Ուղերձ ուղերձի համար. Էրդողանը հիշել է «Առաջին աշխարհամարտին կյանքից հեռացած հայերին»
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ապրիլի 24-ին` Հայոց ցեղասպանության տարելիցին հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը նախորդ տարիների համեմատ թերևս ամենաանհասցեն ու ընդհանրականն է: Նրա ուղերձն ընթերցվել է Ֆերիքյոյի Սուրբ Վարդանանց եկեղեցում կազմակերպված արարողության ժամանակ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «Անադոլու» գործակալությունը, որը հրապարակել է նրա ուղերձն արևելահայերենով և արևմտահայերենով:
Ուղերձում Էրդողանը, խուսափելով պատմական փաստերն արձանագրելուց, խոսել է միայն «Առաջին համաշխարհային պատերազմի դժվար պայմաններում կյանքից հեռացած օսմանյան հայերի մասին»` ցավակցություն հայտնելով նրանց թոռներին: Ուղերձի հետագա շարադրանքում Թուրքիայի նախագահը կարևորել է հայ համայնքի դերը երկրի զարգացման գործում` նշելով, թե հայերը «ինչպես երեկ, այնպես էլ այսօր երկրի հավասար ու ազատ քաղաքացիներն են, կարևոր դեր են կատարում հասարակական, քաղաքական ու առևտրային կյանքում»:
Ուղերձում Էրդողանը հայտնել է, թե իրենք առաջիկա ժամանակաշրջանում շարունակելու են աշխատանքները` «ուղղված Օսմանյան հայերի հիշողությանն ու հայկական մշակութային ժառանգությանը տեր կանգնելուն»:
Անդրադառնալով Պոլսո հայոց պատրիարքի ընտրության հարցին` Թուրքիայի նախագահը ցանկություն է հայտնել, որ դրանք կարճ ժամանակում ավարտվեն` հաջողություն մաղթելով այդ գործում: «Աստծուց ողորմություն եմ խնդրում միլիոնավոր օսմանյան քաղաքացիների համար, ովքեր կյանքից հեռացել են Առաջին համաշխարհային պատերազմի դժվարին պայմաններում»,- ասվում է ուղերձի եզրափակիչ հատվածում:
Էրդողանն առաջին անգամ ապրիլի 24-ի նախօրեին հայտարարություն էր արել 2014 թվականին, որի վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը (այժմ ՀՀ պաշտպանության նախարար - խմբ.), մասնավորապես, ասել էր. «Պետք է փաստենք, որ այն Հայոց ցեղասպանության հանցագործության ժխտման և քողարկման հերթական՝ թերևս ավելի կատարելագործված դրսևորում է: Դրանում պարունակվում են թուրքական քարոզչամեքենայի արդեն բոլորին հայտնի նույն թեզերը` զոհին և դահճին նույն հարթության մեջ դիտարկելը, պատճառահետևանքային կապի խեղաթյուրումը, բոլորին հայտնի պատմական իրականության վերանայման գործիքների ձևավորման կոչը: Իրականում Թուրքիայից այլ բան է պահանջվում. ճանաչել պատմությունը և աներկբայորեն դատապարտել դրանում առկա հանցանքները»:

Послание ради послания: Эрдоган вспомнил «армян, погибших в сложных условиях Первой мировой войны»
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган направил послание по случаю 24 апреля, которое, по сравнению с посланиями предыдущих лет, является самым безадресным и обобщенным. Его послание было зачитано на службе в церкви Св. Вардананц. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство «Анадолу», которое опубликовало текст послания, в том числе и на армянском языке.
В своем послании, избегая исторических фактов, Эрдоган выразил уважение к «памяти армян Османского государства, погибших в сложных условиях Первой мировой войны», а также выразил соболезнования их потомкам.
Далее Эрдоган отметил важность армянской общины в развитии страны, отметив, что «армяне сегодня, как и вчера, являются равноправными и свободными гражданами этой страны, играя важную роль в социальной, политической и экономической жизни Турции». Президент Турции сообщил, что «Анкара и далее будет предпринимать шаги по сохранению культурного наследия армян».
Он также коснулся вопроса избрания Патриарха Армянской Апостольской церкви, пожелав, чтобы выборы прошли в короткие сроки и были успешными.
Напомним, что Эрдоган впервые направил послание 24 апреля 2014 года. Тогда руководитель аппарата президента Армении Виген Саргсян (ныне – министр обороны Армении) по просьбе Арменпресс прокомментировал это послание: «Придется отметить, что это было очередным, еще более усовершенствованным проявлением отрицания и сокрытия факта Геноцида армян. В заявлении содержатся все те же, знакомые уже всем тезисы турецкого агитпропа – ставить палача и жертву в одну плоскость, искажать причинно-следственные связи, призывать к формированию инструментов пересмотра всем известных исторических фактов. В действительности, от Турции требуется другое: признать историю и безусловно осудить имевшие место преступления».