Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հունիսի 29-ին ընդունել է Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Գիորգի Գախարիայի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստան է ժամանել «Հայաստանում Վրաստանի բիզնեսի օրեր» համաժողովի շրջանակում: Ֆորումն անցկացնելու պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետերի միջև՝ 2017 թ. փետրվարին Կարեն Կարապետյանի Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Կառավարության ղեկավարը ողջունել է «Հայաստանում Վրաստանի բիզնեսի օրեր»-ի անցկացումը, ինչը կխթանի երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի ակտիվացումը և առկա ներուժի լիարժեք իրացման նոր հնարավորություններ կստեղծի: Վարչապետը, մասնավորապես, կարևորել է ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում, նաև ազատ տնտեսական գոտիների շրջանակում տնտեսական և գործարար կապերի խթանման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, տրանսպորտային հաղորդակցության ոլորտներում համագործակցության զարգացմանն ուղղված կոնկրետ ծրագրերի իրականացումը:
Գիորգի Գախարիան իր հերթին նշել է, որ հաշվի առնելով Հայաստանի և Վրաստանի միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը՝ անհրաժեշտ է ջանքերն ուղղել առևտրատնտեսական համագործակցության աշխուժացմանը, և վրացական կողմը լիովին համակարծիք է ՀՀ վարչապետի նշած ուղղություններով փոխգործակցությունը զարգացնելու առաջարկության հետ: Այս համատեքստում Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարը վարչապետ Կարապետյանին է ներկայացրել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի հետ այսօր կայացած քննարկումների արդյունքները և ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Կարեն Կարապետյանը և Գիորգի Գախարիան մտքեր են փոխանակել նաև զբոսաշրջային ծրագրերի իրականացման, երկկողմ մշակութային կապերի ամրապնդման և երիտասարդության շրջանում փոխճանաչելիության բարձրացման նպատակով համատեղ ծրագրերի իրագործման հնարավորությունների շուրջ:

YEREVAN, JUNE 29, ARMENPRESS. Armenia’s Prime Minister Karen Karapetyan on June 29 hosted the Georgian delegation led by Minister of Economy and Sustainable Development Giorgi Gakharia who arrived in Armenia within the frames of ‘Georgia’s business days in Armenia’ forum, press service of the Government told Armenpress.
The agreement on holding the forum has been reached between the Armenian and Georgian PMs in February, 2017 during Karen Karapetyan’s official visit to Georgia.
The Armenian PM welcomed the holding of the forum which will boost the bilateral commercial ties and will provide new opportunities for fully utilizing the existing potential. The PM in particular attached importance to promotion of economic and business ties at bilateral and multilateral platforms, as well as within the frames of free economic zones.
In his turn Georgian Minister Giorgi Gakharia said given the high level of political dialogue between Armenia and Georgia, it is necessary to make efforts to intensify the trade-economic cooperation. He presented to the Armenian PM the results of discussions with Armenia’s Ministry of Economic Development and Investments, as well as the agreement reached on June 29.
The two officials exchanged views also on the possibilities to carry out joint tourism projects, strengthen bilateral cultural ties and increase the mutual recognition among the youth.