Վաչե Գաբրիելյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է ԵԱՏՄ և ԱՊՀ խորհրդի նիստերին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանի գլխավորած պատվիրակությունը 2017 թ. սեպտեմբերի 15-ին Մոսկվայում (Ռուսաստանի Դաշնություն) մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական խորհրդի և ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի նիստերին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
ԵԱՏՄ խորհրդի նիստի ընթացքում քննարկվել են ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջև տնտեսական համագործակցության խորացմանն ուղղված մի շարք հարցեր, այդ թվում՝
- ԵԱՏՄ 2018 թվականի միասնական բյուջեի,
- թվային օրակարգի հիմնական ուղղությունների,
- ալկոհոլային շուկայի կարգավորման վերաբերյալ հարցեր:
ԱՊՀ խորհրդի նիստի օրակարգային հարցերից էին ԱՊՀ անդամ պետությունների տնտեսական, ֆինանսական, պաշտպանական ոլորտներին առնչվող մի շարք հարցեր, մասնավորապես՝ նավթագազային մեքենաշինության արտադրության շուրջ համագործակցության,
2018թ. անդամ-պետությունների միասնական բյուջեի, միասնական հակաօդային պաշտպանության ստեղծման և զարգացման և 2011թ. Ազատ առևտրի համաձայնագրի վերաբերյալ հարցեր:

Armenian Vice PM’s delegation participates in EAEU and CIS Council sessions
YEREVAN, SEPTEMBER 15, ARMENPRESS. Armenia’s delegation led by Vice Prime Minister, Minister of International Economic Integration and Reforms Vache Gabrielyan on September 15 participated in the sessions of the Eurasian Economic Council and the CIS Economic Council in Moscow, press service of the government told Armenpress.
During the session of the EAEU Council a number of issues relating to the deepening of economic cooperation between the EAEU member states, as well as issues on the EAEU 2018 single budget, main directions of digital agenda, regulation of alcohol market were discussed.
The CIS Council session focused on issues relating to economic, financial and defense spheres of the CIS member states, in particular, on cooperation over oil and gas machinery production, 2018 single budget of member states, creation and development of common air defense and the 2011 Free trade agreement.