Հայաստանը ԵՄ-ի համար կարող է լինել վստահելի ու կանխատեսելի հարևան. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության շրջանակային համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները տեղի են ունեցել երկու կողմերի բարի կամքի դրսևորման արդյունքում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման հայտարարությամբ Euronews-ի հետ զրույցում հանդես է եկել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Այս համաձայնագիրն այդքան էլ շատ չի տարբերվում նախորդից: Քաղաքական մասում գրեթե տարբերություն չկա: Ինչ վերաբերում է տնտեսական մասին, մենք պետք է խուսափեինք Եվրասիական տնտեսական միության նկատմամբ մեր պարտավորությունների հետ հակասություններից»,- շեշտել է Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարը:
ՀՀ Նախագահի խոսքով՝ ի սկզբանե, երբ բանակցություններ էին ընթանում, հայկական կողմը խոսում էր «և՛, և՛»-ի մասին: «Հասկանում էինք, որ չէինք կարող ունենալ և՛ Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագիր, և՛ Եվրասիական տնտեսական միության հետ սերտ ինտեգրացիա, որին մենք ձգտում էինք: Ռուսական կողմը մեզ երբեք չի ասել, որ մենք նման համաձայնագիր չենք կարող ստորագրել: Նրանք մեզ ասացին, որ «կարող եք, եթե ցանկանում եք, սակայն այդ դեպքում էներգակիրները պետք է գնեք միջազգային գներով»,- ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ Նախագահը կարծում է, որ դեռևս վաղ է խոսել ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի համարժեքության մասին: «Գիտեք համարժեքության մասին խոսելը կարծում եմ դեռևս վաղ է: Կարծում եմ հիմա ճիշտ է խոսել այդ երկու համակարգերի համագործակցության մասին: Մենք մեր օրինակով ցույց ենք տալիս, որ այդ համագործակցությունը հնարավոր»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Լրագրողի այն հարցին, թե ինչ կարող է Հայաստանն առաջարկել ԵՄ-ին՝ հաշվի առնելով, որ Հենրիխ Մխիթարյանն, իհարկե, «արտահանման» շատ լավ նախադեպ է, ՀՀ Նախագահն արձագանքել է հետևյալ կերպ. «Գիտեք մենք ունենք բազմաթիվ հայտնի մարդիկ` Մխիթարյան ունենք, մենք ունենք Լևոն Արոնյան, ունենք օլիմպիական չեմպիոններ, բայց կարծում եմ, որ Եվրամիությանը կարող ենք օգտակար լինել նաև ապրանքներ արտահանելով, բայց ոչ միայն: Այսօր Հայաստանում բուռն կերպով զարգանում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, բայց ամենակարևորը մենք կարող ենք եվրոպացիների համար լինել վստահելի հարևան»:
Խոսելով ՆԱՏՕ-ի հետ գործընկերությունից՝ Սերժ Սարգսյանն նշել է, որ նախօրեին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ հանդիպման ժամանակ վերջինիս հրավիրել է Հայաստան նշելու հաջող համագործակցության 25-ամյակը: «Մեզ այդ գործընկերությունը երբեք չի խոչընդոտում ՀԱՊԿ-ում մեր համագործակցությանը Ռուսաստանի հետ»,- ամփոփել է ՀՀ Նախագահը:

Armenia can be reliable, predictable neighbor for European Union – President Sargsyan
YEREVAN, MARCH 3, ARMENPRESS. The Armenia-EU talks over a comprehensive and expanded partnership framework agreement were held as result of goodwill of the two sides, President of Armenia Serzh Sargsyan told Euronews.
“This agreement doesn’t differ much from the previous one. In the political part there is almost no difference. Regarding the economic part, we had to avoid contradictions with our obligations towards the Eurasian Economic Union”, the President said.
According to the President, since the beginning, when talks were being held, the Armenian side was speaking about “both”. “We understood, we couldn’t have both EU association agreement and close integration with the Eurasian Economic Union, which we were striving for. The Russian side has never told us that we can’t sign such an agreement. They told us, that “you can, if you want, however in that case you have to buy energy resources on international prices”, Sargsyan said.
According to the President, it’s still early to speak about the equivalency of EU and EEU.
“It is better now to speak about the cooperation between those two systems. With our example we show that the cooperation is possible”, Sargsyan said.
Asked by the reporter what can Armenia offer to the EU, taking into account that Henrikh Mkhitaryan is of course a very good “export” precedent, the President said: “We have many famous people like Henrikh Mkhitaryan or Chess player Levon Aronian, we have Olympic Champions, however I think we can be useful for the European Union with the exports of our wonderful agricultural products, IT is also very rapidly developing in Armenia, however first of all, we can be a reliable and predictable neighbor for the EU”.
Speaking about partnership with NATO, Serzh Sargsyan said during the recent meeting with Secretary General Jens Stoltenberg he invited the latter to visit Armenia to celebrate the 25th anniversary of successful cooperation.