Բորժոմի անտառում շարունակում են պայքարել կրակի դեմ, որը տասնյակ հեկտար անտառ Է ոչնչացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բորժոմի անտառում պահպանվում Է հրդեհի տարածման սպառնալիքը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին «Ռուսթավի 2» հեռուստաընկերության եթերում:
Դաբա գյուղի մերձակա անտառում հրդեհն սկսվել Է օգոստոսի 20-ին: Մինչ այժմ հրշեջները շարունակում են պայքարել կրակի դեմ: Իրադրությունը բարդացնում են բարդ ռելիեֆը, քամին եւ չոր եղանակը: Սկզբնապես հաղորդվել Էր հինգ հեկտար ոչնչացված տարածքի մասին, սակայն, վերջին տվյալներով, մի քանի տասնյակ հեկտար անտառ Է այրվել:
Օգոստոսի 21-ից հրդեհաշիջմանը մասնակցում Է Վրաստանի ՆԳ նախարարության սահմանապահ ոստիկանության ուղղաթիռը, բայց դա բավարար չի եղել եւ, վրացական կողմի խնդրանքով, Ադրբեջանը եւս մեկ ուղղաթիռ Է ուղարկել Վրաստան: Դրա հետ մեկտեղ, ուշ գիշերին կայացած արտակարգ շտաբի նիստի ընթացքում, որը ղեկավարում Է Վրաստանի ներքին գործերի նախարար Գեորգի Մղեբրիշվիլին, հայտնի Է դարձել, որ հրդեհի վայր կժամանեն Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի եւս երկու ուղղաթիռներ:

Пожар в Боржомском лесу: последние новости
Угроза распространения огня вБоржоми-Харагаульском лесу (регион Самцхе-Джавахети) сохраняется. Как передаетАрменпресссо ссылкой наSputnik, об этом заявил премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили вэфире телекомпанииRustavi2.
Пожар влесу неподалеку отсела Даба возник 20 августа. Пожарные досих пор борются согнем. Ситуацию осложняет горный рельеф, ветер исухая погода. Изначально сообщалось опяти гектарах уничтоженной территории, однако попоследним данным, пострадали несколько десятков гектаров леса.
"Угроза распространения огня, конечно же, существует, если мы непотушим пожар наэтом хребте. Если этот хребет погаснет, думаю, мы преодолеем острую фазу. Я думаю, что мы справимся",— сказал Квирикашвили.
С понедельника втушении пожара принимает участие вертолет погранполиции МВД Грузии, однако этого оказалось недостаточно, ипо просьбе грузинской стороны президент Азербайджана направил вГрузию еще один вертолет. Вместе стем, поздно ночью входе заседания чрезвычайного штаба, которым руководит глава МВД Грузии Георгий Мгебришвили, стало известно, что наместо пожара прибудут еще два вертолета турецких ВВС.