Քվեարկել եմ հանուն կայուն ապագայի և հավասարակշռված խաղաղության. Գուրգեն Սիմոնյան
Հայաստանի շնորհապետական կուսակցության վարչապետի թեկնածու Գուրգեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ քաղաքական ուժը պատրաստ է ընտրությունների ցանկացած արդյունքի, սակայն ակնկալիքները դրական են, և հնարավոր է լուրջ հաջողություն արձանագրել։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ քվեարկությունից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում Սիմոնյանը նշել է, որ կուսակցությունը ստեղծված չէ կարճաժամկետ քաղաքական նպատակների համար։
«Ինչպես միշտ, մենք կրկնում ենք հետևյալը, որ 3 սցենարին էլ մենք պատրաստ ենք, բայց ակնկալիքները բավականին դրական են։ Ես կարծում եմ, որ շատ մեծ հնարավորություն կա լուրջ հաջողություն արձանագրելու, որը կլինի նաև Հայաստանի հաջողությունը և հայ ժողովրդի հաջողությունը»,-ասել է նա։
Սիմոնյանի խոսքով՝ կուսակցությունը պատրաստ է թե՛ արտախորհրդարանական գործունեությանը, թե՛ խորհրդարանում ներկայացված լինելու, ինչպես նաև հաղթանակի սցենարին։
«Հայաստանի շնորհապետական կուսակցությունը չի ստեղծվել կարճաժամկետ, որ ինչ-որ շռնդալից հաջողության գա, և հաջողության չգալու պարագայում իր ակտուալությունը կորցնի։ Մենք թե՛ արտախորհրդարանական կարգավիճակում կարող ենք աշխատել, թե՛ խորհրդարան անցնելու պարագայում, և թե՛ հաղթանակի ենք մենք պատրաստ»,- նշել է նա։
Կուսակցության վարչապետի թեկնածուն հայտնել է, որ քվեարկել է հանուն կայուն ապագայի, հավասարակշռված խաղաղության և քաղաքացիների արժանապատիվ կյանքի։
«Քվեարկել ենք հանուն կայուն ապագայի, հանուն հավասարակշռված խաղաղության, հանուն արժանապատիվ առօրյայի և կենցաղի, որին մեր հանրությունն արժանի է»,-ասել է Սիմոնյանը։
Նա նաև ընդգծել է, որ Հայաստանը պետք է հաղթահարի հետխորհրդային անցյալի ժառանգությունը և շարունակաբար ամրապնդի իր ինքնիշխանությունը։
«Ժամանակն է առաջընթաց ունենալ հետխորհրդային անցյալից, հաշտվել և դառնալ զարգացող երկիր, դառնալ իրականում ինքնիշխանությունը օրեցօր ամրապնդող և ուժեղ Հայաստան»,- հայտարարել է նա։

Лидер Меритократической партии Армении проголосовал за стабильное будущее и сбалансированный мир
Кандидат в премьер-министры Армении от Меритократической партии  Гурген Симонян заявил, что его политическая сила готова к любому исходу выборов, но ожидания позитивные, и есть возможность добиться серьезного успеха. Как сообщает «Арменпресс», на брифинге с журналистами после голосования Симонян отметил, что партия не создана для краткосрочных политических целей.
«Как всегда, мы повторяем следующее: мы готовы ко всем трем сценариям, но ожидания достаточно позитивные. Я думаю, что есть очень хорошие шансы добиться серьезного успеха, который также станет успехом Армении и успехом армянского народа», — сказал он.
По словам Симоняна, партия готова как к внепарламентской деятельности и представительству в парламенте, так и к победному сценарию.
«Меритократическая партия Армении была создана не на короткий срок, чтобы случайно добиться успеха или в случае неудачи потерять свою актуальность. Мы можем работать как во внепарламентском качестве, так и в случае прохождения в парламент, и мы готовы к победе», — отметил он.
Кандидат от партии на пост премьер-министра заявил, что голосовал за стабильное будущее, сбалансированный мир и достойную жизнь граждан.
«Мы голосовали за стабильное будущее, за сбалансированный мир, за достойную повседневную жизнь и образ жизни, которого заслуживает наше общество», — сказал Симонян.
Он также подчеркнул, что Армения должна преодолеть наследие постсоветского прошлого и постоянно укреплять свой суверенитет.
«Пришло время двигаться вперед, преодолевая постсоветское прошлое, примиряться и стать развивающейся страной, стать по-настоящему сильной Арменией, которая день за днем ​​укрепляет свой суверенитет», — заявил он.
18 политических сил, 2 блока и 16 партий зарегистрировались для участия в парламентских выборах 7 июня в Армении. Голосование началось в 8:00 и продлится до 20:00. По всей Армении для голосования создано 2005 избирательных участков. 71 СМИ аккредитованы для освещения выборов, а 13 местных и 8 международных организаций будут осуществлять наблюдательные миссии.