Վարչապետը ծանոթացել է «ԱրմՊրոդԷքսպո» գյուղատնտեսական ցուցահանդեսին ներկայացված արտադրանքին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հոկտեմբերի 13-ին այցելել է «Երևան Էքսպո» ցուցահանդեսային համալիրում բացված ամենամյա «ԱրմՊրոդԷքսպո» մասնագիտացված ցուցահանդես, որին մասնակցում են գյուղատնտեսական մթերք վերամշակող ընկերություններ Հայաստանի Հանրապետությունից և Արցախից: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ցուցահանդեսին ներկա էր նաև Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարար Լևան Դավիթաշվիլին:
Կառավարության ղեկավարը շրջել է տաղավարներով, ծանոթացել ցուցահանդեսին մասնակցող ընկերությունների ներկայացրած ապրանքատեսականիին, արտադրական, իրացման և արտահանման ծավալներին, ինչպես նաև զարգացման ծրագրերին: «ԱրմՊրոդԷքսպո»-ի բացօթյա ցուցադրության հատվածում վարչապետին են ներկայացվել գյուղատնտեսական տեխնիկայի, ինտենսիվ այգիների և կաթիլային ոռոգման համակարգերի հնարավորությունները: Կարեն Կարապետյանը հետաքրքրվել է նաև ֆերմերային տնտեսությունների հետ տարվող աշխատանքներով՝ կարևորելով ֆերմերների վերապատրաստման ուղղությամբ շարունակական քայլերի իրականացումը:
Կառավարության ղեկավարը գոհունակությամբ նշել է, որ այս տարի «ԱրմՊրոդԷքսպո»-ն իրենից ներկայացնում է որակապես նոր ցուցահանդես՝ բիզնես տրամաբանությամբ և կոնկրետ արդյունքների արձանագրմամբ: Տաղավարներով շրջայցի ընթացքում վարչապետ Կարապետյանը ողջունել է գյուղատնտեսության ոլորտի ընկերությունների գործունեությունը և նշել, որ կառավարությունը պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում աջակցել նրանց ընդլայնման ծրագրերին:
«ԱրմպրոդԷքսպո» մասնագիտացված ցուցահանդեսի նպատակն է՝ ներկայացնել գյուղատնտեսական արտադրության և հումք վերամշակող արդյունաբերության հնարավորությունները, հաստատել գործարար կապեր և խթանել արտահանումը: 2017 թ. ցուցահանդեսին մասնակցում է գյուղատնտեսական մթերք վերամշակող, ագրարային ոլորտն սպասարկող և ծառայություններ մատուցող 110 կազմակերպություն:

Премьер-министр ознакомился с продукцией, представленной на сельскохозяйственной выставке “Армпродэкспо”
13 октября премьер-министр К. Карапетян посетил ежегодную специализированную выставку “Армпродэкспо” в выставочном комплексе “Ереван экспо”, в которой участвуют компании–переработчики сельскохозяйственной продукции из Армении и Арцаха.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе правительства РА, выставку вместе с ним посетил также министр сельского хозяйства Грузии Леван Давиташвили.
Глава правительства обошел павильоны, ознакомился с представленным ассортиментом, объемами производства, переработки и экспорта продукции, а также планами развития.
На открытой площадке выставки премьеру были продемонстрированы возможности сельскохозяйственной техники, систем интенсивного садоводства и капельного орошения. К. Карапетян интересовался также работой с фермерскими хозяйствами, отметив важность непрерывной работы в переподготовке фермеров.
Премьер с удовлетворением констатировал, что в нынешнем году выставка существенно изменилась, предстает в новом качестве, с бизнес-логикой и фиксацией конкретных достижений. Он отметил также, что правительство готово при необходимости оказать фермерам всяческое содействие в реализации их проектов.
Цель выставки “Армпродэкспо” – представить возможности сельскохозяйственного производства и перерабатывающей промышленности, установить деловые связи и стимулировать экспорт.
В работе выставки 2017 г. принимают участие 110 перерабатывающих компаний и фирм по оказанию аграрных услуг.