Հուրգադայում զբոսաշրջիկների վրա հարձակման դեպքը չի ազդել Հայաստանից Եգիպտոս զբոսաշրջային հոսքի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հուրգադայում զբոսաշրջիկների վրա հարձակման դեպքը չի ազդել Հայաստանից դեպի Եգիպտոս զբոսաշրջային հոսքի վրա: Տուրիստական ընկերություններից «Արմենպրես»-ին փոխանցեցին, որ այդ դեպքից հետո որևէ խնդիր չի առաջացել:
«Որևէ մեկը չի զանգահարել, չի հարցրել այնտեղ տիրող իրավիճակի մասին: Որևէ դեպք չունենք, որ ցանկություն հայտնեն փաթեթը հետ վերադարձնել: Ավելին, շարունակում ենք դեպի Հուրգադա, Շարմ էլ Շեյխ ուղղություններով փաթեթ վաճառել: Այնքան պահանջված է, որ նույնիսկ կոնկրետ օրերի համար այլևս ինքնաթիռի տոմս չկա: Շատերը զանգահարում են այն հույսով, որ որևէ մեկն իր գնած տոմսը հետ կվերադարձնի և իրենք կգնեն»,-ասաց երևանյան տուրիստական ընկերություններից մեկի աշխատակիցը:
Հայ զբոսաշրջիկների շրջանում նման պահանջարկը պայմանավորված է ուղիղ չվերթի առկայությամբ, գների մատչելիությամբ: Տուրիստական ընկերություններից փոխանցեցին, որ այս տարի Եգիպտոսին զուգահեռ հայ զբոսաշրջիկները շատ են սկսել հետաքրքրվել դեպի Թուրքիա ուղղությունով:
«Եթե նախորդ տարի ընդհանրապես Թուրքիայում հանգստանալու մասին հարցնող չունեինք, ապա այս տարի հետաքրքրվողները շատ են: Ինչ վերաբերում է գներին, ապա ասեմ, որ նախորդ տարի ավելի էժան էր, քան այս տարի»,-փոխանցեցին տուրիստական ընկերությունից:
Թե ինչով է պայմանավորված նման ակտիվությունը տուրիստական ընկերություններից միանշանակ դժվարացան պատասխանել, սակայն նշեցին, որ այս տարի որոշ եվրոպական ուղղություններով վիզա ստանալու գործընթացը փոքր-ինչ բարդացել է: Եվ որպեսզի վիզային քաշքշուկների մեջ չընկնեն, շատերը նախընտրում են այնպիսի երկրներ, որտեղ մուտքն ավելի դյուրացված է:
Ինչ վերաբերում է այս տարվա պահանջված այլ ուղղություններին, ապա հայ զբոսաշրջիկների զգալի մասը շարունակում է նախընտրել Վրաստանը: Պահանջված ուղղություններից է Հունաստանը, Իսպանիան, Իտալիան, Կիպրոսը, Բուլղարիան:
Հուրգադա քաղաքի հյուրանոցներից մեկում հուլիսի 14-ին անհայտ անձի կողմից սառը զենքով հարձակվելու հետևանքով զոհվել է Գերմանիայի երկու քաղաքացի: Չորս մարդ՝ երկու հայ, մեկ ռուս և մեկ չեխ, ստացել է մարմնական վնասվածք: Հարձակվողին՝ 28-ամյա Աբդել Ռահման Շաաբանին ձերբակալել են: Տուժած ՀՀ քաղաքացիները կանայք են: Նրանք հատուկ չվերթով տեղափոխվել են Կահիրեի լավագույն հիվանդանոցներից մեկը՝ առավել որակյալ բուժօգնություն ստանալու համար:

Нападение на туристов в Хургаде не отразилось на туристическом потоке из Армении в Египет
Нападение на туристов в Хургаде не отразилось на туристическом потоке из Армении в Египет. Об этом «Арменпресс» сообщили в туркомпаниях, где сказали, что после инцидента у них никаких проблем не возникло.
«Нкикто не звонил с вопросами о ситуации в Египте, никто не захотел вернуть свои путевки. Более того: продажи по направлениям Хургада, Шарм-эль-Шейх продолжаются. Запрос настолько высок, что на определенные даты уже распроданы все авиабилеты. Многие звонят в надежеде, что кто-то откажется от поездки»,- сказал один из сотрудников турагентства в Ереване.
Подобный спрос среди армянских туристов обусловлен наличием прямого рейса, доступностью цен.
По данным армянских турагентств, в этом году среди армянских туритов вырос также интерес к Турции.
«Если в предыдущие годы никто не интересовался отдыхом в Турции, то в этом году таких много. Что касается цен, то они выше, чем в прошлом году»,-сказали в турагентстве.
В турагентстве затруднились объяснить подобный ажиотаж, однако, по их наблюдениям, в этом году несколько затруднены процессы оформления виз в европейских направлениях, многие, избегая этих проволочек, стремятся отдохнуть там, где облегченный визовый режим.
Что касается прочих востребованных направлений этого года, то многие предпочитают опять Грузию. Многие едут в Грецию, Испанию, Италию, Кипр, Болгарию.
14-го июля вооруженный ножом мужчина напал наиностранных туристов, отдыхающих напляже одного изотелей вХургаде. В результате погибли две женщины изГермании, еще четыре— изАрмении, Чехии иРоссии— получили ранения. Нападавшего задержали, это 28-летнийАбдель Рахман Шаабан.
Мотивы, толкнувшие его напреступление, пока неизвестны. По имеющейся информации, преступник может страдать психическим заболеванием. Некоторые египетские СМИ написали, что он исповедовал идеологию ИГ, ана допросе заявил, что "жил позаконам шариата". Другие СМИ утверждают, что причиной нападения стала бытовая ссора.