Պատրիարքական տեղապահ Բեքչյանը Ստամբուլում է. նրա պատվին Գումգափուի եկեղեցում Հրաշափառի արարողություն է տեղի ունեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսո Հայոց պատրիարքական տեղապահ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանը հունիսի 1-ին ժամանել է Ստամբուլ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ստամբուլի հայկական «Լույս» պարբերականը հայտնում է, որ Բեքչյանի պատվին Գումգափուի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցում Հրաշափառի արարողություն է տեղի ունեցել:
Բեքչյանը եկեղեցական արարողության ժամանակ ելույթ է ունեցել՝ ասելով, որ պատրիարքական ընտրության գործընթացը կղեկավարի բարեկամության ու եղբայրության շրջանակում:
Արարողությանը ներկա է եղել պատրիարքական փոխանորդի պաշտոնից հրաժարված Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը, ով նշել է, թե փորձել է առավելագույնս վերահսկել իրադրությունը:
Բոլոր ներկաները միասին աղոթել են պատրիարքական ընտրությունների անցկացման համար: Տեղապահ Բեքչյանը բոլորին շնորհակալություն է հայտնել այս գործընթացում իր հանդեպ ցուցաբերված հետաքրքրության համար:
Ի թիվս այլ հոգևորականների՝ արարողությանը մասնակցել է նաև Թուրքիայի կաթոլիկ հայ համայնքի հոգևոր առաջնորդ Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանը:

Местоблюститель патриархата Бекчян прибыл в Стамбул: в церкви Гумгапу в его честь состоялся церемониал
Местоблюститель Константинопольского патриархата архиепископ Гарегин Бекчян прибыл 1-го июня в Стамбул. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета «Луйс». В церкви Св.богоматери в Гумгапу в его честь состоялся религиозный церемониал.
Во время церемонии местоблюститель Константинопольского патриархата архиепископ Гарегин Бекчян произнес речь, в которой сказал, что будет вести процесс выборов патриарха в рамках братства и дружбы.
На церемонии присутствовал и отказавшийся от поста преемника патриарха архиепископ Арам Атешян, который сказал, что всячески пытался контролировать ситуацию.
Все присутствующие помилились за удачное проведение выборов патриарха. Местоблюститель Константинопольского патриархата архиепископ Гарегин Бекчян поблагодарил всех за интерес, проявленный к его персоне в ходе этого процесса.
Среди прочих духовных лиц, на церемонии присутствовал и предводитель армянской католической общины Турции архиепископ Левон Зекиян.