Անազատ մամուլ ունեցող Ադրբեջանը ԵԱՀԿ-ում փորձել է «խրատներ տալ» ԱՄՆ-ին և ԵՄ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի հերթական հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանը, որը հայտնի է լրագրողների իրավունքներն ու մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու արդեն մեծ փորձառությամբ, հանդես է եկել Միացյալ Նահանգներում և Եվրամիության անդամ երկրներում մամուլի ազատության սահմանափակումների քննադատությամբ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ԵԱՀԿ-ում Ադրբեջանի պատվիրակությունը, մոռանալով իր երկրում հարյուրավոր ընդդիմադիր գործիչների հետապնդման ու ազատազրկման դեպքերի մասին, փորձել է ուշադրություն հրավիրել ԱՄՆ-ում և եվրոպական մի շարք երկրներում լրագրողների նկատմամբ գործադրված բռնությունների նկատմամբ:
Ուշագրավ է, որ հայտարարության վերջում ադրբեջանական պատվիրակության անդամները հորդորել են ԵԱՀԿ անդամ երկրներին «հավատարիմ մնալ ԵԱՀԿ հանձնառություններին»:
Խիստ տարօրինակ է մամուլի ազատության մասին «խրատներ» լսել մի երկրից, որը Reporters Without Boders կազմակերպության կազմած Մամուլի ազատության 2017 թվականի ինդեքսում 180 երկրների շարում զբաղեցրել է ընդամենը 162-րդ հորիզոնականը: Միջազգային իրավապաշտպան մեկ այլ՝ Freedom House կազմակերպությունը 2017 թվականի ազատության իր ինդեքսում Ադրբեջանը ներկայացրել է որպես անազատ երկիր՝ հատկապես ուշադրություն հրավիրելով այդ երկրում մամուլի և լրագրողների, բլոգերների նկատմամբ ճնշումների վրա:
Human Right Watch կազմակերպությունն էլ 2017 թվականի զեկույցում հատուկ ուշադրություն է հրավիրել ընդդիմադիր մամուլի ներկայացուցիչների նկատմամբ ճնշումների վրա: Մասնավորապես, այն հիշեցրել է Meydan TV-ի և Azadliq-ի դեմ հարուցված քրեական գործերն ու լրագրողների նկտամամբ իրականցվող հետապնդումները:
Ուստի առնվազն տարօրինակ է տեսնել, թե ինչպես է սեփական լրագրողներին ազատ խոսքի ու մասնագիտական գործունեության համար մի քանի տարվա ազատազրկման դատապարտելու փորձառություն ունեցող Ադրբեջանը պաշտոնական հարթակներում հանդես գալիս այլ երկրի ԶԼՄ-ների ազատության քննադատությամբ:

Media oppressing Azerbaijan attempts to criticize liberties in US, EU
YEREVAN, SEPTEMBER 4, ARMENPRESS. During the meeting of the OSCE permanent council, Azerbaijan – which is infamous for mass violations and obstruction of reporters and their rights – has criticized the limitations on media freedom in the United States and EU member countries.
Apparently the Azerbaijani delegation to the OSCE forgot about the hundreds of cases of persecution and imprisonment of opposition politicians, reporters and activities in their own country when they attempted to draw attention on violence against reporters in the US and several European countries.
It is noteworthy that the Azerbaijanis urged OSCE member countries to “remain committed to OSCE commitments”.
It is highly unusual to hear media freedom instructions from a country which was ranked 162nd from 180 countries by Reporters Without Borders in the 2017 media freedom index.
Another organization, Freedom House, ranked Azerbaijan as not free in its 2017 freedom index – drawing special attention on the oppression of reporters, bloggers and the media.
The Human Rights Watch emphasized pressured against opposition reporters in Azerbaijan in its 2017 reports. Namely the reports mentioned the criminal proceedings against Meydan TV and Azadliq and persecutions against reporters.
Therefore it is at least strange to see Azerbaijan use official platforms to criticize media freedoms in other countries.