Մասնագիտական կողմնորշման դասընթացները մարզերում հետաքրքրություն են առաջացնում բժշկի ու գյուղատնտեսական աշխատանքների նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երիտասարդներին հիմնականում հետաքրքրող մի շարք մասնագիտությունների համար հայաստանյան աշխատաշուկայում պահանջարկ չկա: Մասնագիտական սխալ ընտրության խնդիրը աշխատաշուկայի պահանջներին տեղյակ չլինելը, անձնային որակները հաշվի չառնելն ու առարկայական չհիմնավորված նախասիրություններին տուրք տալն է: Այնուամենայնիվ, մասնագիտական կողմնորոշման դաընթացները որոշակիորեն օգնում են ճիշտ ընտրություն կատարել: «Արմենպրես »-ի հաղորդմամբ՝ հունիսի 16-ին կայացած ասուլիսում այս մասին խոսեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մասնագիտական կողմնորոշման մեթոդական կենտրոնի տնօրեն Հայկուհի Գևորգյանը:
«Գյուղատնտեսությունը Հայաստանում գերակա ուղղություններից մեկն է, և մենք լուրջ խնդիր ունենք այս ոլորտի նկատմամբ երեխաների մեջ հետաքրքրություն առաջացնելու: Մեր աշխատանքները ցույց տվեցին՝ գյուղում ձգտում են, որ երեխան ավարտի դպրոցը և գա քաղաք: Կա ներքին միգրացիայի խնդիր, որը կարող է լուրջ խոչընդոտ հանդիսանալ գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման համար: Ագրարային համալսարանի դիմորդների քանակն ասվածի ապացույցն է: Մարզերում որոշակի որակավորում ունեցող բժիշկների, ինչպես նաև մանկավարժների պակաս կա»,-ասաց Հայկուհի Գևորգյանն ու նշեց, որ կենտրոնի կազմակերպած մասնագիտական կողմնորշման դասընթացների արդյունքում, այնուամենայնիվ, հատկապես Սյունիքում և Տավուշում բավականին փոխվել են երիտասարդների պատկերացումները գյուղատնտեսական աշխատանքի նկատմամբ:
Կենտրոնի տնօրենի խոսքով՝ իրենք իրականացնում են նաև հետազոտություններ կայքերում հրապարակված աշխատաշուկայի պահանջի վերաբերյալ: Դրանց արդյունքում՝ վերջին եռամսյակի համար ամենապահանջված մասնագիտությունն է տեխնիկ-ծրագրավորողը, պահանջված են նաև ֆինանսիստի, տնտեսագետի, շուկայագետի, սպասարկման ոլորտի մենեջերի մասնագիտությունները: Եվ պահանջարկն ու առաջարկը համընկնում են միայն տնտեսագետի, ծրագրավորողի մասնագիտությունների դեպքում: Դիմորդներին հետաքրքրող հոգեբանի, դիզայների և շատ այլ մասնագիտությունների պահանջարկ չկա աշխատաշուկայում: Հաճախ երեխաներն ընտրում են օտար լեզուները միայն նրա համար, որ լեզու սովորեն:
«Մեր կենտրոնը փորձում է դպրոցներում ունենալ վերապատրաստված մասնագետներ, նրանց տալ համապատասխան մեթոդաբանություն, մշակել տարբեր մեթոդիկաներ՝ հաշվի առնելով նոր զարգացումները ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև աշխարհում: Կարիերայի խորհրդատուի որակավորման համար հիմնվում ենք հիմնականում հոգեբանի, սոցիալական մանկավարժի, սոցիալական աշխատողի որակավորում ունեցող անձանց վրա: Մինչ այսօր ունենք 320 դպրոցում վերապատրաստված շուրջ 650 մասնագետ: Նրանք ոչ բոլոր դպրոցներում են աշխատում, քանի որ ԿԳՆ-ն իրավական հիմքերը դեռ չի ապահովել»,-ասաց Հայկուհի Գևորգյանը:

Программы по профориентации в областях вызывают интерес к медицинским и сельскохозяйственным профессиям
По многим профессиям, интересующим молодежь, в Армении востребованности нет. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказала директор Методологического центра профессиональной ориентации Айкуи Геворкян.
Сведения получены на основании анализа основных сайтов по поиску работы за последние три месяца.
Эксперт с сожалением отметила низкий интерес школьников к сельскохозяйственной области, которая является передовой для Армении.
Как сообщила Геворкян, дети и родители, проживающие в деревнях, стремятся к тому, чтобы ребенок по окончании школы уехал в город.
«Существует проблема внутренней миграции, которая может стать серьезным препятствием на пути развития сельского хозяйства», – сказала эксперт.
По ее словам, главной проблемой является то, что ребенок не представляет себя в данной области и не видит своего будущего в родном селе.
Как сказала директор Методологического центра профессиональной ориентации Айкуи Геворкян, амой востребованной профессией в Армении сегодня является техник-программист.
Далее следуют финансисты, экономисты, маркетологи, бухгалтеры и менеджеры в сфере услуг, и это те профессии, для которых требуется высшее образование.
Как сообщила Геворкян, Государственное агентство занятости каждый месяц также анализирует данные, поступающие к ним от работодателей. Согласно их статистике, в агентство чаще всего обращаются в поисках среднетехнических специалистов и ремесленников.
В числе самых востребованных профессий, по словам Геворкян, агентство выделяет фармакологов, фармацевтов, механиков и специалистов по ремонту компьютеров.
В регионах наблюдается острая нехватка медиков и преподавателей.
Геворкян также отметила, что как дети, так и родители имеют низкую осведомленность о системе образования, в частности о среднем профессиональном и ремесленном образовании.
«Их представления находятся под воздействием стереотипов советских времен: каждый родитель хочет, чтобы ребенок получил высшее образование, но рынок труда предъявляет другие требования», – сообщила эксперт.
По ее словам, наблюдается повышенный интерес детей к экономике, программированию и ИТ, а эти профессии пока что востребованы на рынке труда. Кроме того детей интересует психология и дизайн, но потребности в таких специалистах на рынке труда не наблюдается.
Геворкян также перечислила три фактора, которые необходимо принимать во внимание при выборе профессии: личные предпочтения, умственные и физические способности, а также требования рынка труда.
«Если осуществлять выбор профессии, не основываясь на всех трех факторах, человек может стать богатым, но несчастливым, счастливым, но бедным, или неудовлетворенным как своей работой, так и всей своей жизнью», – заключила она.
«Наш центр пытается иметь в школах подготовленных специалистов, дать им методологию, разработать методики с учетом новых развитий - и не только в Армении, Пока у нас в 320 школах имеется 650 специалистов, однако пока МОН не обеспечивает правовых основ для их работы, и поэтому такие специалисты есть не во всех школах»,- сказала она.