Հայաստանը ԵՄ-ի համար կարող է լինել վստահելի ու կանխատեսելի հարևան. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության շրջանակային համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները տեղի են ունեցել երկու կողմերի բարի կամքի դրսևորման արդյունքում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման հայտարարությամբ Euronews-ի հետ զրույցում հանդես է եկել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Այս համաձայնագիրն այդքան էլ շատ չի տարբերվում նախորդից: Քաղաքական մասում գրեթե տարբերություն չկա: Ինչ վերաբերում է տնտեսական մասին, մենք պետք է խուսափեինք Եվրասիական տնտեսական միության նկատմամբ մեր պարտավորությունների հետ հակասություններից»,- շեշտել է Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարը:
ՀՀ Նախագահի խոսքով՝ ի սկզբանե, երբ բանակցություններ էին ընթանում, հայկական կողմը խոսում էր «և՛, և՛»-ի մասին: «Հասկանում էինք, որ չէինք կարող ունենալ և՛ Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագիր, և՛ Եվրասիական տնտեսական միության հետ սերտ ինտեգրացիա, որին մենք ձգտում էինք: Ռուսական կողմը մեզ երբեք չի ասել, որ մենք նման համաձայնագիր չենք կարող ստորագրել: Նրանք մեզ ասացին, որ «կարող եք, եթե ցանկանում եք, սակայն այդ դեպքում էներգակիրները պետք է գնեք միջազգային գներով»,- ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ Նախագահը կարծում է, որ դեռևս վաղ է խոսել ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի համարժեքության մասին: «Գիտեք համարժեքության մասին խոսելը կարծում եմ դեռևս վաղ է: Կարծում եմ հիմա ճիշտ է խոսել այդ երկու համակարգերի համագործակցության մասին: Մենք մեր օրինակով ցույց ենք տալիս, որ այդ համագործակցությունը հնարավոր»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Լրագրողի այն հարցին, թե ինչ կարող է Հայաստանն առաջարկել ԵՄ-ին՝ հաշվի առնելով, որ Հենրիխ Մխիթարյանն, իհարկե, «արտահանման» շատ լավ նախադեպ է, ՀՀ Նախագահն արձագանքել է հետևյալ կերպ. «Գիտեք մենք ունենք բազմաթիվ հայտնի մարդիկ` Մխիթարյան ունենք, մենք ունենք Լևոն Արոնյան, ունենք օլիմպիական չեմպիոններ, բայց կարծում եմ, որ Եվրամիությանը կարող ենք օգտակար լինել նաև ապրանքներ արտահանելով, բայց ոչ միայն: Այսօր Հայաստանում բուռն կերպով զարգանում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, բայց ամենակարևորը մենք կարող ենք եվրոպացիների համար լինել վստահելի հարևան»:
Խոսելով ՆԱՏՕ-ի հետ գործընկերությունից՝ Սերժ Սարգսյանն նշել է, որ նախօրեին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ հանդիպման ժամանակ վերջինիս հրավիրել է Հայաստան նշելու հաջող համագործակցության 25-ամյակը: «Մեզ այդ գործընկերությունը երբեք չի խոչընդոտում ՀԱՊԿ-ում մեր համագործակցությանը Ռուսաստանի հետ»,- ամփոփել է ՀՀ Նախագահը:

Армения может стать для ЕС надежным, предсказуемым соседом: Серж Саргсян:
Благодаря доброй воли обеих сторон, Армения и Евросоюз завершили переговоры по Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве. Как передает «Арменпресс», об этом президент Армении Серж Саргсян сказал в своей беседе с Euronews.
«Благодаря доброй воли обеих сторон, новое соглашение не так уж сильно отличается от предыдущего. Нет почти никакой разницы в политической части. Что касается экономической части, мы должны были избежать противоречий с нашими обязательствами в отношении Евразийского экономического союза, членом которого мы являемся»,- сказал президент Армении Серж Саргсян.
По его словам, армянская сторона с самого начала переговоров придерживалась позиции «и, и». «Мы понимали, что невозможно одновременно иметь и ассоциативный договор с ЕС, и тесную интеграцию с ЕАЭС, к чему мы стремились. Российская сторона никогда не говорила нам, что мы не можем подписать соглашение. Они нам сказали, что «если вы хотите – то можете, однако тогда вы будете покупать энергоносители по международным ценам»»,- сказал президент Армении Серж Саргсян.
По его мнению, пока рано говорить о сопоставимости ролей ЕС и ЕАЭС. «Сейчас лучше говорить о сотрудничестве между двумя этими системами. Мы нашим примером показываем, что такое сотрудничество возможно»,- сказал президент Армении Серж Саргсян.
На вопрос журнаалиста, что сможет предложить Армения ЕС, с учетом того, что Генрих Мхитарян является хорошим прецедентом «экспорта», президент Армении Серж Саргсян сказал: «У нас много знаменитых людей – таких, как Генрих Мхитарян или Левон Аронян, у нас есть олимпийские чемпионы, однако, я думаю, что мы можем быть полезны ЕС нашей прекрасной сельхоз продукцией, в Армении развиваются ИТ-технологии, однако, прежде всего, мы можем быть для ЕС надежным, предсказуемым соседом».
Говоря о сотрудничестве с НАТО, президент Армении Серж Саргсян сказал, что накануне во время встречи с Генсеком НАТО Столтенбергом пригласил его отметить в Армении 25-летие сотрудничества с Арменией. «Это сотрудничество никогда не препятствует нашему участию в ОДКБ и сотрудничеству с РФ»,- сказал он.