Չինաստանի կոմկուսի ղեկավարները վստահ են երկրում աղքատության վերացման ծրագրի հաջողությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության աջակցության շնորհիվ Չինաստանի հյուսիս-արեւմուտքի հեռավոր գյուղերից մեկի 19 աղքատացած ընտանիքներ, որոնց անդամների թվում կան անաշխատունակներ, մինչեւ այս տարվա վերջը կազատվեն աղքատությունից: Այդ մասին հայտնել Է «Սինհուա» գործակալությունը:
ՉԿԿ-ի 19-րդ համագումարի պատվիրակ եւ գյուղական կուսակցական բջջի ղեկավար Չժու Յույգոյի խոսքով՝ 177 ընտանիքներ՝ Հյուսիսարեւմտյան Չինաստանի Նինսյա-Խուեյի ինքնավար շրջանի Ցզենցզիպան գյուղի բնակչության գրեթե քառորդ մասը, արդեն դուրս են բերվել աղքատության ճիրաններից ենթակառուցվածքում կատարված ընդգրկուն ներդրումների, ինչպես նաեւ անասնաբուծությանն ու գյուղատնտեսությանը ցուցաբերված ֆինանսական աջակցության շնորհիվ:
ՉԿԿ-ի ընթացող համագումարը մեկ անգամ եւս հավաստել Է մինչեւ 2020 թվականը երկրի ագրարային շրջաններում աղքատությունը վերացնելու ազգային խնդիրը: Անցյալ տարվա վերջի դրությամբ, Չինաստանում բնակչության աղքատացած խավերի 43 մլն մարդ Էր ապրում գյուղական վայրերում: 2012-ից մինչեւ 2016 թվականն ընկած ժամանակաշրջանում աղքատությունից ազատվել Է 55 մլն մարդ:
Չնայած դժվարություններին, վերը նշված շրջաններից մի խումբ պատգամավորներ վստահություն են հայտնել առաջադրված նպատակին հասնելու գործում: «Առաջ գյուղում ճանապարհներն անհարթ Էին, բացակայում Էին խմելաջրի աղբյուրները, տնտեսությունները տուժում Էին հաճախակի երաշտներից, իսկ բնակիչները շատ աղքատ Էին: Այսօր այնտեղ նոր տներ են, ասֆալտապատված ճանապարհներ, ջրատար, հասարակական կենտրոններ: Անցյալ տարի տեղի բնակիչների մեկ շնչին ընկնող եկամուտը հասել Է 8200 յուանի (1240 ԱՄՆ դոլար)՝ բարձրանալով 2010 թվականի 2400 յուանի նշագծից»,-ասել Է Չժու Յույգոն:
«Աղքատության դեմ պայքարում պետության հետեւողական քաղաքականությունը ոգեշնչում Է: Իմ քաղաքում մոտավորապես 500 հազար մարդ դեռեւս չքավորներ են»,-պատմել Է ընթացիկ համագումարի պատվիրակ եւ Կենտրոնական Չինաստանի Հուբեյի նահանգի Խուանգան քաղաքի կուսակցական կոմիտեի քարտուղար Յու ՍյուԷժունը, հավելելով, որ, կանխատեսման համաձայն, այս տարի իր քաղաքում աղքատների թիվը կկրճատվի եւս 180 հազարով, եւ դրանում հանգուցային դեր կխաղա ֆինանսական աջակցությունը:
Յու ՍյուԷժունի խոսքով՝ 2017 թվականի սեպտեմբերի վերջի դրությամբ աղքատության դեմ պայքարելուն ուղղված չմարված վարկերի ծավալը տարեկան հաշվարկով ավելացել Է մոտավորապես 40 տոկոսով՝ մինչեւ 16,3 մլրդ յուան: Հատուկ ապահովագրությունն օգնել Է անասնաբուծությամբ զբաղվող կամ թեյ, կոճապղպեղ եւ չինական յամս աճեցնող ֆերմերներին: «Աղքատության վերացումը կենսական կարեւոր քայլ Է երկրում սոցիալիստական արդիականացման իրականացման նպատակին հասնելու համար:
Խուանգանում մենք դրանում պարզապես վստահ ենք»,-նշել Է Յու ՍյուԷժունը: Ինչպես հայտարարել Է Տիբեթի ինքնավար շրջանի (ՏԻՇ) կառավարության փոխնախագահ եւ ՏԻՇ-ից պատվիրակ Նորբու Դոնդրուպը, այս ուղղությամբ առաջընթացը չի թուլանում նաեւ ՏԻՇ-ում, որտեղ մարդիկ վստահ են, որ ժամանակակից բարգավաճ հասարակություն կառուցելու համար իրենց տարածաշրջանը հետ չի մնա աղքատության վերացման նպատակով գործադրվող ջանքերի առումով: 2016 թվականի վերջի դրությամբ 442 հազար մարդ ՏԻՇ-ի բնակչության ընդհանուր թվից, որը մոտավորապես 3,2 մլն Է, ապրում Է չքավորության պայմաններում:
Կառավարությունը կօգնի գյուղացիներին ու հովիվներին՝ զարգացնել բիզնեսը, աղքատ ընտանիքների երեխաները կայուն հիման վրա կստանան բարձրագույն կրթություն եւ, ոչ առանց իշխանությունների օգնության, կկարողանան աշխատանք գտնել ու սկսել իրենց գործը, որպեսզի պահեն իրենց ընտանիքներին: Վերն ասվածին միանում Է Լիմին գյուղի կուսակցական բջջի առաջին քարտուղար, Սիչուան հարավարեւմտյան նահանգից պատվիրակ Վան Լյանչենը, որը ուշադրություն Է հրավիրել այն բանի վրա, որ ստորադաս կուսակցական կազմակերպությունները պետք Է ավելի ուժեղանան՝ որպես գլխավոր, ամուր հենարան գործելու աղքատության վերացման գործում:
«Մենք ունենք վստահություն եւ տրապետում ենք մեթոդների, որոնք մեզ կօգնեն մինչեւ 2020 թվականն աղքատության ճիրաններից ազատել մնացած չքավոր ընտանիքներին»,-հայտարարել Է համագումարի պատգամավոր, Սինցզյան-Ույղուրական ինքնավար շրջանի (ՍՈւԻՇ) (Հյուսիսարեւմտյան Չինաստան) Խոտանի շրջանի կուսակցական կոմիտեի ղեկավար Նյու ՍյուԷսինը՝ ամփոփելով ՍՈւԻՇ-ում աղքատության մասշտաբների կրճատման հետ կապված իրադրությունը, որտեղ չքավորների թվաքանակը 2013 թվականի 2,6 միլիոնից 2016 թվականին կրճատվել Է մինչեւ 1,2 միլիոն:

Руководители КПК уверены в успехе программы по искоренению нищеты в стране
Благодаря поддержке правительства 19 обедневших семей одной отдаленной деревни на северо-западе страны, среди членов которых есть недееспособные, будут избавлены от бедности к концу этого года, передает Арменпресс.
По словам делегата 19-го съезда КПК и главы деревенской партийной ячейки Чжу Юйго, около 177 семей--почти четверть населения деревни Цзэнцзипань в Нинся-Хуэйском автономном районе /Северо-Западный Китай/ уже были выведены из-за черты бедности благодаря масштабным инвестициям в инфраструктуру, а также финансовой поддержке животноводства и сельского хозяйства.
Проходящий съезд КПК еще раз подтвердил национальную задачу по искоренению нищеты в аграрных районах страны к 2020 году. По состоянию на конец прошлого года в Китае насчитывалось 43 млн человек обедневших слоев населения в сельской местности. В период с 2012 по 2016 гг. от бедности были избавлены 55 млн человек.
Несмотря на трудности, ряд делегатов из вышеуказанных районов выразили свою уверенность в достижении поставленной цели.
"Раньше в деревне были неровные дороги, отсутствовали источники питьевой воды, хозяйства страдали от частых засух, а жители были очень бедными. Сегодня тут новые дома, асфальтированные дороги, водопровод, общественные центры. В прошлом году среднедушевой доход местных жителей достиг 8200 юаней /1240 ам.долл./, поднявшись с отметки в 2400 юаней в 2010 году", - сказал Чжу Юйго.
"Последовательная политика государства в борьбе с нищетой воодушевляет. Около 500 тыс. человек в моем городе все еще находятся в бедственном положении", - рассказал делегат текущего съезда и секретарь парткомитета города Хуанган пров. Хубэй /Центральный Китай/ Лю Сюэжун, добавив, что по прогнозу в этом году число бедных в его городе сократится еще на 180 тыс. человек, и ключевую роль в этом будет играть финансовая поддержка.
По словам Лю Сюэжуна, на конец сентября 2017 года объем непогашенных кредитов, направленных на борьбу с нищетой, увеличился примерно на 40 проц. в годовом исчислении до 16,3 млрд. юаней. Специальное страхование помогло фермерам, выращивающим либо скот, либо чай, имбирь, и китайский ямс. "Искоренение нищеты являет собой жизненно важный шаг для достижения цели по осуществлению социалистической модернизации в стране. В Хуангане мы в этом просто уверены", - отметил Лю Сюэжун.
Как заявил вице-председатель правительства Тибетского автономного района /ТАР/ и делегат от ТАР Норбу Дондруп /Norbu Dondrup/, поступь в данном направлении не ослабевает и в ТАР, где люди уверены в том, что для построения современного, процветающего общества их регион не будет отставать в плане прилагаемых усилий по ликвидации нищеты.
По состоянию на конец 2016 года 442 тыс. человек от общего числа населения ТАР, а это около 3,2 млн человек, живут за чертой бедности. Правительство поможет крестьянам и пастухам развивать бизнес, дети из бедных семей будут получать высшее образование на стабильной основе и, не без помощи властей, смогут найти работу и начать свое дело, чтобы содержать свои семьи.
К вышесказанному присоединяется первый секретарь партийной ячейки деревни Лиминь, делегат из югозападной провинции Сычуань Ван Лянчэн, акцентировавший внимание на том, что низовые партийные организации должны стать сильней, чтобы действовать как главная, твердая опора в деле ликвидации нищеты.
"У нас есть уверенность и методы для того, чтобы вытянуть из бедности оставшееся число обедневших семей к 2020 году"- заявил делегат съезда, глава парткомитета округа Хотан Синьцзян-Уйгурского автономного района /СУАР, Северо-Западный Китай/ Ню Сюэсин, обобщая ситуацию по сокращению масштабов бедности в СУАР, где количество обедневших людей сократилось с 2,6 млн в 2013 году до 1,2 млн в 2016 году.