Կայացել է ՀՀ կառավարության հերթական նիստը. օրակարգային հարցերն ամբողջությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության հերթական նիստը, որը վարել է ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, տեղի է ունեցել օգոստոսի 17-ին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը ՀՀ արտակարգ իրավիճակների փոխնախարար Դավիթ Կարապետյանը զեկուցել է հանրապետությունում վերջին օրերին բռնկված խոշոր հրդեհների ժամանակ իրականացված հրդեհաշիջման աշխատանքների և օպերատիվ իրավիճակի վերաբերյալ:«Օգոստոսի 10-ին Վայոց ձորի մարզի Արտավան համայնքի շրջակա տարածքում բռնկված հրդեհի մարման աշխատանքներն ամբողջովին ավարտվել են: Վայոց ձորում այրվել է շուրջ 15 կմ պարագծով խոտածածկ տարածք, որից 320 հեկտարը՝ անտառածածկ: Փորվել են բազմաշերտ խրամատներ՝ հրդեհի տարածումը բացառելու նպատակով: «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի տարածքում օգոստոսի 12-ին բռնկված հրդեհի հիմնական օջախները մարվել են երեկ՝ օգոստոսի 16-ին: Պետք է նշել, որ մի քանի օր տևած հրդեհաշիջման աշխատանքներն անցնում էին չափազանց անբարենպաստ բնակլիմայական պայմաններում՝ լեռնային բարդ ռելիեֆ, տևական երաշտից չորացած խոտածածկ տարածքներ, հրդեհի արագ տարածմանը նպաստող քամիներ: Նախնական տվյալներով, Խոսրովի պետական արգելոցի տարածքում այրվել է 16 կմ պարագծով բուսածածկ տարածք, որից 360 հեկտարը՝ անտառներ: Եվ Խոսրովում, և Արտավանում փրկարարների հետ համատեղ հրդեհաշիջման աշխատանքներին մասնակցել են ԶՈՒ տարբեր ստորաբաժանումների զինծառայողներ, Ոստիկանության հատուկ նշանակության զորքերի ծառայողներ, անտառտնտեսության, բնապահպանության պետական տեսչության, ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի աշխատակիցներ, մոտակա համայնքների բնակիչներ և բնապահպաններ: Հրդեհաշիջման աշխատանքներում համատեղ ջանքերի շնորհիվ հաջողվել է զգալիորեն կանխել հրդեհի առավել մեծ տարածումը: Իրավիճակն ամբողջովին գտնվում է վերահսկողության տակ, ներկա պահին արգելոցում իրականացվում են հետմարման աշխատանքներ 2,5 կմ պարագծով և 3 կմ խորությամբ: Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ իրավիճակների նախարարության «ԻԼ-26» ինքնաթիռը շարունակում է օդային հրդեհաշիջման աշխատանքները՝ ստեղծելով անվտանգության գոտիներ և խոնավ միջավայր օջախների կրկնակի բռնկումը բացառելու նպատակով:
Եվ քանի որ այս հրդեհները հանրային մեծ քննարկումների առիթ են տվել, կցանկանայի ևս մեկ դիտարկում անել: Հաշվի առնելով այն, որ մի կողմից նման խոշոր հրդեհներ Հայաստանում վաղուց չեն եղել և հանրությունը բավարար չափով տեղեկացված չէ նման հրդեհների դեմ պայքարի դժվարությունների մասին, մյուս կողմից՝ ԱԻ նախարարության վերջին տարիների ձեռքբերումները և մեր փրկարարների բարեխիղճ աշխատանքը հանրության շրջանում ձևավորել էին սպասումներ, որ այս աղետը ևս հնարավոր է հաշված րոպեների կամ ժամերի ընթացքում չեզոքացնել: Ավաղ, անտառային խոշոր հրդեհները լուրջ մարտահրավեր են անգամ աշխարհի ամենազարգացած պետությունների համար: Սա բնավ արդարացման համար չէ: Ինչպես յուրաքանչյուր խոշոր արտակարգ դեպքի ժամանակ, այնպես էլ այս հրդեհների վերաբերյալ ԱԻՆ-ում կիրականացվեն մանրակրկիտ ուսումնասիրություններ, կարվեն մասնագիտական հետևություններ՝ քաղված դասերը սերտելու, անտառային հրդեհների արձագանքելու կարողությունների զարգացնելու և անտառային հրդեհների կանխարգելման համար պատասխանատու այլ կառույցների հետ համատեղ նման աղետների ռիսկերը նվազեցնելու նպատակով»,- նշել է փոխնախարարը:
«Արտակարգ իրավիճակների և բնապահպանության նախարարներն այժմ գտնվում են Վայոց ձորում և ակտիվորեն ներգրավված են աշխատանքներում: Խնդիրը գտնվում է ՀՀ Նախագահի և վարչապետի անմիջական հսկողության ներքո: Կարծում եմ, որ այս պահին, ըստ էության, խնդիրը լուծված է»,- ասել է Վաչե Գաբրիելյանը:
Հավանության է արժանացել ՀՀ գիտության ոլորտի զարգացման 2017-2020 թթ. ռազմավարական ծրագիրը
Կառավարության հավանությանն է արժանացել ՀՀ գիտության ոլորտի զարգացման 2017-2020 թվականների ռազմավարական ծրագիրն ու ծրագրի միջոցառումների ժամանակացույցը: Ռազմավարական ծրագրով նախատեսված են ոլորտի մարտահրավերների պատասխաններին ուղղված հիմնական լուծումներն ու դրանցով պայմանավորված միջոցառումները, ինչպես նաև ծրագրի իրականացման արդյունավետության գնահատման առանցքային ցուցանիշներն ըստ նպատակների: Ծրագրի մոնիթորինգն իրականացնելու է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության գիտության պետական կոմիտեն` ամենամյա պարբերականությամբ։ Յուրաքանչյուր տարի ՀՀ կառավարություն է ներկայացվելու հաշվետվություն՝ ծրագրի արդյունավետության առանցքային ցուցանիշների ուղղությամբ տվյալ տարվան նախորդող տարվա կատարողականի և հաջորդող երեք տարվա կանխատեսումների վերաբերյալ։ Արդյունքում հնարավոր կլինի հանրապետությունում ձևավորել միջազգային ասպարեզում մրցունակ, Եվրոպական հետազոտական տարածքի հետ ինտեգրված և այդ հետազոտական տարածքում իր մասնագիտացման տիրույթը ձևավորող ազգային գիտական համակարգ, որը կխթանի գերազանցությունը հիմնարար և կիրառական հետազոտություններում ու կնպաստի հանրապետության տնտեսական զարգացմանն ու առաջընթացին:
Կկարգավորվի հանրային աշխատանքների ներգրավման գործընթացը
Գործադիրը սահմանել է հանրային աշխատանքների ներգրավման կարգը և ժամկետները: Ըստ այդմ, կկարգավորվի դատապարտյալների` հանրային աշխատանքներին ներգրավման գործընթացը, գործընթացի կազմակերպմանը մասնակցելու իրավասու մարմնին(երին) և անձանց, ներգրավման կարգը և ժամկետները ու հանրային աշխատանքների ներգրավման հետ կապված այլ հարաբերությունները: Որոշմամբ կարգավորվում է նաև պրոբացիայի ծառայության տարածքային մարմին դատապարտյալների ներկայանալու կարգը և ժամկետները, հանրային աշխատանքների իրականացման համար անհրաժեշտ աշխատավայրերի ապահովման նպատակով համագործակցությունը համապատասխան մարմինների հետ, հանրային աշխատանքների վայրերի և բնույթի ընտրության, դատապարտյալի կողմից` պատժի կրման մասին տեղեկատվության կան պարզաբանման ստացման նպատակով պրոբացիայի ծառայողի այցերը համապատասխան աշխատավայր և այլն:
Կառավարությունը հաստատել է նաև 2017թ. ընթացքում Սևանա լճից բացթողնվող ջրի՝ 170 մլն խմ գերազանցող չափաքանակի հաշվին արտադրվող էլեկտրական էներգիայի վաճառքից «Միջազգային էներգետիկ կորպորացիա» և «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ների մոտ առաջացող լրացուցիչ շահույթի հաշվարկման և վճարման կարգը: Որոշմամբ գործադիրը թույլատրել է նաև ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությանը բացել արտաբյուջետային հաշիվ՝ լրացուցիչ շահույթն այդ հաշվին վճարելու նպատակով:
Սեպտեմբերի 18-ը՝ ոչ աշխատանքային օր
Կառավարության որոշմամբ սեպտեմբերի 18-ի աշխատանքային օրը կտեղափոխվի սեպտեմբերի 23-ը` շաբաթ օրը: «Աշխատանքային օրը տեղափոխելու մասին» որոշման ընդունման նպատակն է հնարավորություն ընձեռնել քաղաքացիներին Խաչվերացի` սեպտեմբերի 17-ին հաջորդող հիշատակի օրն այցելելու իրենց ննջեցյալների գերեզմանները:
Կառավարության որոշմամբ Սամվել Ամիրխանյանը նշանակվել է ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության աշխատակազմի ղեկավար։
Գործադիրը լրացում է կատարել 2016թ. մարտի 10-ի որոշման մեջ, ըստ որի նախատեսվում է «Այլընտրանքային ծառայության մասին» ՀՀ նոր օրենք ընդունելու փոխարեն լրացումներ ու փոփոխություններ կատարել գործող օրենքում:
Կառավարությունը լրացումներ ու փոփոխություններ է կատարել նաև նախկինում ընդունած որոշումներից մեկում՝ «Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի ընդունմամբ պայմանավորված:

Состоялось очередное заседание правительства Армении
Состоялось очередное заседание правительства Армении, которое вел вице-премьер, министр международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриелян. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью правительства Армении.
В результате произошедших за последние несколько дней в Армении двух крупных пожаров сгорело 680 га лесных территорий. Об этом доложил 17-го августа в ходе заседания правительства Армении заместитель министра по чрезвычайным ситуациям Армении Давид Карапетян.
С 10-го августа на территориях в несколько сот га близ села Артаван в Вайоцдзорской области Армении горели леса. 15-го августа возгорание удалось локализовать, а утром 16-го августа пожар был потушен. В Хосровском заповеднике с 12-го августа горели травяное покрытие и лесной массив на участке "Зимний" и прилегающих территориях. В работах по тушению были задействованы пожарные, спасатели, армейские и полицейские силы, добровольцы, а также самолет специального назначения Ил-76 МЧС РФ, совершивший, в общей сложности, 14 вылетов.
"Работы по тушению возгорания в Вайоцдзорской области, которое началось 10 августа, полностью завершены. В регионе выгорело растительности периметром в 15 км, из которых только лес - площадью в 320 га. Были вырыты многослойные траншеи, что позволило практически полностью локализовать распространение пожара", - сказал Карапетян.
Что касается Хосровского заповедника, где пожар вспыхнул 12 августа, то по его словам, основные очаги пожара были потушены накануне.
"Следует отметить, что проводимые на протяжении нескольких дней работы по тушению пожара сопровождались неблагоприятными природно-климатическими условиями. Нужно учесть также сложный горный рельеф, высохшее от продолжительной засухи травяное покрытие, а также ветры, которые способствовали распространению огня", - сказал Карапетян.
По предварительным данным МЧС, на территории Хосровского заповедника выгорело растительности периметром в 16 км, из которых только лес - площадью в 360 га.
Как отметил замминистра, в работах по тушению задействованы пожарные, спасатели, армейские и полицейские силы, добровольцы, за счет совместных усилий которых удалось предотвратить еще большее распространение пожара.
"На данный момент ситуация в заповеднике полностью находится под контролем, проводятся работы по тушению последних очагов периметром в 2,5 км", - сказал Карапетян.
Он также сообщил, что самолет Ил-76 МЧС РФ продолжает проводить воздушные операции по тушению пожара, создавая зоны безопасности и влажную атмосферу для исключения возможного повторного возгорания в очагах.
При этом замминистра отметил, что пожаров подобных масштабов в Армении не было давно, а достижения МЧС в последние годы, преданная и профессиональная работа армянских спасателей привели к высоким ожиданиям населения, что подобные возгорания можно ликвидировать и потушить буквально за несколько часов.
"Однако при тушении пожаров подобного масштаба с проблемами сталкиваются не только такие маленькие государства как Армения, но и даже самые мощные и сильные государства мира. МЧС проведет подробные исследования и экспертные заключения для развития собственных возможностей и сокращения рисков лесных пожаров", - сказал Карапетян.
В свою очередь вице-премьер, министр международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриелян отметил, что главы МЧС и Минэкологии на данный момент находятся в Вайоц Дзоре.
"Министры активно вовлечены во все проводимые работы. Вопрос находится под непосредственным контролем президента и премьер-министра Армении. Думаю, что на данный момент проблема, по сути, решена", - сказал Габриелян.
Правительство Армении одобрило стратегическую программу развития науки на 2017-2020 годы
Правительство Армении одобрило стратегическую программу развития науки на 2017-2020 годы. Об этом 17-го августа в ходе заседания правительства Армении доложил министр ОН Армении Левон Мкртчян.
«Мониторинг программы будет осуществляться Госкомитетом МОН Армении. Ежегодно будут предоставляться отчетные доклады, программа позволит сформировать в республике национальную научную систему, интегрированную в европейские исследовательские зоны»,- сказал министр ОН Армении Левон Мкртчян.
Правительство Армении утвердило перенос рабочего дня 18-го сентября на 23-е сентября
Решением правительства, в Армении рабочий день 18-го сентября будет перенесен на субботу - 23-е сентября. Проект этого решения утвержден на заседании правительства Армении 17-го августа. Это решение обусловлено тем, что гражданам предоставляется возможность посетить кладбище в связи с днем поминовения успоших, следующим церковному празднику Хачверац, который отмечается 17-го сентября.:
В ходе заседания правительства Армении обсуждались различные вопросы и был принят ряд других решений.