Ադրբեջանի կողմից ռազմական արկածախնդրության նոր փորձերը կարող են անկանխատեսելի հետևանքներ ունենալ հենց իր համար. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:2016թ. ապրիլին Ադրբեջանի սանձազերծած քառօրյա ռազմական արկածախնդրությունը Բաքվի երկարամյա ռազմատենչ քաղաքականության և քարոզչության կենսագործումն էր: «Կարնեգի» հիմնադրամի Բրյուսելի գրասենյակի փորձագետների հետ հանդիպմանն այդ մասին հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ ավելացնելով, որ այն լուրջ վնաս հասցրեց կարգավորման գործընթացին: ՀՀ Նախագահի խոսքով, Ադրբեջանի ագրեսիան կրկին ապացուցեց, որ Արցախի ժողովրդի պայքարը սեփական հողի վրա անվտանգ գոյության ու ազատության համար այլընտրանք չի ունեցել ու այսօր էլ չունի: «Սա կարծիք չէ, այլ Ադրբեջանի վարած քաղաքականության արդյունքում ստեղծված և մեզ պարտադրված իրականություն: Ահավասիկ, ապրիլյան պատերազմին հետևած՝ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումներում ձեռք բերվեցին հստակ պայմանավորվածություններ 1994-1995թթ. հրադադարի եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի իրականացման, ինչպես նաև հակամարտության գոտում այդ ռեժիմի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ: Սակայն Ադրբեջանն իր՝ արդեն սովորական դարձած վարքագծի համաձայն շարունակաբար խուսափում է այդ պայմանավորվածությունների իրականացումից՝ հայտարարելով, որ դրանց իրագործումն իբր ամրապնդելու է ձևավորված ստատուս քվոն Լեռնային Ղարաբաղում:Եթե Ադրբեջանն իրապես մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում ստատուս քվոյի փոփոխությամբ, ապա միայն մի տարբերակ կա փոխելու այն՝ դա Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն է»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը՝ շեշտելով, որ միամտություն կլինի կարծել, որ Ադրբեջանը չէր գիտակցում, թե ինչ ծանր հարված է հասցնում խաղաղությանը, որքան է խորացնում ստատուս քվոն, որքան հետ է մղում բանակցային գործընթացը:
ՀՀ Նախագահի դիտարկմամբ, ակնհայտորեն Բաքուն ղարաբաղյան հակամարտությունն օգտագործում է իր ներքին հարցերի` սոցիալ-տնտեսական ահագնացող խնդիրների և մարդու իրավունքների կոպտագույն ոտնահարումների դեմ աճող դժգոհությունից հասարակության ուշադրությունը շեղելու նպատակով:ՀՀ գերագույն գլխավոր հրամանատարի կարծիքով, հենց այդ պատճառով Բաքվում վերջերս հայտարարեցին, թե Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն իբր իրենց «ներքին գործն է»: «Ղարաբաղյան հիմնահարցով արդեն տարիներ շարունակ որպես միջնորդներ զբաղվում են Ֆրանսիան, Ռուսաստանը և Միացյալ Նահանգները` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջազգայնորեն համաձայնեցված ձևաչափով: Հավանաբար Բաքվում վատ երազ են տեսել և դրանից եզրակացրել, թե միջազգային հանրության այս երեք խոշորագույն դերակատարներն իրենց բոլոր բարդ գործերը թողած՝ հանկարծ սկսել են զբաղվել Ադրբեջանի «ներքին գործով»:Դա ընդամենը մեկ օրինակ է աբսուրդի այն թատրոնի, որը բեմականացնում են Բաքվում: Մենք ստիպված ենք շարունակաբար բախվել դրան գրեթե ամենօրյա ռեժիմով: Սակայն երբեմն լինում են նաև անկեղծության պոռթկումներ: Դրանցից մեկի ժամանակ Ադրբեջանի ղեկավարը, փորձելով իր ենթակաների առջև արժևորել իրեն, հրապարակայնորեն խոստովանեց, որ բանակցությունների փակ դռների հետևում իրեն ստիպում են ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, և միայն ինքն է, որ կարողանում է դիմանալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ճնշումներին:ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ որպես միջնորդներ, կոչված են նաև կանխելու հակամարտության գոտում իրավիճակի հնարավոր սրումները: Հրանոթների արկերի տակ ընթացող բանակցությունները երբեք խոստումնալից լինել չեն կարող: Ահա այս հանգրվանում է այժմ գտնվում արցախյան հիմնահարցի կարգավորման գործընթացը: Ե՛վ Արցախը, և՛ Հայաստանը սկզբունքորեն դեմ են ուժի կիրառմանը և հանդես են գալիս հիմնահարցն օր առաջ խաղաղ բանակցային ճանապարհով լուծելու օգտին»,- ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը՝ շեշտելով, որ Ադրբեջանի կողմից ռազմական արկածախնդրության նոր փորձերը կարող են անկանխատեսելի հետևանքներ ունենալ հենց իր՝ Ադրբեջանի համար: Հայաստանը՝ որպես Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավոր, բազմիցս հայտարարել է, որ պատրաստ է համարժեքորեն արձագանքելու ուժի կիրառման ցանկացած փորձի:

Новые попытки военных авантюр со стороны Азербайджана могут иметь непредсказуемые последствия именно для самого Азербайджана: президент Армении
Развязанная Азербайджаном в апреле 2016 года четырёхдневная военная авантюра была воплощением в жизнь многолетней милитаристской политики и пропаганды Баку. Как сообщает Арменпресс, об этом в своей речи на встрече с экспертами Центра «Карнеги» заявил президент Армении Серж Саргсян.
Президент отметил, что эта авантюра нанесла серьёзный вред процессу урегулирования. Азербайджанская агрессия вновь доказала, что борьба народа Арцаха за безопасное существование и свободу на собственной земле не имела и сегодня не имеет альтернативы.
«Это не мнение, а созданная в результате проводимой Азербайджаном политики и навязанная нам реальность. Вот, на последовавших за апрельской войной встречах в Вене и Санкт-Петербурге были достигнуты чёткие договорённости относительно реализации бессрочных трехсторонних соглашений 1994-1995гг. о перемирии, а также о создании механизмов расследования нарушений этого режима в зоне конфликта. Однако Азербайджан, согласно уже ставшему привычным поведению, по прежнему уклоняется от выполнения этих договорённостей, заявляя, что их реализация, будто бы, укрепит сформированный статус-кво в Нагорном Карабахе. Если Азербайджан, действительно, озабочен изменением статус-кво по Нагорному Карабаху, есть лишь один вариант его изменить - это признание права народа Нагорного Карабаха на самоопределение.
Было бы наивным полагать, что Азербайджан не осознаёт, какой тяжёлый удар он наносит миру, насколько он углубляет статус-кво, насколько отодвигает переговорный процесс», - подчеркнул Серж Саргсян.
По его словам, очевидно, что Баку использует карабахский конфликт с целью отвлечь внимание общественности от своих внутренних вопросов: усугубляющихся социально-экономических проблем и растущего недовольства грубейшими нарушениями прав человека.
«Именно по этой причине в Баку недавно заявили, будто бы проблема Нагорного Карабаха - их "внутреннее дело". Карабахской проблемой уже на протяжении многих лет в качестве посредников занимаются Франция, Россия и Соединённые Штаты в международно согласованном формате сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Вероятно, в Баку видели плохой сон и из него заключили, что эти крупнейшие акторы международного сообщества, бросив все свои сложные дела, вдруг стали заниматься "внутренним делом" Азербайджана.
Это лишь один пример того театра абсурда, который разыгрывают в Баку. Мы вынуждены постоянно наталкиваться на это почти в ежедневном режиме. Однако иногда бывают также проблески искренности. Во время одного из них руководитель Азербайджана, стараясь набить себе цену перед своими подчинёнными, публично признал, что за закрытыми дверями переговоров его вынуждают признать независимость Нагорного Карабаха, и это только он, что может противостоять давлению стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ в качестве посредников призваны также предотвращать возможные обострения ситуации в зоне конфликта.
Протекающие под пушечными снарядами переговоры никогда не могут быть многообещающими.
Вот в этой точке сейчас находится процесс урегулирования арцахской проблемы. И Арцах, и Армения принципиально против применения силы и выступают за то, чтобы днём раньше решить проблему путём переговоров.
Новые попытки военных авантюр со стороны Азербайджана могут иметь непредсказуемые последствия именно для самого Азербайджана. Армения, как гарант безопасности Нагорного Карабаха, многократно заявляла, что готова соразмерно ответить на любую попытку применения силы», - подчеркнул президент Армении.