Պարսից ծոցի երկրները տարածաշրջանային անվտանգության մեխանիզմի կարիք ունեն. Զարիֆ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պարսից ծոցի երկրները տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության ապահովման արդյունավետ մեխանիզմի ստեղծման կարիք ունեն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարարել Է Իրանի ԱԳ նախարար Ջավադ Զարիֆը՝ Օսլոյում ելույթ ունենալով միջազգային հակամարտությունների լուծմանը նվիրված բաց համաժողովից (Oslo Forum) առաջ կազմակերպված մամուլի ասուլիսում:
«Ներկա իրավիճակում մենք միանգամայն անհրաժեշտ ենք համարում մեր տարածաշրջանում մշտական մեխանիզմի ստեղծումը երկխոսություն, կոնսուլտացիաներ վարելու եւ հակամարտությունները լուծելու համար: Դա հարկավոր Է ոչ միայն մեր հարավային հարեւանների միջեւ ներկայիս հակասությունները լուծելու համար,-նշել Է Զարիֆը:-Ինձ թվում Է, որ այստեղ այս կամ այն ձեւով հաջող կլիներ այն մոտեցումը, որը կիրառվել Է Հելսինկիում (Հելսինկիի գործընթաց): Վստահ եմ, որ եթե այն աշխատել Է Եվրոպայում սառը պատերազմի թեժ շրջանում, ապա մեզ մոտ Էլ քաղաքական կամքի առկայության պայմաններում պետք Է որ ստացվի»: Զարիֆն ընդգծել Է, որ Իրանը տարածաշրջանում երկխոսության կոչ Է անում ահա արդեն 30 տարուց ավելի: Նրա խոսքով՝ անվտանգության աշխատող մեխանիզմի առկայությունը կկարողանար կանխել 1990 թվականին Իրաքի ներխուժումը Քուվեյթ եւ դրան հաջորդած իրադարձությունները, որոնց արձագանքները մինչ այժմ մեծ լարվածություն են ստեղծում տարածաշրջանում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Глава МИД Ирана: странам Персидского залива необходим механизм региональной безопасности
Страны Персидского залива нуждаются в создании эффективного механизма обеспечения региональной безопасности и стабильности. Об этом заявил глава МИД Ирана Джавад Зариф на пресс-конференции перед открытием форума по разрешению международных конфликтов в Осло (Oslo Forum).
"В текущей ситуации мы считаем совершенно необходимым создание в нашем регионе постоянного механизма для ведения диалога, консультаций и разрешения конфликтов. Это нужно не только для разрешения нынешних противоречий между нашими южными соседями, - отметил Зариф. - Мне кажется, что здесь в том или ином виде был бы успешен подход, примененный в Хельсинки (Хельсинкский процесс - прим. ТАСС). Уверен, что если он сработал в Европе в разгар холодной войны, то и у нас при наличии политической воли должно получиться",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Зариф подчеркнул, что Иран призывает к диалогу в регионе вот уже более 30 лет. По его словам, наличие работающего механизма безопасности могло бы предотвратить вторжение Ирака в Кувейт в 1990 году и последовавшие за этим события, отголоски которых до сих пор создают повышенную напряженность в регионе.