Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է «Կատար Էյրվեյս» ընկերության գործադիր տնօրենի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Կատարի Պետություն պաշտոնական այցի շրջանակներում մայիսի 15-ին հանդիպում է ունեցել «Կատար Էյրվեյս» ընկերության գործադիր տնօրեն Աքբար Ալ Բաքրի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Զրուցակիցները քննարկել են ավիացիոն բնագավառում հայ-կատարական համագործակցության ընթացքն ու զարգացման հնարավորությունները: Նախագահ Սարգսյանը երկկողմ միջպետական հարաբերությունների օրակարգն ընդլայնելու գործում էական դերակատարում է վերապահել «Կատար Էյրվեյս» ավիաընկերության կողմից իրականացվող ավիաթռիչքներին. «Կատար Էյրվեյս»-ը հայկական ավիափոխադրումների շուկա է մուտք գործել 2016թ. մայիսից` իրականացնելով Դոհա-Երևան-Դոհա երթուղով կանոնավոր օդային փոխադրումներ:
Նախագահի համոզմամբ, տարեցտարի Ծոցի երկրներից, այդ թվում՝ Կատարից Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թվի ավելացման գործում վճռորոշ դեր ունի ուղիղ ավիաչվերթերի առկայության հանգամանքը:
Նշելով, որ 2013 թվականից Հայաստանը որդեգրել է «Բաց երկնքի» քաղաքականություն՝ Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ քաղաքացիական ավիացիայի և օդային հաղորդակցության ոլորտում Հայաստանի կողմից վարվող այդ քաղաքականությունը նոր հնարավորություններ է ընձեռում թե՛ հայկական և թե՛ արտասահմանյան ավիաընկերություններին՝ ապահովելով բոլորի համար հավասար և ազատ մրցակցային պայմաններ:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը կողջունի և կաջակցի Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ ավիացիոն բնագավառում կատարցի ներդրողներին:
«Կատար Էյրվեյս» ընկերության գործադիր տնօրենը տեղեկացրել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանին, որ Նորին Վսեմություն Կատարի Էմիրից արդեն ստացել է հանձնարարություն` իր գլխավորած ոլորտում Հայաստանի հետ զարգացնելու փոխգործակցությունը և վստահեցրել է, որ կանի ամեն ինչ այդ հանձնարարությունը իրականացնելու համար: Աքբար Ալ Բաքրը նշել է, որ ավիաընկերությունը տեսնում է համագործակցությունը զարգացնելու ներուժ և ձգտում է զարգացնել փոխշահավետ հարաբերություններ:

Serzh Sargsyan meets with Executive Director of ‘Qatar Airways’ in Doha
YEREVAN, MAY 15, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan on May 15 met with Executive Director of ‘Qatar Airways’ Akbar Al Baker within the frames of official visit in the State of Qatar, press service of the President’s Office told Armenpress.
The sides discussed the process of bilateral partnership in the aviation field and the development opportunities. President Sargsyan said the flights operated by ‘Qatar Airways’ play a significant role in expanding the bilateral inter-state relations’ agenda.
The President stated that the existence of direct flights significantly contribute to increasing the number of tourists visiting Armenia from the Gulf countries, including from Qatar.
Stating that Armenia adopted ‘Open Sky’ policy since 2013, the Armenian President said the policy run by Armenia in civil aviation and air communication field provides new opportunities to the Armenian and foreign airlines by ensuring equal and free competitive conditions for all.
Serzh Sargsyan said Armenia will welcome and assist Qatari investors in all spheres of Armenia’s economy, including the aviation sector.
Executive Director of ‘Qatar Airways’ Akbar Al Baker informed President Sargsyan that the Emir of Qatar tasked him to develop mutual partnership with Armenia and assured that he will do everything to fulfill the task. Akbar Al Baker said the airlines sees a potential to develop the cooperation and seeks to develop the mutually beneficial relations.