Իտալացի սենատորը քննադատել է գործընկերոջը Խոջալուի դեպքերի միակողմանի ադրբեջանամետ ներկայացման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի Սենատի նիստի ավարտին սենատոր Մարիա Ռիձձոտին (Ադրբեջանի հետ բարեկամության խմբի անդամ) փետրվարի 21-ին ելույթ է ունեցել Խոջալուի իրադարձությունների վերաբերյալ՝ ամբողջովին արտահայտելով ադրբեջանական տեսակետները և կոչ արել փետրվարի 26-ը հռչակել Սենատում «Խոջալուի ցեղասպանության զոհերի» հիշատակի օր:
Ռիձձոտիի ելույթը աջակցություն չի ստացել Սենատում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 22-ին սենատի նիստի ավարտին սենատոր Ալդո Դի Բիաջիոն հանդես է եկել Մարիա Ռիձձոտիի ելույթի քննադատությամբ` նշելով, որ այն շատ միակողմանի բնույթ է կրում և հենվում միայն ադրբեջանական ապատեղեկատվության վրա:
Սենատորն իր ելույթում նշում է, որ անդրադարձ կատարել Խոջալուի իրադարձություններին և խոսել «ցեղասպանության» մասին, նշանակում է ընդունել միակողմանի տեսակետ, որը պատշաճորեն համակարգված է Բաքվի կառավարության կողմից, սակայն հերքված փաստերով: «Չկա որևէ հղում ոչ այն փաստին, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը վերահաստատել են իրենց ինքնորոշման իրավունքը անկախության համար հանրաքվեի միջոցով»,- ասել է իտալացի սենատորը: Դի Բիաջիոն շեշտում է նաև, որ գործընկերոջ ելույթում անտեսվել են Բաքվի կառավարության սադրանքները և հայատյացությունը, որոնք խոչընդոտում են Մինսկի խմբի միջնորդությամբ խաղաղ կարգավորման բանակցությունների առաջընթացին:
«Անտեսել այս ամենը՝ նշանակում է անտեսել փաստերը և փոխանցել մասնակի տեղեկատվություն, ինչի դեպքում կա վտանգ, որ այն կարող է ընդունվել որպես ճշմարտություն, քանի որ հարցը բարձրացվել է Հանրապետության Սենատի պես հեղինակավոր հաստատությունում, մինչդեռ սա շատ լուրջ երկիր է»,- ամփոփել է Ալդո Դի Բիաջիոն:

Итальянский сенатор раскритиковал коллегу за одностороннее проазербайджанское представление событий Ходжалу
Итальянский сенатор Мария Риццотти (член группы дружбы с Азербайджаном) 21 февраля выступила с речью на тему событий Ходжалу, выразив полностью проазербайджанскую позицию и призвав объявить в Сенате 26 февраля «Днем памяти геноцида Ходжалу».
Как сообщает Арменпресс, речь Риццотти не получила никакой поддержки со стороны Сената Италии.На следующий день сенатор Альдо Ди Бьяджо раскритиковал ее выступление, подчеркнув, что заявления Мария Риццотти односторонние и основаны только на дезинформации азербайджанской стороны.
Сенатор в своем выступлении отметил, что говорить о событиях Ходжалу и оценить их как «геноцид» означает принять предвзятую позицию, которая должным образом координируется со стороны властей Баку, но опровергается фактами.
«Нет никаких ссылок на то, что армяне Нагорного Карабаха подтвердили свое право на самоопределение путем референдума», - сказал итальянский сенатор.Альдо Ди Бьяджо также отметил, что его коллега не представила в своем выступлении провокации и арменофобию властей Баку, которые препятствуют мирному процессу при посредничестве Минской группы ОБСЕ.
«Не обращать внимания на все это означает игнорировать факты и распространять частичную информацию, и в этом случае есть опасность, что это может быть принято за истину, поскольку этот вопрос был поднят в этом авторитетном учреждении - Сенате Итальянской Республики, а это очень серьезная страна», - заключил сенатор Альдо Ди Бьяджо.
Интересно, что 23 февраля заключительный протокол сессии Сената не содержал часть речи Марии Риццотти, предлагающей объявить 26 февраля мемориальным днем. Протоколы выступлений готовятся по поручению соответствующих сенаторов.