Լապշինն Իսրայել արտահանձնվելու խնդրանքով դիմել է Ադրբեջանի արդարադատության նախարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում երեք տարվա ազատազրկման դատապարտված բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի փաստաբան Էդուարդ Չերնինը հանդիպել է իր պաշտպանյալի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ադրբեջանական ԱՊԱ-ն:
«Նա ցանկություն է հայտնել ազատազրկումը կրել Իսրայելում: Այդ կապակցությամբ նա դիմում է գրել և ներկայացրել մեկուսարանի պետին, ով էլ այդ դիմումը կներկայացնի արդարադատության նախարարություն»,- ասել է Չերնինը:
Հուլիսի 26-ին Լապշինի փաստաբան Էդուարդ Չերնինը հայտնել էր, որ բլոգերը դիմում է ներկայացրել Իսրայել արտահանձնվելու խնդրանքով: Փաստաբանը նշել է, որ բլոգերը հրաժարվել է բողոքարկել դատարանի որոշումը:
Ծանր հանցագործությունները քննող Բաքվի դատարանում հուլիսի 20-ին հրապարակվել է ՌԴ և Իսրայելի քաղաքացի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի գործով դատավճիռը:

Blogger Lapshin appeals to Azerbaijani justice ministry for extradition to Israel
YEREVAN, JULY 27, ARMENPRESS. Attorney Edward Chernin met with Russian-Israeli blogger Alexander Lapshin who is sentenced to three years imprisonment in Azerbaijan, APA reports.
“He expressed a wish to continue the imprisonment in Israel. For this purpose he has submitted an appeal to the head of the detention facility who will submit it to the justice ministry”, Chernin said.
On July 26 the attorney informed that Lapshin submitted an appeal for his extradition to Israel. The attorney said the blogger refused to appeal the court’s verdict.
Russian-Israeli blogger Alexander Lapshin was sentenced to three years imprisonment in Azerbaijan, for visiting Artsakh. An illegitimate arrest warrant was issued by Baku, followed by the travel blogger’s arrest in Belarus and extradition to Baku, which sparked huge controversy and public discontent among scholars, journalists, human rights activists and politicians.