Չինաստանը հարգում է ԱՊՀ ցանկացած երկրի ընտրած զարգացման ուղին
ՊԵԿԻՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ երկրների հետ Չինաստանի համագործակցությունն իրականացվում է փոխադարձ հարգանքի և շահի հիման վրա: Ինչպես հաղորդում է Պեկինում «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, այս մասին Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Չինաստանի ԱԳՆ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալ Լիու Բինը:
«Չինաստանն ու ԱՊՀ անդամ երկրները աշխարհագրական տեսանկյունից մոտ են, բացի այդ, պատմության ընթացքում որևէ հակամարտության մեջ չեն եղել: Ներկայում ԱՊՀ երկրների հետ Չինաստանի հարաբերությունները դինամիկ զարգացում են ապրում»,- հայտարարեց Բինը:
Նա ընդգծեց, որ պաշտոնական Պեկինը ձգտում է ԱՊՀ անդամ պետությունների հետ զարգացնել բարեկամական և գործընկերային հարաբերություններ՝ մտադրություն չունենալով այս կամ այն երկրում ազդեցության գոտիներ ստեղծել:
«Մենք հարգում ենք ԱՊՀ ցանկացած երկրի իրականությունը, հարգում ենք նաև ցանկացած երկրի կողմից ընտրված զարգացման ուղին, ինչպես նաև այդ երկրների կողմից իրականացվող ներքին ու արտաքին քաղաքական ուղղությունները: Երբ ԱՊՀ տարածաշրջանի մեր գործընկերները բախվում են ինչ-որ բարդությունների, մենք անմիջապես աջակցություն ենք ցուցաբերում նրանց՝ առանց որևէ նպատակ հետապնդելու»,- ասաց Չինաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
Նա հիշեցրեց, որ այս տարի լրանում է ԱՊՀ անդամ պետությունների հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25 տարին: «Այս ընթացքում մենք արդեն հասել ենք նկատելի ձեռքբերումների և հպարտանում ենք այդ փաստի առնչությամբ: Կարծում եմ, որ առաջիկա 25 տարիների ընթացքում մեզ ավելի մեծ հաջողություններ են սպասվում»,- հայտարարեց Բինը՝ ընդգծելով, իհարկե, որ այս հարցում դեռևս անելիքներ շատ ունեն:

China respects the development path chosen by any CIS state
BEIJING, OCTOBER 16, ARMENPRESS. China’s cooperation with the CIS countries is being implemented based on mutual respect and interest - Chinese foreign ministry’s Deputy Director-General of the Department of European-Central Asian Affairs Liu Bin said at a press conference in the ministry of foreign affairs in Beijing, ARMENPRESScorrespondent reports.
“China and the CIS member states are geographically closer, and they have not been in any conflict within the course of history. At the moment China’s relations with the CIS states are dynamically developing”, he said.
Liu Bin said official Beijing seeks to develop friendly and partnering ties with the CIS member states with no plan to create impact zones in this or that country.
“We respect the development path chosen by any CIS state and their domestic and foreign policy priorities. When our partners of the CIS region face certain difficulties, we immediately provide assistance without pursuing any goals”, he said.
He reminded that this year marks the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations with the CIS member states. “During those years we have already reached significant achievements and are proud of that fact. I think in the upcoming 25 years we will achieve greater success”, he said, adding that works need to be done on this path.