Լևոն Ջուլֆալակյանը գոհ է երկու ոսկե մեդալներից. Կային սպասումներ նաև այլ քաշային կարգերում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանն ամփոփեց աշխարհի առաջնությունում հայ մարզիկների գրանցած արդյունքները:
«Բնական է, որ երկու ոսկե մեդալից շատ գոհ եմ: Որոշ քաշային կարգերում էլի սպասելիքներ ունեինք, սակայն մեծ սպորտում լինում են սայթաքումներ: Այդ մասին դեռ պետք է մտածենք: Իմ կարծիքով Մաքսիմ Մանուկյանի հաղթանակն էլ պետք է սպասված լիներ: Նա տարիներ շարունակ միշտ մոտ էր մեդալներին: Նա կարողացավ քաշը ճիշտ կարգավորել և առավելություն ստանալ հակառակորդների նկատմամբ: Արթուր Ալեքսանյանը վաղուց ապացուցել է, որ իր քաշում լավագույնն է»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ջուլֆալակյանը:
Հավաքականի գլխավոր մարզչի խոսքով՝ գործող օրենքները բացասական են անդրադառնում մարզաձևի վրա: «Դեռևս պայքար է գնում միջազգային ֆեդերացիայի տարբեր կողմերի հետ: Ամերիկացիները ուզում են, որ մնան այս կանոնները, քանի որ գոտեմարտել ընդհանրապես չգիտեն: Նրանց ճնշում են և ըմբշամարտի շատ երկրներ պայքարում են, որ օրենքները փոխվեն: Եթե որոշումը բացասական լինի, ապա նման մոտեցման դեպքում կարող է արգելվել նաև Օլիմպիական խաղերի մասնակցությունը»,-շեշտեց Ջուլֆալակյանը:
Փարիզում ընթացող հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի աշխարհի առաջնությունն ավարտվեց: Լևոն Ջուլֆալակյանի գլխավորած թիմը հավաքեց 28 միավոր և թիմային հաշվարկում գրավեց 6-րդ տեղը: Հայաստանի հավաքականը նվաճեց երկու ոսկե մեդալ: Աշխարհի չեմպիոններ դարձան 80 կգ քաշային Մաքսիմ Մանուկյանը և 98 կգ քաշային օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը:

Левон Джулфалакян рад двум золотым медалям: но были ожидания и в других весовых категориях
Главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян подвел итоги выступления наших спортсменов на чемпионате мира.
«Естественно, я рад двум золотым медалям: были ожидания и в других весовых категориях. Победа Мксима Манукяна тоже была ожидаема. Он сумел собраться, правильно организовать вес и получить преимущество над соперником. А Артур Алексанян давно доказал, что в своем весе он – лучший», - как передает Арменпресс, сказал Левон Джулфалакян.
По словам Джулфалакяна, действующие правила негативно отражаются на этом виде спорта. «Все еще идет борьба между сторонами в международной федерации. Американцы хотят оставить свои правила – потому что бороться они вообще не умеют. Многие страны стремятся изменить каноны. Если решение не будет положительным, то при таком раскладе могут отменить и участие в Олимпийских играх», - сказал он.
На ЧМ по греко-римской борьбе в Париже команда Левона Джулфалакяна набрала 28 очков и заняла 6 место в командном зачете. Сборная завоевала 2 золотые медали: Максим Манукян (80 кг) и олимпийский чемпион Артур Алексанян (98 кг).