Նախագահն ընդունել է ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է տարածաշրջանային այցով Հայաստան ժամանած ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրին մեր երկրում՝ Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի հատուկ ներկայացուցչի հերթական այցը Հայաստան վկայում է, որ Խորհրդարանական վեհաժողովը հետաքրքրված է Հայաստանի հետ քաղաքական երկխոսության զարգացմամբ, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման համատեքստում:
Նախագահը նշել է, որ Հայաստանը ևս շահագրգռված է այդ երկխոսության ակտիվացմամբ և մեծապես կարևորում է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը:
Սերժ Սարգսյանի համոզմամբ, ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցչի այցը լավ հնարավորություն է մտքեր փոխանակելու Հայաստանի և ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի միջև համագործակցության առկա վիճակի և զարգացման հեռանկարների, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:
Հանրապետության Նախագահը ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովը կարևոր հարթակ է համարել ԵԱՀԿ տարածաշրջանում, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում անվտանգության խնդիրների քննարկման և երկխոսության համար՝ ժողովուրդների ընտրյալ ներկայացուցիչների առջև դրված առաջնահերթ խնդիրներից մեկը համարելով ԵԱՀԿ տարածաշրջանում վստահության ամրապնդմանն ու հասարակությունների միջև շփումներին նպաստելը՝ այդպիսով նաև բարենպաստ պայմաններ ստեղծելով բարդ խնդիրների, այդ թվում՝ հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորման համար:
Ըստ Նախագահ Սարգսյանի՝ խորհրդարանականները պետք է հնարավորինս զգույշ լինեն այդ առաքելության իրականացման գործում և ջանքերը կենտրոնացնեն երկխոսության հարթակներն օգտագործելու ոչ թե փոխադարձ կշտամբանքներ բարձրաձայնելու, այլ հաշտության եզրեր գտնելու համար՝ նկատելով, որ, ցավոք, այնպես է ստացվում, որ ամենալավ հարթակներն անգամ, որոշ դեպքերում օգտագործվում են այլատյացության խորացման նպատակով, ինչն անթույլատրելի է:
ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել, որ Խորհրդարանական վեհաժողովը շատ լավ հարաբերություններ և համագործակցություն ունի Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության հետ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում: Քրիստիան Վիգենինը Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել է տարածաշրջան իր այցի նպատակը և ունեցած հանդիպումները:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ԼՂ հիմնախնդրի բանակցային գործընթացի վերաբերյալ: Հանրապետության Նախագահը հյուրին ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերը։

Президент Армении принял спецпредставителя ПА ОБСЕ по вопросам Южного Кавказа Кристиана Вигенина
Президент Армении Серж Саргсян принял 29 сентября специального представителя Парламентской ассамблеи ОБСЕ по вопросам Южного Кавказа Кристиана Вигенина.
Как сообщилиАрменпрессв Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, приветствуя гостя в нашей стране, Серж Саргсян подчеркнул, что очередной визит спецпредставителя в Армению свидетельствует о том, что ПА ОБСЕ заинтересована развитием политического диалога с Арменией, в том числе в контексте мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Президент отметил, что Армения также заинтересована активизацией этого диалога и придает важное значение роли парламентской дипломатии.
По убеждению Саргсяна, визит Вигенина является хорошей возможностью для обмена мыслями вокруг вопросов текущего состояния и перспектив развития сотрудничества между Арменией и ПА ОБСЕ, а также представляющих взаимный интерес других вопросов.
Президент Армении посчитал ПА ОБСЕ важной платформой для обсуждения проблем безопасности и диалога в регионе ОБСЕ, в том числе на Южном Кавказе. Саргсян отметил, что одной из важнейших задач парламентариев является укрепление доверия в регионе ОБСЕ и содействие контактам между обществами, создавая таким образом благоприятные условия для исключительно мирного урегулирования сложных вопросов, в том числе конфликтов.
По словам Саргсяна, парламентарии должны быть максимально осторожны в исполнении этой миссии и сконцентрировать свои усилия не над использованием площадок для высказывания упреков, а для поиска точек перемирия. Президент отметил, что, к сожалению, получается так, что даже лучшие площадки в некоторых случаях используются для углубления ксенофобии, что непозволительно.
Кристиан Вигенин поблагодарил за прием и подчеркнул, что у ПА ОБСЕ хорошие отношения с делегацией Армении. он представил президенту Армении цель своего визита в регион и итоги проведенных встреч.
Собеседники обменялись мнениями вокруг переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта. Президент представил усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию конфликта.