Մեկնարկել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը Կատարի Պետության Էմիրի հետ
ԴՈՀԱ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կատարի պետության մայրաքաղաք Դոհայում մեկնարկել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Կատարի Էմիր Թամիմ բին Համադ Ալ Թանիի հանդիպումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, մինչ երկկողմ հանդիպման մեկնարկը, Կատարի Էմիրի դիվանում կայացավ ՀՀ Նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը:
ՀՀ Նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում են Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արմեն Գևորգյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Սերգեյ Ավետիսյանը, ՀՀ ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի գործադիր տնօրեն Ալեքսանդր Խաչատուրյանը, այլ պաշտոնատար անձինք:
Մայրաքաղաք Դոհայում նախատեսված են նաև Հանրապետության Նախագահի հանդիպումները «Կատար էյրվեյզ» ընկերության գործադիր տնօրեն Աքբար Ալ Բաքրի, Կատարի գործարար շրջանակների և տեղի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Հայաստանի Հանրապետության և Կատարի Պետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1997թ. նոյեմբերի 5-ին: Վերջին անգամ ՀՀ Նախագահը պաշտոնական այցով եղել է Կատարի Պետությունում 2002թ-ին:

President Sargsyan’s meeting with Emir of State of Qatar begins in Doha
DOHA, MAY 15, ARMENPRESS. The meeting of President of Armenia Serzh Sargsyan with Emir of the State of Qatar Tamim bin Hamad Al Thani has kicked off in the capital Doha, Armenpress correspondent reports.
Before the launch of bilateral meeting, the official welcoming ceremony of the Armenian President was held in the Emir’s palace.
Foreign Minister Edward Nalbandian, Chief of President's Staff Armen Gevorgyan, Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan, Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, head of the General Department of Civil Aviation Sergey Avetisyan, Executive Director of the Center for Strategic Initiatives Alexander Khachaturyan and other officials are in the delegation led by President Sargsyan.
The President’s meetings with Executive Director of “Qatar Airways” Akbar Al Baker, Qatar business community and the representatives of the Armenian community are scheduled in the capital Doha.
Armenia and the State of Qatar established diplomatic relations on November 5, 1997. The last visit of an Armenian President to Qatar was in 2002.