Ալեքսանդր Լապշինը պատմել է ադրբեջանական բանտում անցկացրած ամենադաժան օրվա մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալեքսանդր Լապշինը ֆեյսբուքյան էջում կատարած գրառմամբ պատմել է ադրբեջանական բանտում անցկացրած ամենադաժան օրվա, իր նկատմամբ իրականացված խոշտանգումների, ծաղրի, ինչպես նաև ինքնասպանության փորձի վերաբերյալ ադրբեջանական ստի մասին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, իր ֆեյսբուքյան էջում Ալեքսանդր Լապշինը գրել է.
«Եթե մի կողմ թողնենք սեպտեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերը տեղի ունեցածը, երբ ես ծեծի ենթարկվեցի և ադրբեջանական կողմը բեմականացրեց իմ «ինքնասպանության փորձը», որպեսզի իմ համաներման համար պաշտոնական շարժառիթ ունենա և իրենց ձևացնեն, որպես բարեսիրտ և կարեկից մարդիկ, ապա 2017-ի ապրիլի 3-ին ես իրական վախ և զզվանք եմ ապրել ադրբեջանական բանտում: Ապրիլի 3-ին Բաքվի բանտի իմ բանտախցում մի ամբողջ գիշեր լսել եմ հարևան խցերից եկող «Ալլահ ուաքբար» բացակչությունները, որն ադրբեջաներենով հնչում է «Ալլահ ուաչբար»:
Լապշինը հայտնում է, որ այս ուրախության ճիչերի առիթը Սանկ Պետերբուրգի մետրոյում տեղի ունեցած արյունալի ահաբեկչությունն է եղել, ինչի հետևանքով զոհվեց 16 մարդ:
«Չնայած, որ Բաքվի իշխանությունները մոլեռանդորեն հերքում են այդ երկրում շիական արմատական իսլամի աճող ազդեցությունը, ես ուզում եմ ասել, որ ադրբեջանական բանտերը լի են արմատական իսլամիստներով: Ադրբեջանում ավելի մեծ թվով իսլամիստներ կան նաև ազատության մեջ, անգամ ուժային կառույցների ներկայացուցիչներ են: Ես այս ամենը տեսել եմ անձամբ իմ աչքերով և անձամբ եմ հետևել իսլամիստներին, նրանք բանտում ամենուր էին և կարողանում էին ազատ տեղաշարժվել»,- գրել է Լապշինը:

Blogger Lapshin releases details of the worst day spent in Azerbaijani jail
YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. Russian-Israeli blogger Alexander Lapshin released details of the worst day spent in the Azerbaijani jail, the tortures against him and the Azerbaijani lie about his suicide attempt, reports Armenpress.
“If we leave aside what happened overnight September 9-10 when I was beaten and the Azerbaijani side staged my “suicide attempt” to have a formal occasion for my pardon by pretending themselves as kind and helpful people, on April 3, 2017 I faced a real fear and disgust in the Azerbaijani prison. At the Baku prison cell, I was hearing all night the Allahu Achbar [the Azerbaijani version is “Allahu Akbar”] joyous cheers coming from the other cells”.
Lapshin says the occasion of this joy was the bloody terror attack in the St. Petersburg metro which killed 16 people.
“Although the Baku authorities fanatically deny the impact of growing Shiite radical Islam in the country, I want to state that the Azerbaijani prisons are full of radical Islamists. And there are also more Islamists in freedom, they are even representatives of law enforcement agencies. I have seen all this with my own eyes and I personally followed the Islamists. They were everywhere in the prison and were able to freely move”, Lapshin said.