Սերժ Սարգսյանը հայտնել է ԵԱՏՄ-ԵՄ-Իրան մերձեցմանը նպաստելու Հայաստանի պատրաստակամության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանը պատրաստ է նպաստել Եվրասիական տնտեսական միության և Եվրոպական միության փոխշահավետ մերձեցմանը:Կարնեգի հիմնադրամի Բրյուսելի գրասենյակի փորձագետների հետ հանդիպմանն այդ մասին հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Ճիշտ է, ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունը սկզբնական շրջանում փշոտ ընդունվեց մեր որոշ արևմտյան գործընկերների կողմից, սակայն ուրախ եմ, որ ժամանակն ամեն բան իր տեղը դրեց:Մենք պատրաստ ենք նպաստելու ԵԱՏՄ-ԵՄ հարաբերությունների փոխշահավետ մերձեցմանը: Հայաստանը շահագրգռված է համաեվրոպական համագործակցությամբ: Մենք քաջ գիտակցում ենք, որ եղած խնդիրները լուծելու լավագույն ուղին համագործակցությունն է, իսկ հակամարտության ու նոր բաժանարար գծերի ստեղծման քաղաքականությունը ապագա չունի»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է Սերժ Սարգսյանը՝ ավելացնելով, որ Հայաստանը պատմականորեն հարաբերությունների մեծ փորձ ունի Իրանի հետ, իսկ ներկա սերտ տնտեսական, քաղաքական և մշակութային կապերը դարձնում են Հայաստանը լավ հարթակ Իրան մուտք գործելու ցանկություն ունեցող եվրոպական ընկերությունների համար:
ՀՀ Նախագահի խոսքով, Իրանի հետ զարգացնելով տարածաշրջանային օրինակելի համագործակցություն՝ Հայաստանն այսօր լավ նախադրյալներ ունի՝ դառնալու Պարսից ծոցը սևծովյան նավահանգիստների հետ կապող ամենաապահով և ամենակարճ տարանցիկ ուղին։ Դրան էր միտված Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղին՝ վրացական նավահանգիստներից դեպի Երևան, և ապա դեպի Իրանի սահմանակետ տանող ավտոճանապարհը ԵՄ-ի հիմնական երթուղում ներառելը։
«Հայ-վրացական բարեկամական հարաբերությունները Հարավային Կովկասի անվտանգության կարևորագույն օղակներից են։ Վրաստանի հետ մենք մշտապես բոլոր ընթացիկ հարցերը կարգավորել ենք բարիդրացիության և փոխըմբռնման մթնոլորտում: Մեր համագործակցությունը երբևէ չենք պայմանավորել երրորդ երկրների հետ հարաբերություններով: Հայաստանի՝ որպես ԵԱՏՄ-ի անդամի, և Վրաստանի՝ որպես ԵՄ-ի ասոցացված գործընկերոջ, այսօրվա համագործակցությունը փաստում է փոխշահավետ հարաբերությունների նոր հնարավորությունների մասին»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը պատրաստակամ է դառնալու այն կայուն գործընկերը տարածաշրջանում, որը կնպաստի խոշոր դերակատարների միջև հակասությունների հարթման, տնտեսական զարգացմանն ուղղված ուղիների մշակման և ներդրումային արդյունավետ քաղաքականության ձևավորման գործընթացին:

Serzh Sargsyan announces about Armenia’s desire to contribute to EAEU-EU-Iran rapprochement
YEREVAN, FEBRUARY 28, ARMENPRESS. Armenia is ready to promote the mutually beneficial EU-EAEU relations to make them closer, President of Armenia Serzh Sargsyan announced in a meeting with the experts of Carnegie Foundation’s Brussels Office. “It is true that Armenia’s accession to the EAEU at the initial stage was received as a thorny issue by some of our western partners. I am glad that time made things fall into place and sorted them out. We are ready to promote the mutually beneficial EU-EAEU relations to make them closer. Armenia is interested in the Pan-European cooperation. We are fully aware that cooperation is the best way to solve the existing issues, while confrontation and a policy of creating new dividing lines has no future”, “Armenpress” reports Serzh sargsyan saying. He added that Armenia has historically accumulated a rich experience with Iran, and our current close economic, political and cultural contacts make Armenia a good platform for those European companies that might wish to enter Iran.
In the words of the Armenian President, developing an exemplary regional cooperation with Iran, Armenia has good prerequisites of becoming the safest and the shortest transit route connecting the seaports of the Persian Gulf and the Black Sea.“That was the reason behind the inclusion of the North-South highway, which runs from the seaports of Georgia to Yerevan and further to the border checkpoint with Iran, among the main routes of the European Union.
Friendly relations between Armenia and Georgia are an important element of the security in the South Caucasus. With Georgia, we have always able to address every issue in the atmosphere of good-neighborly relations and mutual understanding. We have never conditioned our relations with the relations with third countries.Current cooperation between Armenia, as a member of the Eurasian Economic Union, and Georgia, as an EU associated partner, proves that there are new opportunities for the mutually beneficial cooperation”, Serzh Sargsyan said, stressing that Armenia is ready to become a stable partner in the region which will encourage the process of ironing out differences existing between the major actors, developing the avenues for the economic progress and forming efficient investment policy.