Նախագահ Սերժ Սարգսյանն աշխատանքային այց է կատարել Տավուշի մարզի Բերդի և Իջևանի տարածաշրջաններ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 6-ին այցելել է Տավուշի մարզի սահմանամերձ Արծվաբերդ համայնքում գտնվող «Տավուշ տեքստիլ» ընկերության մասնաճյուղ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,Հանրապետության Նախագահը տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի, «Տավուշ տեքստիլ»-ի ղեկավարության և մարզային իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ շրջել է ընկերության արտադրամասում, ծանոթացել կատարված ներդրումներին, վերջին շրջանում իրականացված աշխատանքներին, արտահանման ծավալներին և ընկերության զարգացման ծրագրերին: Նախագահն աշխատանքային այցի շրջանակներում եղել է նաև «Տավուշ տեքստիլ»-ի Բերդի մասնաճյուղում: Ընկերության պատասխանատուները Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել են, որ 2015 թվականից գործունեությունը սկսած «Տավուշ տեքստիլ» ընկերությունը ներկայումս ունի արտադրամասեր մարզի Չորաթան, Արծվաբերդ և Մոսեսգեղ համայնքներում, ինչպես նաև ընթացքի մեջ են Բերդ և Պառավաքար համայնքներում արտադրամասերի հիմնման աշխատանքները: Ընկերությունում այժմ աշխատում է 274 մարդ` 120.000 դրամ միջին ամսական աշխատավարձով:
Սերժ Սարգսյանը Արծվաբերդ համայնքում և Բերդ քաղաքում նաև հանդիպումներ է ունեցել բնակիչների հետ, այցելել Բերդի Սուրբ Գևորգ եկեղեցի:
Տավուշի մարզի Բերդի տարածաշրջանում Նախագահն այցելել է Ենոքավան համայնքում գտնվող «Ապագա ռեզորթ» և «Յելլ էքստրիմ պարկ» ընկերություններ: Հանրապետության Նախագահը տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի, Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահի, վերոնշյալ ընկերությունների ղեկավարների ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել և ծանոթացել Ենոքավան գյուղի էքստրեմալ և արկածային զբոսաշրջության զարգացման համար ստեղծված պայմաններին, այդ թվում՝ հյուրանոցային ենթակառուցվածքներին:
Նույն համայնքում Նախագահ Սարգսյանն այցելել է նաև Ենոքավանի «Ֆրանսիական գյուղ» հյուրանոցային համալիր, ծանոթացել համալիրի կառուցման աշխատանքների ընթացքին. 2014 թվականին Ենոքավան և ֆրանսիական Վիլքրոզ համայնքների միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, ըստ որի երկու համայնքները դարձել են քույր համայնքներ, և հիմք է դրվել համայնքների տնտեսությունների, հատկապես զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման ուղղությամբ համագործակցությանը՝ ուշադրությունը կենտրոնացնելով համայնքների բնակչության առողջության և կենսունակության համար բարենպաստ ու անվտանգ շրջակա միջավայրի ընդլայնման հիմնախնդիրներին:

President Serzh Sargsyan pays working visit to Berd and Ijevan regions of Tavush Province
YEREVAN, JUNE 6, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan visited on June 6 the branch of “Tavush textile” company located in the bordering Artsvaberd community of Tavush Province.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Armenian President’s Office, President Serzh Sargsyan, accompanied by Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan, the leadership of “Tavush textile” and the Provincial authorities toured in the factory of the company, got acquainted with the investments made, the recent works, export volumes and the development programs of the company. In the sidelines of the working visit President Sargsyan also visited the branch of “Tavush textile” located in Berd. The representatives of the company informed the President that “Tavush textile” company established in 2015 has factories in Choratan, Artsvaberd and Mosesgegh communities, while the construction works of new branches in Berd and Parvakar communities. The company now has 274 employees with an average salary of 120 thousand AMD.
Serzh Sargsyan also met with the residents of Artsvaberd community and Berd town, and visited the St. George church of Berd.
In Berd region of Tavush Province President Sargsyan visited “Apaga resort” and ”Yell Extreme Park” located in Yenokavan. Serzh Sargsyan, accompanied by the Minister of Economic Development and Investments, ChairpersonofState Tourism Committee and the leadership of the mentioned companies toured in the area and familiarized himself with the conditions created for the development of extreme and adventure tourism in Yenokavan, including the hotel infrastructures.
In the same community President Sargsyan visited the hotel complex called “French village”, got acquainted with the construction works of the complex. In 2014 a memorandum of understanding was signed between Armenia’s Yenokavan and French Villecroze communities, according to which the two communities became sister communities.