Բրյուսելում նշվել է Հայաստանի անկախության 26-ամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելգիայի Թագավորական Ակադեմիայի պալատում սեպտեմբերի 21-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 26-ամյակին նվիրված հանդիսավոր ընդունելություն, որը կազմակերպվել էր ԵՄ-ում ՀՀ առաքելության ու Բելգիայում ՀՀ դեսպանության և ՆԱՏՕ-ում ՀՀ ներկայացուցչության կողմից: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Միջոցառմանը ներկա էին Եվրոպական Խորհրդարանի, Եվրոպական Հանձնաժողովի անդամներ, Բելգիայի խորհրդարանի և կառավարության բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, Արտաքին գործերի եվրոպական ծառայության, Բելգիայի արտաքին գործերի նախարարության և ՆԱՏՕ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, դեսպաններ, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, մշակույթի և արվեստի գործիչներ, գործարարներ, հայ եկեղեցական և համայնքային կառույցների ղեկավարներ ու ներկայացուցիչներ։
Միջոցառմանն ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ԵՄ-ում ՀՀ առաքելության ղեկավար, Բելգիայում ՀՀ դեսպան Թաթուլ Մարգարյանը, ով նշեց, որ անկախության 26 տարիների ընթացքում Հայաստանն անցել է պետականաշինության մեծ ճանապարհ՝ կայանալով որպես անկախ և ժողովրդավարական պետություն, ապահովելով կայուն ու խաղաղ միջավայր կենսագործունեության և առաջընթացի համար:
Դեսպանն անդրադարձավ նաև Հայաստանում ընթացող սահմանադրական փոփոխություններին, տնտեսական, գիտակրթական և մշակութային զարգացման ծրագրերին, խոսեց ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների վերընթաց զարգացման ու հայ-բելգիական աճող փոխգործակցության մասին:

В Брюсселе отметили 26-летие независимости Армении
В Палате Королевской академии Бельгии 21 сентября состоялся торжественный прием, посвященный 26-летию независимости Армении, организованный миссией РА в ЕС, посольством РА в Бельгии и представительством Армении в НАТО. Об этом сообщили «Арменпресс» в управлении печати, информации и связей с общественностью МИД РА.
На мероприятии присутствовали депутаты Европарламента, члены Европейской комиссии, представители парламента и правительства Бельгии, Европейской службы внешних дел, МИД Бельгии, НАТО, послы, представители дипломатического корпуса, деятели культуры и искусства, предприниматели, руководители и представители армянских общин и церковные деятели.
На мероприятии выступил глава миссии Армении в ЕС, посол Армении в Бельгии Татул Маргарян, отметивший, что за 26 лет независимости страна прошла огромный путь государственного строительства, состоялась как независимое и демократическое государство.
Посол рассказал также о конституционных преобразованиях в стране, об экономических, научно-образовательных и культурных программах, о нарастающем развитии отношений Армении с ЕС и Бельгией.