Երևանն ու Մոսկվան հուսալի դաշնակիցներ են. Սարգսյանն ու Պուտինը փոխանակվել են շնորհավորական ուղերձներով
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի ստորագրման 20-ամյակի կապակցությամբ փոխանակվել են շնորհավորական ուղերձներով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձում ասված է.
Ընդունեք անկեղծ շնորհավորանքներս Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի ստորագրման 20-ամյակի առթիվ:
Անցած ժամանակահատվածը վստահորեն փաստում է, որ պայմանագիրը համապատասխանում է եղբայրական ժողովուրդների պատմական ավանդույթներին: Այն ամուր հիմք է ծառայում հայ-ռուսական դաշնակցային համագործակցության հետևողական զարգացման համար, որն առանձնանում է բարձր մակարդակի ակտիվ երկխոսությամբ, արտաքին քաղաքական արդյունավետ համակարգմամբ, անվտանգության, ռազմական և ռազմատեխնիկական ոլորտներում հաջող համագործակցությամբ: Տարեցտարի ընդլայնվում է երկկողմ փոխշահավետ համագործակցությունը առևտրատնտեսական, էներգետիկ, տրանսպորտային, նորարարության, լեռնահանքային արդյունաբերության ոլորտներում, իրականացվում են հեռանկարային ներդրումային ծրագրեր, թափ են առնում միջտարածաշրջանային և հումանիտար կապերը:
Մեր երկրների երկկողմ փոխգործակցության ռազմավարական բնույթը բազմապատկվում է միջազգային բազմակողմ և տարածաշրջանային հարթակներում կառուցողական գործընկերությամբ: Երևանն ու Մոսկվան ակտիվ մասնակիցներ և հուսալի դաշնակիցներ են Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում ինտեգրացիոն գործընթացների առաջմղման մասշտաբային խնդիրների լուծման և Հարավային Կովկասում ու ընդհանուր առմամբ ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում հանուն խաղաղության, կայունության ու անվտանգության ապահովման Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության ամրապնդման գործում:
Մենք բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման գործում:
Երկկողմ հարաբերությունների պատմության մեջ բազմաթիվ պայծառ էջեր կան գրանցված, և մենք բարձր ենք գնահատում այդ ընդհանուր ձեռքբերումը: Վստահ եմ, որ այս նշանակալի օրը և մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի ամբողջ հոբելյանական տարին կնշանանավորվեն բոլոր ուղղություններով հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների զարգացման համատեղ ջանքերով՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի տառին ու ոգուն համապատասխան:
Սրտանց ցանկանում եմ Ձեզ քաջառողջություն և հաջողություններ, իսկ եղբայրական Ռուսաստանի բոլոր քաղաքացիներին՝ բարօրություն և բարգավաճում»:
Վլադիմիր Պուտինն իր շնորհավորական հեռագրում ընդգծել է հայ-ռուսական հարաբերությունների հին ու հարուստ պատմությունը, որի հիմքում մշտապես եղել են երկու երկրի ժողովուրդներին կապող բարեկամության ու փոխադարձ հարգանքի ամուր կապերը:
«1997 թվականի պայմանագիրը Ռուսաստանի և Հայաստանի միջպետական հարաբերությունների ժամանակակից փուլի սկիզբն է դրել: Նման կարևոր փաստաթղթի ստորագրումը պայմաններ է ստեղծել քաղաքական երկխոսության ընդլայնման, առևտրա-տնտեսական, գիտա-տեխնիկական, հումանիտար և այլ ոլորտներում երկկողմ համագործակցության որակական աճի համար»,- ընդգծել է ՌԴ նախագահը:
Նա բարձր է գնահատել հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացումը, որոնք նախորդ երկու տասնամյակում դուրս են եկել դաշնակցային փոխգործակցության մակարդակի. Մոսկվան և Երևանը արդյունավետ կերպով համագործակցում են եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացների շրջանակում, կոորդինացնում են ջանքերը տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության ապահովման նպատակով:
Ռուսաստանի նախագահը վերահաստատել է պատրաստակամությունը՝ շարունակելու համատեղ աշխատանքները հայ-ռուսական կապերի ողջ համալիրի հետագա զարգացման համար՝ ի շահ եղբայրական երկու երկրի ժողովուրդների:

‘Yerevan and Moscow are reliable allies’, Sargsyan and Putin exchange congratulations
YEREVAN, AUGUST 29, ARMENPRESS. Armenian President Serzh Sargsyan and Russian President Vladimir Putin exchanged congratulations on the occasion of 20th anniversary of signing the Treaty on Friendship, Cooperation and Mutual Assistance between the Republic of Armenia and the Russian Federation, the President’s Office told ARMENPRESS.
President Serzh Sargsyan’s congratulatory letter to his Russian counterpart reads:
“Dear Mr. Putin,
Please accept my sincere congratulations on the 20th anniversary of the conclusion of the Treaty on Friendship, Cooperation and Mutual Assistance between the Republic of Armenia and the Russian Federation.
The past period convincingly demonstrates that the Treaty meets the historical traditions of friendship between our two fraternal peoples. It provides a solid basis for the progressive build-up of the Armenian-Russian alliance, which stands out for the active top-level dialogue, effective foreign-policy coordination, successful interaction in the sphere of security, as well as in the military and military-technical fields.
Bilateral mutually beneficial cooperation is expanding from year to year in trade and economy, energy, transport, innovations and mining areas; promising investment projects are being implemented, interregional and humanitarian ties are gaining momentum.
The strategic nature of our countries’ bilateral cooperation is being built on constructive partnerships at multilateral, international and regional platforms. Yerevan and Moscow are acting as highly committed participants and reliable allies in dealing with large-scale tasks to promote integration processes within the framework of the Eurasian Economic Union and further strengthen the Collective Security Treaty Organization in the best interest of peace, stability and security in the South Caucasus and the CSTO responsibility zone, as a whole”.
In his message, the Russian president emphasized the old and rich history of the Armenian-Russian relations, the foundation of which has always been the strong ties of the friendship and mutual respect which ties the two peoples.
“The 1997 treaty signaled the beginning of the modern phase of the Russian-Armenian intergovernmental relations. The signing of such an important document created conditions for expanding dialogue and qualitative growth of bilateral cooperation in the commercial, scientific-technical, humanitarian and other fields”, Vladimir Putin said in the message.
President Putin praised the development of the Armenian-Russian relations, which have elevated into the level of allied partnership during the previous two decades: Moscow and Yerevan are effectively cooperating on the sidelines of the Eurasian integration processes, and are coordinating efforts for the security and stability in the region.
Vladimir Putin reaffirmed his readiness to continue joint works for further developing the entire complex of the Armenian-Russian relations – for the benefit of the two brotherly peoples.