ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին դիմել է երկրի Սահմանադրական դատարան՝ «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքի դեմ հայցով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ճեպազրույցում հայտնել է պետության ղեկավարի խորհրդարանական քարտուղար Գեորգի Մսխիլաձեն։
«Վրաստանի նախագահն առաջին անգամ է հայց ներկայացնում  Վրաստանի Սահմանադրական դատարան։ Հայցը վերաբերում է «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքին, այսպես կոչված, ռուսաստանյան օրենքին: Հիշյալ օրենքը հակասահմանադրական է», - Մսխիլաձեի խոսքերն է մեջբերում Վրաստանի հանրային հեռարձակող ընկերությունը։
Պաշտոնյան հավելել է, որ հայցի միջոցով նախագահը պահանջում է կասեցնել նշված օրենքի գործողությունը և վերջնականապես չեղարկել այն։
Միևնույն ժամանակ կրթության, գիտության և երիտասարդության հարցերի խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար Գիվի Միկանաձեն ճեպազրույցում հայտնել է, որ «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքը, որը Վրաստանի խորհրդարանն ընդունել է 2024 թվականի մայիսին, ուժի մեջ կմտնի մի քանի շաբաթից:
Օրենքը պարտավորեցնում է ոչ կառավարական կազմակերպություններին և լրատվամիջոցներին, որոնք իրենց ֆինանսավորման 20 %-ից ավելին ստանում են արտերկրից, գրանցվել որպես օտարերկրյա տերության շահերը քարոզող կազմակերպություն։ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն ասել է, որ նման օրենսդրությունն անհրաժեշտ է դրամաշնորհ ստացողների ֆինանսական թափանցիկությունն ապահովելու համար։

Президент Грузии Саломе Зурабишвили обратилась в Конституционный суд страны с иском против Закона “О прозрачности иностранного влияния”. Как передает Арменпресс, об этом на брифинге сообщил парламентский секретарь президента Георгий Мсхиладзе.
“Президент Грузии впервые обращается с иском в Конституционный суд Грузии. Иск касается Закона “О прозрачности иностранного влияния”, так называемого российского закона. Указанный закон является неконституционным. Он противоречит статье 78 Конституции Грузии”, - Мсхиладзе цитирует Общественное вещание Грузии.
Чиновник добавил, что своим иском президент требует приостановить действие упомянутого закона и окончательно его отменить.
Глава парламентского комитета по образованию, науке и вопросам молодежи Гиви Миканадзе заявил на брифинге, что этот закон, принятый Парламентом Грузии в мае 2024 года, вступит в силу через несколько недель.
Закон обязывает неправительственные организации и средства массовой информации, которые получают более 20% своего финансирования из-за границы, регистрироваться в качестве организаций, продвигающих интересы иностранной державы. Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что такое законодательство необходимо для обеспечения финансовой прозрачности получателей грантов.