Հայաստանում հղիության արհեստական ընդհատումների մասնաբաժինը նվազում է
ԵՐԵՎԱՆ,29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստանի ժողովրդագրության և առողջապահության հարցերի հետազոտություն.2015-16թվականներ» զեկույցի համաձայն`2015-16 թվականներին հղիության 69 տոկոսն ավարտվել է կենդանի ծննդով, 29 տոկոսը` հղիության արհեստական ընդհատմամբ, իսկ 9 տոկոսը վիժումով կամ մեռելածնությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` օգոստոսի 23-ին զեկույցի շնորհանդեսի ժամանակ ՀՀ առողջապահության նախարարության մոր և մանկան առողջության պահպանման վարչության պետ Կարինե Սարիբեկյանը նշեց, որ նախորդ տարիների համեմատ այն էականորեն նվազել է:
«Համեմատության համար նշեմ, որ Հայաստանի ժողովրդագրության և առողջապահության հարցերի 2000 թվականի հետազոտության համաձայն` հղիության արհեստական ընդհատումների մասնաբաժինը կազմել է 55 տոկոս, 2005 թվականին` 45 տոկոս, իսկ 2010 թվականին` 29 տոկոս»,- ասաց Սարիբեկյանը:
Զեկույցի համաձայն` հղիության ելքերը փոխվում են ըստ մարզերի` Սյունիքում հղիության 4 տոկոսն է ավարտվել դրա արհեստական ընդհատմամբ, իսկ Գեղարքունիքի մարզում` 57 տոկոսը:
ՀՀ առողջապահության նախարարության մոր և մանկան առողջության պահպանման վարչության պետի խոսքով` հետազոտության նախորդող 3 տարիների ընթացքում կատարված հղիության արհեստական ընդհատումների երկու երրորդը պայմանավորված է եղել այն փաստով , որ կինն այլևս չի ցանկացել երեխաներ ունենալ, իսկ 8 տոկոսը պայմանավորված է պտղի արատներ ունենալու վտանգով, 8 տոկոսի դեպքում որպես պատճառ նշվել է սեռի ընտրությունը, իսկ 7 տոկոսի դեպքում` մոր առողջության հետ կապված մտահոգությունները:

Процент искусственных прерываний беременности в Армении сокращается
Процент искусственных прерываний беременности в Армении сокращается. Как передает «Арменпресс», об этом во время презентации доклада «Исследование демографических показателей и вопросов здравоохранения в Армении в 2015-16 годах» сказала начальник управления по охране здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Армении Каринэ Сарибекян. В 2015-16 годах 69% беременностей завершились рождением живoго ребенка, 29% - искусственным прерыванием беременности, 9% - выкидышами или мертворождением.
Как сказала начальник управления по охране здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Армении Каринэ Сарибекян, процент искусственных прерываний беременности в Армении ощутимо сократился.
«Для сравнения скажу, что, по исследованиям, в 2000 году процент искусственных прерываний беременности в Армении составлял 55%, в 2005 году – 45%, а в 2010 году – 29%»,- сказала начальник управления по охране здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Армении Каринэ Сарибекян.
По ее словам, исход беременности меняется по областям: в Сюнике процент искусственных прерываний беременности составил 4%, а в Гегаркунике - 57%.
Как сказала начальник управления по охране здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Армении Каринэ Сарибекян, 2/3 искусственных прерываний беременности за прошедшие 3 года были связаны с нежеланием иметь больше детей; 8% - с опасностью рождения ребенка с дефектом, 8% - с выбором пола ребенка, и 7% - в связи с угрозой здоровью матери.