Ուղերձ ուղերձի համար. Էրդողանը հիշել է «Առաջին աշխարհամարտին կյանքից հեռացած հայերին»
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ապրիլի 24-ին` Հայոց ցեղասպանության տարելիցին հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը նախորդ տարիների համեմատ թերևս ամենաանհասցեն ու ընդհանրականն է: Նրա ուղերձն ընթերցվել է Ֆերիքյոյի Սուրբ Վարդանանց եկեղեցում կազմակերպված արարողության ժամանակ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «Անադոլու» գործակալությունը, որը հրապարակել է նրա ուղերձն արևելահայերենով և արևմտահայերենով:
Ուղերձում Էրդողանը, խուսափելով պատմական փաստերն արձանագրելուց, խոսել է միայն «Առաջին համաշխարհային պատերազմի դժվար պայմաններում կյանքից հեռացած օսմանյան հայերի մասին»` ցավակցություն հայտնելով նրանց թոռներին: Ուղերձի հետագա շարադրանքում Թուրքիայի նախագահը կարևորել է հայ համայնքի դերը երկրի զարգացման գործում` նշելով, թե հայերը «ինչպես երեկ, այնպես էլ այսօր երկրի հավասար ու ազատ քաղաքացիներն են, կարևոր դեր են կատարում հասարակական, քաղաքական ու առևտրային կյանքում»:
Ուղերձում Էրդողանը հայտնել է, թե իրենք առաջիկա ժամանակաշրջանում շարունակելու են աշխատանքները` «ուղղված Օսմանյան հայերի հիշողությանն ու հայկական մշակութային ժառանգությանը տեր կանգնելուն»:
Անդրադառնալով Պոլսո հայոց պատրիարքի ընտրության հարցին` Թուրքիայի նախագահը ցանկություն է հայտնել, որ դրանք կարճ ժամանակում ավարտվեն` հաջողություն մաղթելով այդ գործում: «Աստծուց ողորմություն եմ խնդրում միլիոնավոր օսմանյան քաղաքացիների համար, ովքեր կյանքից հեռացել են Առաջին համաշխարհային պատերազմի դժվարին պայմաններում»,- ասվում է ուղերձի եզրափակիչ հատվածում:
Էրդողանն առաջին անգամ ապրիլի 24-ի նախօրեին հայտարարություն էր արել 2014 թվականին, որի վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը (այժմ ՀՀ պաշտպանության նախարար - խմբ.), մասնավորապես, ասել էր. «Պետք է փաստենք, որ այն Հայոց ցեղասպանության հանցագործության ժխտման և քողարկման հերթական՝ թերևս ավելի կատարելագործված դրսևորում է: Դրանում պարունակվում են թուրքական քարոզչամեքենայի արդեն բոլորին հայտնի նույն թեզերը` զոհին և դահճին նույն հարթության մեջ դիտարկելը, պատճառահետևանքային կապի խեղաթյուրումը, բոլորին հայտնի պատմական իրականության վերանայման գործիքների ձևավորման կոչը: Իրականում Թուրքիայից այլ բան է պահանջվում. ճանաչել պատմությունը և աներկբայորեն դատապարտել դրանում առկա հանցանքները»:

YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. President of Turkey Recep Tayyip Erdogan made a statement on April 24 – the anniversary of the Armenian Genocide.
The statement of the Turkish president is perhaps the most unaddressed and overall statement compared to the previously made ones. His address was read in the St. Vardanants Church in Istanbul’s Feriköy district, the Turkish Anadolu agency reported, which released Erdogan’s statement in both Eastern Armenian and Western Armenian.
Avoiding to record historic facts, Erdogan only mentioned in the statement “The Ottoman Armenians who lost their lives in the difficult conditions of WW I”, by extending condolences to their grandchildren.
Further in the statement, the Turkish president highlighted the role of the Armenian community in the development of the country, mentioning that Armenians “are equal and free citizens of the country, just like yesterday, they carry out an important role in the social, political and commercial life”.
Erdogan said they will further continue working on “standing up for the memory of Ottoman Armenians and Armenian cultural legacy”.
Commenting on the election of Istanbul’s Armenian Patriarch, Erdogan expressed desire for the election to be over in a short period of time, and wished success in the matter.
“I ask God for mercy for the millions of Ottoman citizens, who lost their lives in the difficult conditions of World War I”, the statement’s final part reads.
Erdogan’s first statement on April 24 was back in 2014. In response to an inquiry of ARMENPRESS, then chief-of-staff of the Presidential administration Vigen Sargsyan particularly said:
“We must admit, that this is another, perhaps a more improved manifestation, of covering up and denying the crime of the Armenian Genocide. It contains all the same thesis of the Turkish propaganda machine, which everyone is well aware of – viewing the victim and the executor on the same level, distorting the reason-consequence link, and the call on forming the tools on revising the historic reality – which everyone knows. In reality, another thing is required from Turkey – to recognize history and unequivocally condemn the crimes which exist in it”.