Հայ դատի Եգիպտոսի հանձնախումբը շարունակում է հայանպաստ գործունեությունը. նկարահանվում են ֆիլմեր Հայաստանի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ դատի Եգիպտոսի հանձնախմբի անդամ Արմեն Մազլումյանը հույս ունի, որ Հայոց ցեղասպանության հարցին վերաբերող նախագիծը կմտնի խորհրդարան ու կդրվի քվերակության: Հանձնախումբը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ժամանակահատվածից ակտիվ աշխատանք է տարել, որպեսզի Եգիպտոսը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն, Մազլումյանի համոզմամբ, որոշակի քաղաքական հանգամանքներով պայմանավորված՝ պահը դեռ պետական մակարդակով չի հասունացել, որպեսզի բարձրաձայն հայտարարեն դրա մասին:
Եգիպտոսի խորհրդարանի պատգամավոր Մուստաֆա Բաքրին հանդես է եկել օրենսդրական նախաձեռնությամբ, որով երկրի խորհրդարանին ու կառավարությանը կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Մուստաֆա Բաքրին հայտարարել է, որ պատմական փաստաթղթերը վկայում են, որ 1915-1922 թվականներին թուրք-օսմանցիները 1.5 միլիոն հայ են ոչնչացրել: Այդ փաստերը քննարկելու համար նա կոչ է արել խորհրդարանի հատուկ նիստ հրավիրել: Բաքրիի ներկայացրած նախագծի տակ ստորագրել է 337 պատգամավոր:
«Իսկ հայ ժողովրդի համար կարևոր մյուս հարցի՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի առնչությամբ Եգիպտոսն ընդհանրապես չեզոք դիրք է որդեգրել: Ադրբեջանի հետ այդ երկրի հարաբերությունները նույնպես լավ մակարդակում են, այդ պատճառով հավասարակշռված քաղաքականություն է վարում»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նկատեց Մազլումյանը՝ հավելելով, որ իրենց հիմնական աշխատանքը լրատվության և մտավորականության աշխարհի ներկայացուցիչների հետ համագործակցելն ու Հայաստանին ծանոթացնելն է: Հայ դատի հանձնախմբի ջանքերով տարին երկու անգամ փորձում են զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների և մտավորականների այցելություններ կազմակերպել դեպի Հայաստան: «Օրինակ, Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին քաղաքականության, մտավորականության, ԶԼՄ-ների, արվեստի 55 ներկայացուցիչներ էին եկել Հայաստան»,- նշեց նա:
Մազլումյանի տեղեկացմամբ՝ այժմ արաբերեն լեզվով երկու ֆիլմ են պատրաստում Հայաստանի մասին: Ֆիլմերը պատմելու են Հայաստանի, հայ ազգի և մեր երկրում զբոսաշրջության մասին: Այն կլինի արաբական աշխարհի համար, սակայն կներկայացվի նաև Հայաստանում:
«Այժմ ընթանում են դրանց մոնտաժային աշխատանքները, շուտով կավարտվեն, վերջնական տեսքի կբերվեն: Ֆիմերն աշխարհին են ներկայացնում Հայաստանը, հայ ժողովրդին, երկրի զբոսաշրջային հնարավորությունները: Ֆիլմերից մեկի սցենարի հեղինակը երեք անգամ այցելել է Հայաստան, նա եգիպտացի է ու գրել է գիրք, որն այժմ ֆիլմի կվերածվի: Գրողի անունը Մուհամեդ Մանդուր է»,- հավելեց նա:
Մազլումյանը նաև հիշեցրեց, որ նախորդ տարի արաբերեն նկարահանել էին «Ո՞վ սպանեց հայերին» վավերագրական ֆիլմը, որի հեղինակներ Մոհամեդ Հանաֆի Նասրն ու Միրիամ Զաքին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նշանակալի ավանդի համար ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով արժանացել են 2015 թվականի պետական մրցանակի:

Комитет Айдата Египта продолжает патриотическую деятельность: снимаются фильмы об Армении
Член комитета Айдата Египта Армен Мазлумян надеется, что проект о признании Геноцида армян войдет в парламент и будет поставлен на голосование. Начиная с отмечания 100-летия Геноцида армян, комитет Айдата Египта ведет акривнуюработу в этом направлении, однако, по мнению Армена Мазлумяна, по ряду причин вопрос еще не созрел, чтобы поднять его на государственном уровне.
На днях депутат египетского парламента Мустафа Бакри выступил с инициативой о признании Геноцида армян. он заявил, что исторические документы свидетельствуют о том, что в 1915-1922годах османцы уничтожили 1.5млн армян. Он призвал обсудить эти факты в парламенте, под его проектом подписались 337депутатов.
«В другом важном для армянского народа вопросе – карабахская проблема, Египет занимает нейтральную позицию. Отношения с Азербайджаном также находятся на хорошем уровне, и страна ведет в этом вопросе уравновешенную политику»,- сказал в беседе с «Арменпресс» член комитета Айдата Египта Армен Мазлумян.
По его словам, они работают с прессой и интеллигенцией, чтобы лучше ознакомить их с Арменией. Дважды в год они организуют ознакомительные туры в Армению. «Например, к 100-летию Геноцида армян комитет Айдата Египта организовал приезд в Армению 55 представителей прессы, искусства, общества»,- сказал член комитета Айдата Египта Армен Мазлумян.
По его словам, сейчас они снимают 2 фильма об Армении на арабском языке: в них рассказывается об Армении, о ее истории, туризме. Фильмы будут показаны и в Армении.
«Сейчас идет монтаж, скоро работа закончится. Один из авторов фильма посетил Армению и написал о ней книгу, которая сейчас превращается в фильм. Его зовут Мухаммед Мандур»,- сказал член комитета Айдата Египта Армен Мазлумян.
По его словам, в прошлом году был снят фильм на арабском «Кто убил армян?», авторами которого являются Мохаммед Ханафи Наср и Мириам Заки, которых за значительный вклад в дело признания Геноцида армян президент Армении Серж Саргсян наградил в 2015 году госпремией.