Ուրուգվայի Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի «սև ցուցակ»-ի առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայի Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտը (INDDHH) նամակ է հղել երկրի կանցլեր Ռոդոլֆո Նին Նովոային՝ մտահոգություն հայտնելով այն փաստի առնչությամբ, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն որոշել է իրավապաշտպան Օսկար Լոպեսին ներառել «սև ցուցակ»-ում այն բանի համար, որ վերջինս Արցախում սահմանադրական հանրաքվեին աշխատել է որպես դիտորդ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Prensa Armenia-ն:
«Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտը մտահոգություն է հայտնում՝ կապված այն ազդեցությունների հետ, որ Ադրբեջանի կառավարության այս բանաձևը կարող է ունենալ Օսկար Լոպեսի իրավունքների վրա, մասնավորապես խոսքի ազատության և տեղափոխման ազատության ոլորտում: Ինստիտուտը խնդրում է կանցլերին անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել Ուրուգվայի վերոնշյալ քաղաքացու իրավունքների խախտումներն անհապաղ դադարեցնելու նպատակով»,- ասվում է Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտի նամակում:
Ուրուգվայցի իրավապաշտպան Օսկար Լոպեսն ավելի վաղ դատապարտել էր Ադրբեջանին իրեն և մի խումբ այլ գործիչների «սև ցուցակ»-ում ներառելու համար: Նա հայտարարել էր, որ «Լեռնային Ղարաբաղը հայ բնակչություն ունեցող երկիր է, որն իր ժողովրդի որոշմամբ արդեն 25 տարի անկախ է: Այն ժողովրդական, հանրապետական երկիր է իրավունքների ինստիտուցիոնալացված շրջանակով, օմբուդսմենով և ժողովրդավարության մեխանիզմով, որն իսկապես աշխատում է»:

Национальный институт по правам человека Уругвая выразил озабоченность по поводу «черных списков» Азербайджана
Национальный институт по правам человека Уругвая (INDDHH) написал послание канцлеру этой страны Родольфо Нин Новоа, выразив озабоченность по поводу «черных списков» Азербайджана, в который МИД Азербайджана включил правозащитника Оскара Лопеса, который принимал участие в качестве наблюдателя в конституционном референдуме в Арцахе. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета Prensa Armenia.
«Национальный институт по правам человека Уругвая выражает озабоченность по поводу того, что внесение в «черные списки» Азербайджана может сказаться на правах Оскара Лопеса, в частности, праве на свободу слова и праве на свободу передвижения. Национальный институт по правам человека Уругвая просит канцлера Родольфо Нин Новоа предпринять необходимые шаги по прекращению нарушения прав Оскара Лопеса»,- сказано в послании.
Ранее Оскар Лопес осудил внесение в «черные списки» его и ряда других деятелей со стороны Азербайджана. Он заявил, что «НКР является страной, где население – армянское, и, решением народа, эта стран независима уже 25 лет. Это демократическая республика, с институциональными правами, омбудсменом и механизмами демократии, которые работают».