Երևանում տեղի ունեցավ «Լա Բոհեմ» բալետային ներկայացման պրեմիերան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հանրահայտ շանսոնյե, հասարակական գործիչ, բանաստեղծ Շառլ Ազնավուրին նվիրված «Լա Բոհեմ» մեկ գործողությամբ բալետի պրեմիերան տեղի ունեցավ մայիսի 29-ին Ալ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում: Այն բեմադրվել է Ազնավուրի 12 երգերի հիման վրա: Արվեստասերները բեմում անսպասելի և օրիգինալ լուծումներ տեսան՝անվաչմուշկներ, հեծանիվներ:
«Շառլ Ազնավուրի երգերը ժամանակ և տարածություն չեն ճանաչում: Մեր հայրենակցի ծննդյան կապակցությամբ որոշեցինք այս ներկայացմամբ նվեր մատուցել նրան և հարստացնել մեր խաղացանկը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց բեմադրող խորեոգրաֆ և սցենարի հեղինակ՝ ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ռուդոլֆ Խառատյանը:
Օպերային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար և տնօրեն Կոնստանտին Օրբելյանն ասաց, որ շատ է կարևորում Ազնավուրի ներկայությունը: «Երբ կանգնում ես մի մարդու կողքին, ով մի ամբողջ կյանք է ապրել ու գլուխգործոցներ ստեղծել, հուզվում ես, քանի որ կանգնում ես պատմության կողքին»,-ընդգծեց Օրբելյանը:
Մեկ գործողությամբ բալետային ներկայացման դերերում հանդես եկան Գարեգին Բաբելյանը, Անդրանիկ Աբովյանը, Տաթևիկ Գրիգորյանը, Կարինա Շիկանյանը:
Մինչ բալետային ներկայացման սկիզբը լրագրողները զրուցեցին ներկայացման մենակատար Գարեգին Բաբելյանի հետ, ով ասաց որ մեծ պատասխանատվության զգացում ունի ու որոշ չափով հուզվում է:
«Երկար, տաժանակիր, սակայն հետաքրքիր աշխատանք ենք կատարել: Շառլ Ազնավուրի երգերը մեծ բավականություն են պատճառում ինձ, իսկ բալետը դրանք ավելի գրավիչ է դարձնում: Հուսամ, որ շանսոնյեն կհավանի ներկայացումը»,-եզրափակեց Բաբելյանը:
Երիտասարդ մենապարողի ելույթները բուռն ծափահարություններով ու ոգևորությամբ էին ընդունվում:
Բալետային ներկայացմանը ներկա էր Շառլ Ազնավուրը, որին երաժշտասերները հոտնկայս դիմավորեցին:
«Լա բոհեմը» ժամանակակից բալետի լեզվով ներկայացնում է լեգենդար շանսոնյեի էությունը, ով կյանքի և սիրո ճանապարհին բազմաթիվ խոչընդոտների է բախվում, սակայն հաղթահարում է դրանք` իրագործելով իր երազանքը: Նա աստղ է դառնում:
Բալետային ներկայացումն իրկանություն դարձավ ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Բալետ 2021» հիմնադրամի և «Արարատ» հայկական կոնյակների աջակցությամբ:

В Ереване состоялась премьера балетного спектакля «Богема»
В Ереване, в Театре оперы и балета имени Спендиаряна, состоялась премьера балетного спектакля «Богема», посвященного Шарлю Азнавуру. Спектакль основан на 12 песнях Азнавура. Любители искусства увидели на сцене неожиданные решения – роликовые коньки, велосипеды.
«Песни Шарля Азнавура не знают преград времени и пространства. Мы решили подарить ему ко дню рождения этот спектакль, обогатив тем самым наш репертуар»,- сказал хореограф-постановщик спектакля и автор сценария народный артист Армении Рудольф Харатян.
Художественный руководитель и директор Театра оперы и балета имени Спендиаряна Константин Орбелян сказал, что особенно важно присутствие Шарля Азнавура на премьере. «Когда стоишь рядом с человеком, который прожил жизнь, создавая шедевры, то волнуешься, поскольку стоишь рядом с историей»,- сказал он.
Как передает «Арменпресс», в одноактном балете выступили Гарегин Бабелян, Андраник Абовян, Татевик Григорян, Карина Шиканян.
До начала спектакля журналисты побеседовали с солистом - Гарегином Бабеляном, который сказал, что чувствует большую ответственность и немножко волнуется.
«Мы провели долгую, каторжную, однако интересную работу. Песни Шарля Азнавура доставляют мне большое удовольствие, а балет делает их еще более привлекательными. Надеюсь, что великому шансонье понравится наш спектакль»,- сказал он.
Его выходы принимались с большим воодушевлением и аплодисментами.
На премьере присутствовал Шарль Азнавур, которого зрители приветствовали стоя.
Спектакль «Богема» языком современного балета преподносит суть легендарного шансонье, который сталкивался в жизни и на творческом пути со многими препятствиями, однако всегда преодолевал их, осуществляя свою мечту. Он становится звездой.
Спектакль был поставлен в сотрудничестве Министерства культуры Армении, фонда «Балет 2021» и бренда армянского коньяка «Арарат».