Վարչապետն ընդունել է Քերոլայն Քոքսի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը բարձր է գնահատել Քերոլայն Քոքսի հայանպաստ և մարդասիրական գործունեությունը, ինչպես նաև միջազգային ասպարեզում ղարաբաղյան հիմնախնդրի արդարացի ներկայացմանն ուղղված քայլերը: Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ հատկապես վերջին շրջանում հայ-բրիտանական հարաբերություններում նկատելի է ակտիվացում և կարևորել տնտեսական ոլորտում փոխգործակցության զարգացումը, գործարար կապերի խթանումը, այդ թվում՝ տարբեր համաժողովների կազմակերպման միջոցով: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման հարցն առարկայական կերպով քննարկել է նաև ՀՀ-ում մեծ Բրիտանիայի դեսպանի հետ և ավելացրել, որ կան հստակ պատկերացումներ հետագա քայլերի ուղղությամբ:
Բարոնուհի Քոքսըվարչապետի հետ խոսել է Հայաստան և Արցախ կատարած իր բազմաթիվ այցելությունների մասին և նշել, որ ջերմորեն կապված է հայ ժողովրդի հետ: Բարոնուհին ևս անհրաժեշտ է համարել հայ-բրիտանական տնտեսական համագործակցության զարգացումը, կարևորել միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացումը, բարձրաստիճան փոխայցելությունների կազմակերպումը: Տիկին Քոքսը պատրաստակամություն է հայտնել հետագայում ևս իր գործունեությամբ աջակցել հայ ժողովրդին, նպաստել հայ-բրիտանական կապերի սերտացմանը:

YEREVAN, AUGUST 8, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan has received the delegation led by member of the British House of Lords, Baroness Caroline Cox.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Government of Armenia, Premier Karapetyan highly appreciated the pro-Armenian and humanitarian activities of Caroline Cox, as well as her efforts to fairly present the Karabakh conflict in the international arena. Karen Karapetyan noted that particularly in the recent period activation in Armenian-British relations is visible and highlighted the development of economic partnership between the two states and fostering business ties in various ways, including by organizing different business forums. The Head of the Executive stated that the issue of developing bilateral economic relations has been also discussed with the Ambassador of Great Britain to Armenia and there are clear visions for future steps.
Baroness Caroline Cox talked with the Armenian Premier about her numerous visits to Armenia and Artsakh and noted that she is warmly connected with the Armenian people. The Baroness also attached importance to the development of Armenian-British economic relations and highlighted deepening inter-parliamentary relations and organization of mutual high level visits. Caroline Cox expressed readiness to support the Armenian people by her activities in the future as well and foster the deepening of Armenian-British relations.