Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է «Աստանա էքսպո 2017» ցուցահանդեսի հայկական տաղավար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Աշխատանքային այցով Ղազախստանի Հանրապետություն մեկնած Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 10-ի առավոտյան այցելել է «Աստանա էքսպո 2017» մասնագիտացված միջազգային ցուցահանդեսի հայկական տաղավար, որը գտնվում է «Մետաքսի ճանապարհ» կոչվող հավաքական տաղավարում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հայաստանին տրամադրված տարածքում ցուցադրված են ոչ միայն այլընտրանքային էներգետիկայի հայաստանյան առաջարկները, այլև զուգահեռաբար ներկայացված են Հայաստանի մշակույթի, պատմության, տնտեսության, զբոսաշրջության և ներդրումային հնարավորությունները։
«Աստանա էքսպո 2017» ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցության կազմակերպման աշխատանքների համակարգման նպատակով գլխավոր հանձնակատար նշանակված տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը, ցուցահանդեսի ՀՀ ազգային օպերատոր Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Մելկիկյանը և Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի զբոսաշրջության գծով տնօրեն Արա Խզմալյանը Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել են հայկական տաղավարում իրականացված աշխատանքները, ցուցադրված նյութերն ու առաջիկա երեք ամիսներին այստեղ նախատեսվող աշխատանքները: Աստանայի ցուցահանդեսի շրջանակներում մինչև սեպտեմբերի 10-ը նախատեսվում է կազմակերպել նաև մասնակից-երկրների ազգային օրեր:
Ավարտելով աշխատանքային այցը Ղազախստանի Հանրապետություն՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը վերադարձել է Երևան:

Президент Серж Саргсян посетил армянский павильон выставки "Астана Экспо-2017"
Находящийся в Республике Казахстан с рабочим визитом Президент Серж Саргсян сегодня утром посетил армянский павильон специализированной международной выставки "Астана Экспо-2017", который находится в павильоне "Шелковый путь".
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента РА, на предоставленной Армении территории демонстрируются не только армянские предложения по альтернативной энергетике, но и параллельно представлены культура, история, экономика, туристические и инвестиционные возможности Армении.
Уполномоченный по координации организационных работ, связанных с участием Армении на выставке "Астана Экспо-2017", министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян, директор национального оператора РА на выставке - Армянского фонда возобновляемой энергетики и энергосбережения Армен Мелкикян и директор по линии туризма Фонда развития Армении Ара Хзмалян представили Президенту Республики осуществленные в павильоне работы, демонстрируемые материалы и намеченные здесь в предстоящие три месяца работы.
В рамках астанинской выставки до 10 сентября, намечено организовать национальные дни стран-участниц.
Завершив рабочий визит в Республику Казахстан, возглавляемая Президентом Сержем Саргсяном делегация возвратилась в Ереван.