Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է «Աստանա էքսպո 2017» ցուցահանդեսի հայկական տաղավար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Աշխատանքային այցով Ղազախստանի Հանրապետություն մեկնած Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 10-ի առավոտյան այցելել է «Աստանա էքսպո 2017» մասնագիտացված միջազգային ցուցահանդեսի հայկական տաղավար, որը գտնվում է «Մետաքսի ճանապարհ» կոչվող հավաքական տաղավարում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հայաստանին տրամադրված տարածքում ցուցադրված են ոչ միայն այլընտրանքային էներգետիկայի հայաստանյան առաջարկները, այլև զուգահեռաբար ներկայացված են Հայաստանի մշակույթի, պատմության, տնտեսության, զբոսաշրջության և ներդրումային հնարավորությունները։
«Աստանա էքսպո 2017» ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցության կազմակերպման աշխատանքների համակարգման նպատակով գլխավոր հանձնակատար նշանակված տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը, ցուցահանդեսի ՀՀ ազգային օպերատոր Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Մելկիկյանը և Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի զբոսաշրջության գծով տնօրեն Արա Խզմալյանը Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել են հայկական տաղավարում իրականացված աշխատանքները, ցուցադրված նյութերն ու առաջիկա երեք ամիսներին այստեղ նախատեսվող աշխատանքները: Աստանայի ցուցահանդեսի շրջանակներում մինչև սեպտեմբերի 10-ը նախատեսվում է կազմակերպել նաև մասնակից-երկրների ազգային օրեր:
Ավարտելով աշխատանքային այցը Ղազախստանի Հանրապետություն՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը վերադարձել է Երևան:

YEREVAN, JUNE 10, ARMENPRESS. Armenia’s President Serzh Sargsyan, who visited Kazakhstan on a working trip, toured the Armenian stand at Astana Expo 2017 international exhibition in the morning of June 10. The Armenian stand is located in the collective pavilion called Silk Road.
The President’s Office told ARMENPRESS the Armenian stand exhibits not only Armenian proposals for alternative energy, but also cultural, historical, economical, tourism and investment opportunities.
Armenia’s minister of economic development and investments Mr. Suren Karayan – the chief commissioner for organizational works at Astana Expo 2017, director of the renewable energy and energy saving foundation of Armenia Mr. Armen Melkikyan – Armenia’s national operator at the exhibition, and director for touism of the Development Foundation of Armenia Mr. Ara Khzmalyan presented the works to the President.
On the sidelines of Astana Expo 2017, it is also planned to organize National Days of participating countries until September 10.