Վրաստանի դատախազությունը Կիեւից պահանջել Է արտահանձնել Սահակաշվիլիին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի գլխավոր դատախազությունը հարցում Է ուղարկել մի քանի երկրների, այդ թվում՝ Ուկրաինայի իրավապահ մարմիններին երկրի նախկին նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլիին արտահանձնելու վերաբերյալ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 18-ին հայտնել Է «Իմեդի» հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով հսկիչ գերատեսչության գրավոր պատասխանը:
«Գլխավոր դատախազությունը Միխեիլ Սահակաշվիլիի հարցով բանակցություններ Է վարում տարբեր երկրների պատկան մարմինների հետ, շարունակվում են անհրաժեշտ բոլոր համապատասխան իրավական ընթացակարգերը»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ: Նամակում նշվում Է, որ Վրաստանի դատախազությունն ուկրաինական կողմին հարցում Է ուղարկել Սահակաշվիլիին արտահանձնելու վերաբերյալ, ինչպես նաեւ ասված Է, որ «Վրաստանի Գլխավոր դատախազությունն ակտիվորեն համագործակցում Է Ուկրաինայի Գլխավոր դատախազության հետ»:
Վրաստանի արդարադատության նախարար Թեա Ծուլուկիանին հուլիսի 31-ին հայտարարել Էր ցանկացած երկրից Սահակաշվիլիի արտահանձնումը պահանջելու պատրաստակամության մասին, որը նախկին նախագահը որպես բնակության վայր կընտրի Ուկրաինայի քաղաքացիությունից զրկվելուց հետո:
Այս շաբաթվա սկզբին Վրաստանի նախկին նախագահ, ինչպես նաեւ Օդեսայի մարզի նախկին նահանգապետ Միխեիլ Սահակաշվիլին հայտարարել Է սեպտեմբերի 10-ին Ուկրաինա վերադառնալու մտադրության մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Прокуратура Грузии направила в Киев запрос об экстрадиции Саакашвили
Главная прокуратура Грузии направила в правоохранительные органы нескольких стран, в том числе Украины, запрос об экстрадиции экс-президента страны Михаила Саакашвили.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом в пятницу, ссылаясь на письменный ответ надзорного ведомства, сообщил телеканал"Имеди".
"По вопросу Михаила Саакашвили Главная прокуратура ведет переговоры с компетентными органами разных стран, идут все необходимые соответствующие правовые процедуры", - говорится в сообщении. В письме отмечается, что грузинская прокуратура направила украинской стороне запрос об экстрадиции Саакашвили, а также указано, что "Главная прокуратура Грузии активно сотрудничает с Генеральной прокуратурой Украины".
Министр юстиции Грузии Тея Цулукиани 31 июля заявляла о готовности потребовать экстрадиции Саакашвили из любой страны, которую после лишения украинского гражданства экс-президент выберет в качестве места пребывания.
В начале этой недели экс-президент Грузии, а также бывший губернатор Одесской области Михаил Саакашвили объявил о намерении 10 сентября вернуться на Украину.