Նախագահն ընդունել է ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է տարածաշրջանային այցով Հայաստան ժամանած ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրին մեր երկրում՝ Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի հատուկ ներկայացուցչի հերթական այցը Հայաստան վկայում է, որ Խորհրդարանական վեհաժողովը հետաքրքրված է Հայաստանի հետ քաղաքական երկխոսության զարգացմամբ, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման համատեքստում:
Նախագահը նշել է, որ Հայաստանը ևս շահագրգռված է այդ երկխոսության ակտիվացմամբ և մեծապես կարևորում է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը:
Սերժ Սարգսյանի համոզմամբ, ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցչի այցը լավ հնարավորություն է մտքեր փոխանակելու Հայաստանի և ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի միջև համագործակցության առկա վիճակի և զարգացման հեռանկարների, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:
Հանրապետության Նախագահը ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովը կարևոր հարթակ է համարել ԵԱՀԿ տարածաշրջանում, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում անվտանգության խնդիրների քննարկման և երկխոսության համար՝ ժողովուրդների ընտրյալ ներկայացուցիչների առջև դրված առաջնահերթ խնդիրներից մեկը համարելով ԵԱՀԿ տարածաշրջանում վստահության ամրապնդմանն ու հասարակությունների միջև շփումներին նպաստելը՝ այդպիսով նաև բարենպաստ պայմաններ ստեղծելով բարդ խնդիրների, այդ թվում՝ հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորման համար:
Ըստ Նախագահ Սարգսյանի՝ խորհրդարանականները պետք է հնարավորինս զգույշ լինեն այդ առաքելության իրականացման գործում և ջանքերը կենտրոնացնեն երկխոսության հարթակներն օգտագործելու ոչ թե փոխադարձ կշտամբանքներ բարձրաձայնելու, այլ հաշտության եզրեր գտնելու համար՝ նկատելով, որ, ցավոք, այնպես է ստացվում, որ ամենալավ հարթակներն անգամ, որոշ դեպքերում օգտագործվում են այլատյացության խորացման նպատակով, ինչն անթույլատրելի է:
ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել, որ Խորհրդարանական վեհաժողովը շատ լավ հարաբերություններ և համագործակցություն ունի Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության հետ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում: Քրիստիան Վիգենինը Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել է տարածաշրջան իր այցի նպատակը և ունեցած հանդիպումները:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ԼՂ հիմնախնդրի բանակցային գործընթացի վերաբերյալ: Հանրապետության Նախագահը հյուրին ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերը։

President Sargsyan receives OSCE PA Special Representative on the South Caucasus Kristian Vigenin
YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received on September 29 OSCE PA Special Representative on the South Caucasus Kristian Vigenin, who is in Armenia on a regional visit.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the Armenian President’s Office, greeting the guest, the President of the Republic stressed that another visit of the OSCE PA Special Representative on the South Caucasus to Armenia documents that the Parliamentary Assembly is interested in developing political dialogue with Armenia, including in the context of the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict.
The President noted that Armenia, too, is interested in activating that dialogue and attaches great importance to political diplomacy.
To the conviction of Serzh Sargsyan, the visit of the OSCE PA Special Representative on the South Caucasus is a good opportunity to exchange ideas on the existing state and development prospects of the cooperation between Armenia and the OSCE PA, as well as on other issues of mutual interest.
Serzh Sargsyan assessed the OSCE PA an important platform for discussing security issues of the OSCE area, including in the South Caucasus, and for dialogue, assessing one of the priority issues of the representatives chosen by peoples to foster confidence building and interactions between societies, creating by that favorable conditions for exclusively peaceful settlement of complex problems, including conflicts.
According to President Sargsyan, the parliamentarians should be maximally cautious in the implementation of that mission and concentrate efforts on making use of platforms for dialogue, but not for reciprocal insults, finding edges for reconciliation. The President noted with pity that even the best platforms sometimes are used for deepening xenophobia, which is inadmissible.
The OSCE PA Special Representative on the South Caucasus thanked for the reception and stressed that the Parliamentary PA has very good relations and cooperation with Armenia’s parliamentary delegation at the OSCE PA. Kristian Vigenin briefed the President on the goals of his regional visit and results of the meetings.
The interlocutors exchanged views on the negotiation process of Nagorno Karabakh conflict settlement. President Sargsyan introduced to the guest the efforts of Armenia and the OSCE Minsk Group Co-chair countries for the peaceful settlement of the conflict.