ԼՂ հակամարտությունը ռազմական կարգավորում չունի. Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար խիստ կարևոր են խաղաղ բանակցությունները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ադրբեջանական Trend գործակալությանը ասել է Ադրբեջանում Միացյալ Նահանգների դեսպան Ռոբերտ Սեկուտան:
«Այս հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում: Կարևոր է, որ կողմերը հավաքվեն և աշխատեն խաղաղ կարգավորման փնտրտուքի շուրջ: Այս հակամարտությունն արդեն շատ երկար է շարունակվում»,- նշել է նա:
Սեկուտան ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն ակտիվորեն աշխատում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ` օգնելու կողմերին միասին հասնելու հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: «Մենք պետք է օգնենք կողմերին շարժվել առաջ»,- ասել է դեսպանը:
Անդրադառնալով Մինսկի խմբի նոր ԱՄՆ համանախագահին` Ռիչարդ Հոգլանդին` Սեկուտան բարձր է գնահատել նրա որակները: «Հոգլանդը շատ էներգետիկ և ուժեղ խաղացող է: Կարծում եմ, որ նա իսկապես կօգնի այս գործընթացն առաջ տանել»,- նշել է նա:
Խոսելով շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտումների մասին` դեսպանը բացառել է խնդրի կարգավորման ռազմական ճանապարհը: «Բռնությունը ոչ ոքի չի օգնի: Իսկապես կարևոր է, որ կողմերը միասին հավաքվեն` գտնելու առաջ տանող ուղին և հասնեն խաղաղ կարգավորման: Դա կարևոր է տարածաշրջանի բոլոր մարդկանց համար»,- հայտարարել է դեսպանը:

Nagorno Karabakh conflict has no military solution – US Ambassador to Azerbaijan says
YEREVAN, APRIL 12, ARMENPRESS. Peaceful talks are strictly important for the settlement of Nagorno Karabakh conflict, US Ambassador to Azerbaijan Robert Cekuta told the Azerbaijani Trend news agency.
“This conflict has no military solution. It is important that the sides gather and work on finding a peaceful settlement. This conflict is already going on too long”, the US Ambassador said.
Cekuta stated that the US is actively working by the mediation of the OSCE Minsk Group to help the sides to together reach the conflict’s peaceful settlement. “We must help the sides to move forward”, Robert Cekuta said.
Speaking about new US Minsk Group Co-Chair Richard Hoagland, Cekuta highly appreciated his qualities. “Hoagland is very energetic and strong player. I think he really will help to move forward the process”, the Ambassador said.
As for the ceasefire violations in the Artsakh-Azerbaijan line of contact, the US Ambassador ruled out the military settlement of the conflict. “Violence will not help anyone. It is really important that the sides gather together aimed at finding a way for moving forward the process and reaching the peaceful settlement. This is important for all people in the region”, Robert Cekuta said.