Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ռազմական կարգավորում չունի. Սեբաստիան Կուրցի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Կուրցը մարտի 31-ին միացել է Մինսկի խմբի համանախագահների մարտի 29-ին արած կոչին` հորդորելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերին վերսկսել ներգրավվածությունը քաղաքական կարգավորման գործընթացում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵԱՀԿ լրատվական ծառայությունից:
«Մարտերն ու բռնությունը, որին ականատես եղանք մեկ տարի առաջ և որը վատագույնն էր վերջին երկու տասնամյակում, պատճառ դարձավ ոչնչացումների, տառապանքի և մարդկային կորուստների: Դա վառ ապացույցն էր նրա, թե ինչքան արագ կարող է պատերազմի մեքենան խաթարել խաղաղությանն ուղղված ջանքերը: Այս կապակցությամբ մենք կոչ ենք անում կողմերին հեռու մնալ ցանկացած գործողությունից, որը կարող է վտանգի ենթարկել հրադադարը: Բոլոր կողմերը պետք է հավատարիմ մնան իրենց հանձնառություններին՝ խստորեն հետևելով իրենց միջազգային մարդասիրական պարտավորություններին. պատերազմական հանցագործությունները երբեք չեն կարող արդարացված լինել»,- ասել է Կուրցը:
Հիշեցնելով 2016 թվականի ապրիլին շփման գծում բռնության պոռթկումը` նա բանակցային գործընթացում թարմ խթանի հույս է հայտնել: «Շփման գծում բախումներն ու հրադադարի լուրջ խախտումները, որոնք հանգեցնում են զոհերի, նախորդ տարվա ընթացքում առանձնակի մտահոգության առարկա են եղել մեզ համար: Ժամանակն է կենտրոնանալ պրագմատիկ և գործնական քայլերի վրա` հանուն վստահության մթնոլորտի կառուցման, ինչպես նաև առարկայական բանակցությունների վերսկսման»,- շեշտել է Կուրցը:
Այս համատեքստում Կուրցն ափսոսանք է հայտնել 2016 թվականի ապրիլից ողբերգական դեպքերի և գրանցված կորուստների համար` ցավակցելով տուժած ընտանիքներին: «Մեկ տարի առաջվա մարտերի հետցնցումները հայերի ու ադրբեջանցիների համար ավելի են դժվարացրել խաղաղությանը հավատալը, սակայն ինչպես ասել եմ բազմիցս` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ռազմական կարգավորում չունի: Մենք պետք է ծրագրենք խաղաղությունը հիմա և թույլ չտանք, որ պատերազմն իր բոլոր սարսափելի հետևանքներով վերադառնա»,- հավելել է ԵԱՀԿ գործող նախագահը:
Կուրցը գնահատել է դեսպան Անջեյ Կասպշիկի ու նրա թիմի աշխատանքը, որը դրսևորվել է 2017 թվականի փետրվարին, երբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով իրականացվեց հումանիտար գործողություն և վերադարձվեց զինծառայողի մարմինը (փետրվարի 5-ին հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու Իջևան-Ղազախ հատվածում ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ կազմակերպված հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի զինված ուժերի ներկայացուցիչներին է հանձնվել այդ երկրի զինված ուժերի զինծառայող Չինգիզ Սալմանի Գուրբանովի դին: Այն ՀՀ տարածքում էր հայտնվել 2016թ. դեկտեմբերի 29-ին Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից իրականացված դիվերսիոն հետախուզական ներթափանցման փորձի տապալման արդյունքում-խմբ.):
«ԵԱՀԿ նախագահությունը պատրաստ է աջակցել կողմերի ջանքերին` 2016 թվականին Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովներին ձեռք բերված համաձայնությունների հետագա առաջընթացի ու կիրառման համար»,- եզրափակել է Կուրցը:

YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. OSCE Chairperson-in-Office, Austria’s Foreign Minister Sebastian Kurz on March 31 joined the OSCE Minsk Group Co-Chairs’ call for the sides to renew engagement in the political settlement process as expressed in their statement on 29 March, the OSCE Office told Armenpress.
“The fighting and the violence we witnessed one year ago – the worst in the past two decades – caused destruction, suffering and human losses. It was a vivid reminder of how quickly the machinery of war can undermine efforts for peace. On this occasion, we call on all sides to refrain from any actions that jeopardize the ceasefire. All sides must live up to their commitment to strictly observe their international humanitarian obligations – war crimes can never be justified,” Kurz said.
Recalling the outbreak of violence in April 2016 along the Line of Contact, he underlined his hope for fresh impetus in the negotiations: “Clashes and serious violations of the ceasefire on the Line of Contact, resulting in casualties, were of particular concern to us throughout the past year. It is now high time for a focus on pragmatic and practical steps for confidence-building as well as a resumption of substantive negotiations,” he said.
In this context, Kurz voiced his regret at the further loss of lives since the tragic events in April 2016 and expressed his condolences to the affected families. “The aftershock of the fighting one year ago has made it more difficult for Armenians and Azerbaijanis to believe in peace, but as I have stated on numerous occasions, there is no military solution to the Nagorno Karabakh conflict. We should plan for peace now, and not allow war to return with all of its terrible consequences,” Kurz added.
Kurz also commended the work of Ambassador Andrzej Kasprzyk and his team, illustrated by the active facilitation of a humanitarian operation by the International Committee of the Red Cross in February 2017 to retrieve the remains of the deceased servicemen.
“The OSCE Chairmanship stands ready to contribute to the efforts of the sides to further advance and implement the agreements reached during the summits in Vienna and St. Petersburg in 2016”, Kurz concluded.