Ուրուգվայի Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի «սև ցուցակ»-ի առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայի Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտը (INDDHH) նամակ է հղել երկրի կանցլեր Ռոդոլֆո Նին Նովոային՝ մտահոգություն հայտնելով այն փաստի առնչությամբ, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն որոշել է իրավապաշտպան Օսկար Լոպեսին ներառել «սև ցուցակ»-ում այն բանի համար, որ վերջինս Արցախում սահմանադրական հանրաքվեին աշխատել է որպես դիտորդ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Prensa Armenia-ն:
«Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտը մտահոգություն է հայտնում՝ կապված այն ազդեցությունների հետ, որ Ադրբեջանի կառավարության այս բանաձևը կարող է ունենալ Օսկար Լոպեսի իրավունքների վրա, մասնավորապես խոսքի ազատության և տեղափոխման ազատության ոլորտում: Ինստիտուտը խնդրում է կանցլերին անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել Ուրուգվայի վերոնշյալ քաղաքացու իրավունքների խախտումներն անհապաղ դադարեցնելու նպատակով»,- ասվում է Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտի նամակում:
Ուրուգվայցի իրավապաշտպան Օսկար Լոպեսն ավելի վաղ դատապարտել էր Ադրբեջանին իրեն և մի խումբ այլ գործիչների «սև ցուցակ»-ում ներառելու համար: Նա հայտարարել էր, որ «Լեռնային Ղարաբաղը հայ բնակչություն ունեցող երկիր է, որն իր ժողովրդի որոշմամբ արդեն 25 տարի անկախ է: Այն ժողովրդական, հանրապետական երկիր է իրավունքների ինստիտուցիոնալացված շրջանակով, օմբուդսմենով և ժողովրդավարության մեխանիզմով, որն իսկապես աշխատում է»:

YEREVAN, JUNE 20, ARMENPRESS. The National Institution for Human Rights of Uruguay (INDDHH) sent a letter to the country’s chancellor Rodolfo Nin Novoaexpressing concern over the Azerbaijani Foreign Ministry’s decision to include human rights advocate Oscar Lópezin the ‘black list’ for the fact that the latter has worked as an observer during the constitutional referendum in Artsakh, Prensa Armenia reports.
“The National Institution for Human Rights is concerned over the impacts the Azerbaijani government’s this resolution can have on Oscar López’ rights, in particular, in terms of freedom of speech and free movement. The Institution asks the chancellor to take necessary steps to quickly stop the violations of rights of Uruguay’s citizen”, the letter reads.
Earlier human rights advocate Oscar López condemned Azerbaijan for including him and a group of other figures in the ‘black list’. He announced that “Nagorno Karabakh is a country with an Armenian population which is independent for already 25 years by the decision of its people. It is a democratic, republican state with an institutionalized framework of rights, ombudsman and democracy mechanism which really works”.