ԼՂ հակամարտությունը ռազմական կարգավորում չունի. Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար խիստ կարևոր են խաղաղ բանակցությունները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ադրբեջանական Trend գործակալությանը ասել է Ադրբեջանում Միացյալ Նահանգների դեսպան Ռոբերտ Սեկուտան:
«Այս հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում: Կարևոր է, որ կողմերը հավաքվեն և աշխատեն խաղաղ կարգավորման փնտրտուքի շուրջ: Այս հակամարտությունն արդեն շատ երկար է շարունակվում»,- նշել է նա:
Սեկուտան ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն ակտիվորեն աշխատում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ` օգնելու կողմերին միասին հասնելու հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: «Մենք պետք է օգնենք կողմերին շարժվել առաջ»,- ասել է դեսպանը:
Անդրադառնալով Մինսկի խմբի նոր ԱՄՆ համանախագահին` Ռիչարդ Հոգլանդին` Սեկուտան բարձր է գնահատել նրա որակները: «Հոգլանդը շատ էներգետիկ և ուժեղ խաղացող է: Կարծում եմ, որ նա իսկապես կօգնի այս գործընթացն առաջ տանել»,- նշել է նա:
Խոսելով շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտումների մասին` դեսպանը բացառել է խնդրի կարգավորման ռազմական ճանապարհը: «Բռնությունը ոչ ոքի չի օգնի: Իսկապես կարևոր է, որ կողմերը միասին հավաքվեն` գտնելու առաջ տանող ուղին և հասնեն խաղաղ կարգավորման: Դա կարևոր է տարածաշրջանի բոլոր մարդկանց համար»,- հայտարարել է դեսպանը:

Карабахский конфликт не имеет военного урегулирования: посол США в Азербайджане
Для урегулирования карабахского конфликта чрезвычайно важны мирные переговоры. Как передает «Арменпресс», об этом агентству Trend сказал посол США в Азербайджане Роберт Секута.
«Этот конфликт не имеет военного решения. Важно, чтобы стороны собрались и поработали над поисками мирного урегулирования. Этот конфликт продолжается уже долгое время»,- сказал посол США в Азербайджане Роберт Секута.
Он подчеркнул, что США активно работают посредством Минской группы ОБСЕ, чтобы помочь сторонам в достижении мирного урегулирования. «Мы должны помочь сторонам продвинуться вперед»,- сказал посол США в Азербайджане Роберт Секута.
По поводу нового сопредседателя Минской группы ОБСЕ со стороны США Ричарда Хогланда, Секута высоко оценил его качества.
«Хогланд- очень энергичный и сильный игрок. Думаю, он поможет в продвижении процесса»,- сказал он.
По поводу нарушений режима прекращения огня на линии соприкосновения посол исключил возможность военного решения конфликта. «Насилие не поможет никому. Реально важно, чтобы стороны собрались вместе, чтобы найти путь, ведущий вперед, и достичь мирного урегулирования. Это важно для всех людей в регионе»,- сказал посол США в Азербайджане Роберт Секута.