ՀՀ վարչապետը Կիպրոսի նախագահի հանձնակատարի հետ քննարկել է երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հունիսի 19-ին ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության նախագահի արտերկրյա և հումանիտար հարցերով հանձնակատար Ֆոտիու Ֆոտիսին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Կիպրոսի հետ պատմական բարեկամության վրա հիմնված միջպետական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը թե´ երկկողմ, թե´ բազմակողմ ձևաչափերով: Նշելով, որ այդ գործում ուրույն ներդրում ունի Կիպրոսի կենսունակ հայ համայնքը՝ Կարեն Կարապետյանը ողջունել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության ու Կիպրոսի հումանիտար և արտերկրյա հարցերով նախագահի հանձնակատարի գրասենյակի միջև Փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը: Վարչապետն անդրադարձել է երկկողմ տնտեսական կապերի աշխուժացման հարցին՝ կարևորելով առկա ներուժի իրացումը, գործարար շփումների խթանման, զբոսաշրջության զարգացման և փոխգործակցության խորացման ուղղությամբ քայլերը: Կառավարության ղեկավարը խոսել է նաև Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների հետագա զարգացման և ԵՄ շրջանակում Հայաստան-Կիպրոս համագործակցության մասին:
Ֆոտիու Ֆոտիսի խոսքով՝ հայ-կիպրական հարաբերություններն ավելի քան բարեկամական են, քանի որ դրանց հիմքում ընկած են պատմական, մշակութային և կրոնական ամուր կապերը: Նշելով, որ Կիպրոսի կառավարությունը բազմաթիվ ծրագրերով աջակցում է կիպրահայ ակտիվ համայնքին իր կենսունակությունը պահպանելու գործում՝ նա կարևորել է Փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը, որը կխթանի երկու երկրների սփյուռքյան կազմակերպությունների միջև համագործակցությունը: Կիպրոսի նախագահի արտերկրյա և հումանիտար հարցերով հանձնակատարը նշել է նաև, որ Կիպրոսը շահագրգռված է Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության հետագա խորացմամբ և հնարավորինս կաջակցի այդ գործընթացին: Պարոն Ֆոտիսն ասել է, որ առկա են անհրաժեշտ բոլոր նախադրյալները տնտեսության, առևտրի, զբոսաշրջության և փոխշահավետ այլ ոլորտներում ևս համագործակցությունը զարգացնելու համար:

Обсуждены вопросы повестки дня армяно-кипрских отношений
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня принял Комиссара по иностранным и гуманитарным вопросам президента Республики Кипр Фотиу Фотиса.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, премьер-министр отметил, что Армения придает важное значение постоянному развитию основанных на исторической дружбе межгосударственных отношений с Кипром как в двустороннем, так и многосторонних форматах. Отметив, что в этом деле видный вклад имеет жизнеспособная армянская община Кипра, Карен Карапетян приветствовал подписание Меморандума о взаимопонимании между министерством диаспоры Армении и Офисом Комиссара по иностранным и гуманитарным вопросам президента Кипра.
Премьер-министр коснулся вопроса активизации двусторонних экономических связей, отметив важность шагов в направлении реализации существующего потенциала, стимулирования деловых контактов, развития туризма и углубления взаимодействия. Глава правительства говорил также о дальнейшем развитии отношений Армения-Евросоюз и сотрудничестве Армения-Кипр в рамках ЕС.
По словам Фотиу Фотиса, армяно-кипрские отношения более чем дружественные, поскольку в их основе лежат прочные исторические, культурные и религиозные связи. Отметив, что правительство Кипра многочисленными программами содействует активной кипрской армянской общине в деле поддержания ее жизнеспособности, он отметил важность подписания Меморандума о взаимопонимании, который будет стимулировать сотрудничество между диаспорскими организациями двух стран. Комиссар по иностранным и гуманитарным вопросам президента Кипра отметил также, что Кипр заинтересован в дальнейшем углублении сотрудничества Армения-Кипр и будет максимально содействовать этому процессу. Господин Фотис сказал, что есть все необходимые предпосылки для развития взаимовыгодного сотрудничества в сферах экономики, торговли, туризма и в других областях.