Հայաստանն ու Չինաստանն արել են ամեն ինչ հարաբերությունների զարգացման համար. Հայաստանում կկառուցվի Չինաստանի նոր դեսպանատուն
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կկառուցվի Եվրասիական տարածաշրջանում մեծությամբ երկրորդ չինական դեսպանատունը՝ Ռուսաստանից հետո: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանության նոր շենքի հիմնարկեքի արարողությանը մասնակցում էին ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, փոխարտգործնախարար Արմեն Պապիկյանը, Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, ՉԺՀ ԱԳ նախարարի օգնական Լի Հուիլայը, Հայաստանում Չինաստանի դեսպան Թիան Էրլունը եւ այլք:
Էդվարդ Նալբանդյանը շնորհավորեց ներկաներին նախաձեռնության կապակցությամբ եւ հաջողություն մաղթեց նրանց, ովքեր ներգրավված են դեսպանատան կառուցման աշխատանքներում:
«Ինձ միշտ տպավորել են չինական արտահայտությունները մի կողմից իրենց պարզությամբ, մյուս կողմից՝ իմաստությամբ. դրանցից մեկն ասում է, որ լավագույն ժամանակահատվածը ծառ տնկելու համար 25 տարի առաջ էր, հաջորդ լավագույն ժամանակահատվածն այսօր է: Եւ, իսկապես, 25 տարի առաջ մենք հաստատեցինք դիվանագիտական հարաբերությունները Չինաստանի հետ, եւ այս տարիների ընթացքում Հայաստանն ու Չինաստանն արեցին ամեն ինչ, որպեսզի դարավոր բարեկամությունը, մեր հարաբերությունները ամրապնդվեն, զարգանան եւ ընդլայնվեն: Դա ե՛ւ ամենաբարձր մակարդակի վրա գտնվող քաղաքական երկխոսությունն է, ե՛ւ ջերմ հարաբերությունները երկու երկրների առաջնորդների միջեւ, եւ երկու երկրների կառավարությունների համագործակցությունն է տնտեսական, մշակութային, գիտակրթական հարցերով, ե՛ւ երկու ԱԳ նախարարությունների մտերիմ փոխգործակցությունը, ե՛ւ համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում, ե՛ւ երկու ժողովուրդների միջեւ բարեկամությունը»,- ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը՝ հավելելով, որ այս նոր դեսպանատունը կծառայի որպես կարեւոր հարթակ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, երկար տարիների ընկերության ամրապնդմանն ուղղված նախագծերի իրականացման համար:
ՉԺՀ ԱԳ նախարարի օգնական Լի Հուիլայը նշեց, որ ոգեւորված է այս նախաձեռնությամբ:
«Հեռավորությունը չի կարող բաժանել իսկական ընկերներին. թեպետ աշխարհագրորեն երկու երկրները իրարից հեռու են, այնուամենայնիվ, Հայաստանի եւ Չինաստանի ժողովուրդները անկեղծ ընկերական զգացողություններ են տածում միմյանց հանդեպ: Երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր՝ հայ-չինական հարաբերությունները մշտապես կայուն զարգացում են ապրել քաղաքական, տնտեսական, մշակութային եւ այլ ոլորտներում, խորանում է բարեկամությունը երկու ժողովուրդների միջեւ: Այս տարին նաեւ խորհրդանշական է, քանի որ տոնում ենք հայ-չինական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը»,- ասաց նա:
Դեսպան Թիան Էրլունն էլ ընդգծեց, որ դեսպանատան նոր շենքի կառուցումը երկու երկրների միջեւ համագործակցության եւ բարիդրացիական կապերի արտացոլումն է:
«Սա կարեւոր եւ ուրախալի իրադարձություն է մեզ համար: Չինաստանն էլ ավելի լավ ներկայացված կլինի Հայաստանում: Քանի որ մեր համագործակցությունը բավականին արագ է զարգանում, դա, իհարկե, պահանջում է ավելի մեծ ջանքեր՝ ավելի մեծ թվով մարդկանց, հետեւաբար ավելի մեծ տարածք»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց Չինաստանի դեսպանը:
Հիմնարկեքի արարողության ավարտին պաշտոնյաների կողմից դրվեց առաջին քարը:
Դեսպանատան նոր շենքի շինարարությունը տեւելու է 2 տարի: Շենքի նախագիծը պատրաստվել է Չինաստանում՝ չինական ընկերության կողմից։ Շինարարական աշխատանքները միասին կիրականացնեն հայ և չինացի շինարարները:

Armenia, China did everything for development of relations: New embassy of China to be built in Armenia
YEREVAN, AUGUST 9, ARMENPRESS. The second largest embassy in the Eurasian area, after Russia, will be constructed in Armenia, reports Armenpress.
The groundbreaking ceremony of the new building of the Chinese embassy in Armenia was attended by Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian, Deputy Foreign Minister Armen Papikyan, Mayor of Yerevan Taron Margaryan, Assistant Minister of Foreign Affairs of the People's Republic of China on Europe and Central Asia Li Huilaiand Ambassador of China to Armenia Tian Erlong and others.
FM Nalbandian congratulated the guests on the occasion of this initiative and wished success to those engaged in the embassy’s construction works. “I have always been impressed by the Chinese expressions with their simplicity on the one hand, and with their wisdom, on the other had: one of them says the best period to plant a tree was 25 years ago, the next best time is today. And, really, 25 years ago we established diplomatic relations with China, and during those years Armenia and China did everything for the centuries-old friendship, our relations to strengthen, develop and expand. This is both the high level political dialogue, the warm relations between the leaders of the two countries, the cooperation of the governments of the two states in economic, cultural, scientific-cultural affairs, the close mutual partnership between the two foreign ministers, the cooperation within the frames of international organizations, and the friendship between the two peoples”, Edward Nalbandian said, adding that this new embassy will serve as a key platform for development of bilateral ties, implementation of programs aimed at strengthening the friendship.
Assistant Minister of Foreign Affairs of the People's Republic of China on Europe and Central Asia Li Huilaisaid he is inspired by this initiative. “Distance cannot separate real friends: although both countries are far from each other geographically, the peoples of Armenia and China have sincere friendly feelings towards each other. Since the establishment of diplomatic ties between the two countries, the Armenian-Chinese relations have constantly developed in political, economic, cultural and other spheres. This year is also symbolic since we mark the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations”, he said.
In his turn the Chinese Ambassador stated that the construction of the embassy’s new building is a reflection of cooperation and friendly ties between the two countries.
“This is important and happy event for us. China will be better presented in Armenia. As our partnership quickly develops, it, of course, requires much more efforts, large number of people, as well as larger space”, he said.
The first stone was laid by the officials at the end of the groundbreaking ceremony.
The construction of the new building will last 2 years. The building project was made in China, by a Chinese company. The construction works will be jointly carried out by Armenian and Chinese workers.