Վարչապետն ընդունել է Քերոլայն Քոքսի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը բարձր է գնահատել Քերոլայն Քոքսի հայանպաստ և մարդասիրական գործունեությունը, ինչպես նաև միջազգային ասպարեզում ղարաբաղյան հիմնախնդրի արդարացի ներկայացմանն ուղղված քայլերը: Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ հատկապես վերջին շրջանում հայ-բրիտանական հարաբերություններում նկատելի է ակտիվացում և կարևորել տնտեսական ոլորտում փոխգործակցության զարգացումը, գործարար կապերի խթանումը, այդ թվում՝ տարբեր համաժողովների կազմակերպման միջոցով: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման հարցն առարկայական կերպով քննարկել է նաև ՀՀ-ում մեծ Բրիտանիայի դեսպանի հետ և ավելացրել, որ կան հստակ պատկերացումներ հետագա քայլերի ուղղությամբ:
Բարոնուհի Քոքսըվարչապետի հետ խոսել է Հայաստան և Արցախ կատարած իր բազմաթիվ այցելությունների մասին և նշել, որ ջերմորեն կապված է հայ ժողովրդի հետ: Բարոնուհին ևս անհրաժեշտ է համարել հայ-բրիտանական տնտեսական համագործակցության զարգացումը, կարևորել միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացումը, բարձրաստիճան փոխայցելությունների կազմակերպումը: Տիկին Քոքսը պատրաստակամություն է հայտնել հետագայում ևս իր գործունեությամբ աջակցել հայ ժողովրդին, նպաստել հայ-բրիտանական կապերի սերտացմանը:

Премьер принял делегацию во главе с Кэролайн Кокс
Премьер-министр РА Карен Карапетян принял делегацию во главе с членом Палаты лордов Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, баронессой Кэролайн Кокс.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ правительства РА, премьер высоко оценил проармянскую и гуманитарную деятельность баронессы Кокс, а также усилия по справедливому представлению сути карабахскойпроблемы в мире. Карен Карапетян отметил, что особенно в последнее время в армяно-британских отношениях отмечается определенная активизация, отметив развитие взаимоотношений в сфере экономики, стимулирование бизнес-связей и др. премьер подчеркнул, что вопрос о развитии двусторонних отношений был субстантивно обсужден с послом Соединенного королевства, добавив, что есть определенные наработки для дальнейших шагов.
Баронесса Кокс рассказала премьеру о своих многочисленных посещениях Арцаха, подчеркнув, что тепло и крепко связана с армянским народом. Она отметила важность развития армяно-британских экономических отношений, углубление межпарламентских связей, активизацию взаимных посещений. Высокая гостья выразила готовность и далее помогать армянскому народу и содействовать в укреплении двусторонних связей.