Հայաստանում ծնելիության մակարդակը մնում է կայուն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2000 թվականից ի վեր ծնելիության մակարդակը մնացել է կայուն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` օգոստոսի 29-ին «Հայաստանի ժողովրդագրության և առողջության հարցերի հետազոտություն. 2015-16 թվականներ» զեկույցի շնորհանդեսի ժամանակ ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարության մոր և մանկան առողջության պահպանման վարչության պետ Կարինե Սարիբեկյանը:
«Կանայք միջինն ունենում են 1.7 երեխա: Ծնելիությունը քաղաքաբնակ` 1.7 երեխա և գյուղաբնակ` 1.8 երեխա կանանց շրջանում գրեթե չի տարբերվում: Ծնելիությունն էապես տարբերվում է ըստ մարզերի` Արագածոտնի և Գեղարքունիքի 1.1 ծնունդ մեկ կնոջ հաշվով գործակիցների մինչև Տավուշի 2.4 ծնունդ մեկ կնոջ հաշվով գործակիցը»,- ասաց Սարիբեկյանը:
Նրա խոսքով` ծնելիությունը նվազում է կնոջ կրթական մակարդակի աճին զուգընթաց: «Այսպես, միայն հիմնական կրթություն ունեցող կանանց շրջանում այս գործակիցը կազմում է 2.8 ծնունդ մեկ կնոջ հաշվով, մինչդեռ բարձրագույն կրթություն ունեցողների շրջանում` 1.6 ծնունդ մեկ կնոջ հաշվով: Որևէ հստակ կապ ծնելիության և տնային տնտեսությունների բարեկեցության միջև չկա»,- նշեց Սարիբեկյանը:
ՀՀ առողջապահության նախարարության մոր և մանկան առողջության պահպանման վարչության պետը նշեց, որ Հայաստանում կանայք և տղամարդիկ գրեթե նույն տարիքում են սկսում սեռական կյանքը:
«25-49 տարեկան կանանց և տղամարդկանց համար միջին տարիքն առաջին սեռական հարաբերությունների ժամանակ 21.2-ն է: Կանանց միջին տարիքն առաջին ամուսնության ժամանակ 21.4-ն է, այսինքն` սեռական կյանքը սկսելուց կարճ ժամանակ անց: Տղամարդիկ ավելի մեծ տարիքում են ամուսնանում. 30-49 տարեկան տղամարդկանց շրջանում ամուսնության միջին տարիքը 25.9-ն է: Կանանց միջին տարիքն առաջին ամուսնության ժամանակ կտրուկ աճում է կրթական մակարդակի աճին զուգընթաց՝ կազմելով 18.8 տարեկան հիմանական կրթություն ունեցող կանանց շրջանում և 24.1 տարեկան` բարձրագույն կրթություն ունեցողների շրջանում»,- ասաց Սարիբեկյանը:
Մոր և մանկան առողջության պահպանման վարչության պետը, վկայակոչելով զեկույցը, հայտնեց, որ կանայք առաջին անգամ ծննդաբերում են ամուսնությունից հետո 1.5 տարի անց. միջին տարիքն առաջին ծննդաբերության ժամանակ 22.8 տարեկան է:
«Միջին տարիքը էապես փոխվում է ըստ մարզերի: Գեղարքունիքում բնակվող կանանց միջին տարիքն առաջին ծննդաբերության ժամանակ մոտ 3 տարով ավելի է` համապատասխանաբար 21.4 և 24.5 տարեկան»,- եզրափակեց Սարիբեկյանը:

Показатели рождаемости в Армении находятся на стабильном уровне
Начиная с 2000 года, показатели рождаемости в Армении находятся на стабильном уровне. Как передает «Арменпресс», об этом во время презентации доклада «Исследование демографических показателей и вопросов здравоохранения в Армении в 2015-16 годах» сказала начальник управления по охране здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Армении Каринэ Сарибекян.
«В среднем, женщины рожают по 1.7 ребенка. Рождаемость в городах - 1.7 ребенка, а в селах – по 1.8 ребенка, особо не разнится. Рождаемость существенно разнится по областям: в Арагацотне и Гегаркунике она равна 1.1, а в Тавуше - 2.4»,- сказала начальник управления по охране здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Армении Каринэ Сарибекян.
По ее словам, рождаемость падает в корреляции с повышением образовательного ценза женщин. «Если у женщин сo средним образованием рождаемость равна 2.8, то у женщин с высшим образованием рождаемость равна 1.6. Четкой корреляции между рождаемостью и уровнем благосостояния не имеется»,- сказала начальник управления по охране здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Армении Каринэ Сарибекян.
По ее словам, в Армении мужчины и женщины начинают вести половую жизнь примерно с одного возраста.
«Среди женщин и мужчин в возрастной группе 25-49 лет средний возраст начала половой жизни - 21.2. Средний возраст женщин при вступлении в первый брак - 21.4, т.е., вскоре после начала половой жизни. Мужчины женятся в более зрелом возрасте. Средний возраст мужчин при вступлении в первый брак - 25.9. Возраст женщин при вступлении в первый брак резко зависит от уровня образования: начиная с 18.8 лет в группе с базовым образованием, и до 24.1 - в группе с высшим образованием»,- сказала начальник управления по охране здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Армении Каринэ Сарибекян.
По ее словам, в среднем, женщины рожают, спустя 1.5 года после вступления в брак. Средний возраст первородящих - 22.8.
«Средний возраст первородящих существенно меняется по областям. В Гегаркунике он примерно на 3 года больше - 21.4 и 24.5, соответственно»,- сказала начальник управления по охране здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Армении Каринэ Сарибекян.