ՀՀ վարչապետը ծանոթացել է «ԴիջիԹեք էքսպո-2017»-ի մասնակից ընկերությունների արտադրանքին ու ծրագրերին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը սեպտեմբերի 30-ին այցելել է «ԴիջիԹեք էքսպո-2017»13-րդ ամենամյա տեխնոլոգիական ցուցահանդես, շրջել տաղավարներով, ծանոթացել ընկերությունների արտադրանքին, մատուցվող ծառայություններին, զարգացման ծրագրերին, առկա խնդիրներին: Ընկերությունները հանդես են եկել տարբեր նախաձեռնություններով, որոնք Կարեն Կարապետյանն առաջարկել է քննարկել ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության հետ և արդյունքները ներկայացնել կառավարություն: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 1-ը «Տոն տեխնոլոգիական հայության համար» կարգախոսի ներքո «Երևան Էքսպո» ցուցահանդեսային համալիրում անցկացվող տեխնոլոգիական միջազգային ցուցահանդեսում ներկայացված են հայկական տեխնոլոգիական և բազմաթիվ այլ, այդ թվում՝ նորաստեղծ ընկերությունների արտադրանքն ու ծառայությունները, ինչպես նաև դպրոցականների նորարարական գաղափարներն ու տեխնոլոգիական լուծումները, շուկայի զարգացման միտումներն ու նորարարությունները: «ԴիջիԹեք էքսպո-2017»-ի շրջանակում անցկացվում են գործարար հանդիպումներ, մրցույթներ և սեմինարներ:
Ցուցահանդեսին այս տարի մասնակցում է շուրջ 150 ընկերություն։ Ընդ որում՝ տեղական հեղինակավոր կազմակերպություններից բացի, մասնակցում են նաև ոլորտի առաջատար ընկերություններ աշխարհի տարբեր երկրներից՝ Ճապոնիայից, Չինաստանից, Հնդկաստանից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Միացյալ Թագավորությունից, ՌԴ-ից, Շվեդիայից, Ավստրիայից, Գերմանիայից, Հունաստանից, Լատվիայից, Լիտվայից և այլ երկրներից:

Armenian PM gets acquainted with products and programs of companies participating in DigiTech Expo 2017
YEREVAN, SEPTEMBER 30, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan on September 30 visited DigiTec Expo 2017 – the 13th annual technological exhibition in Yerevan, toured the pavilions and got acquainted with the companies’ products, services, development programs and existing problems, press service of the government told Armenpress.
The companies presented various initiatives which the PM proposed to discuss with the ministry of transport, communication and information technologies and submit the results to the government.
The Expo launched on September 29 and will last until October 1. During this three-day event Armenian newly-established technological companies present their products and services, as well as school-children present their ideas and technological solutions, the market development trends and innovations. Business meetings, competitions and seminars are being held on the margins of DigiTec Expo 2017.
This year the Expo is attended by over 150 companies. In addition to local companies, the leading companies in the IT field from different countries of the world – China, Japan, India, US, Canada, UK, Russia, Sweden, Austria, Germany, Greece, Latvia, Lithuania and etc, are taking part in the Expo.