок.
Свои мнения касательно повестки дня ЕАЭС, задач и перспектив дальнейшего развития представили главы правительств государств – членов ЕАЭС – Премьер-министр Республики Беларусь Андрей Кобяков, Премьер-министр Республики Казахстан Бакытжан Сагинтаев, Председатель Правительства Российской Федерации Дмитрий Медведев и Председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тигран Саркисян.
В рамках вопросов повестки дня предметом обсуждения стали возможности развития сотрудничества в сферах внутренних рынков, торговли, агропромышленного комплекса, энергетики и инфраструктур.
По итогам заседания подписаны закрепляющие сотрудничество государств – членов ЕАЭС в различных сферах следующие документы:
Решение «О Порядке проработки инициатив в рамках реализации цифровой повестки Евразийского экономического союза»;
• Распоряжение «О плане мероприятий («дорожной карте») по устранению изъятий и ограничений на внутреннем рынке Евразийского экономического союза на 2018-2019 годы»;
• Поручение по вопросу «О дополнительном комплексе мер по контролю за перемещением товаров, в отношении которых Российской Федерацией в одностороннем порядке применяются специальные экономические меры»;
• Поручение по вопросу «Об анализе ситуации, складывающейся на рынках сахара государств-членов Евразийского экономического союза»;
• Распоряжение «О ходе работы по созданию органа по расследованию авиационных происшествий»;
• Поручение по вопросу «О проекте Соглашения о судоходстве»;
• Распоряжение «О некоторых вопросах формирования системы информационного обмена в рамках общего электроэнергетического рынка Евразийского экономического союза»;
• Решение «Об утверждении плана мероприятий («дорожной карты») по реализации Основных направлений и этапов реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики государств - членов Евразийского экономического союза на 2018 – 2020 годы»;
• Распоряжение «О проекте Соглашения о маркировке товаров средствами идентификации в Евразийском экономическом союзе»;
• Распоряжение «О проведении выставочного форума «Евразийская неделя» в 2018-2020 годах»;
• Соглашение об обращении семян сельскохозяйственных растений в рамках Евразийского экономического союза.
• В связи с кадровыми изменениями в Кыргызстане на заседании Совета утверждена кандидатура нового представителя страны. Председатель Коллегии ЕЭК Тигран Саркисян проинформировал, что решено провести следующее заседание Евразийского межправительственного совета в январе-феврале 2018 года в Российской Федерации, в городе Сочи.