Սամվել Կարապետյանի կարծիքով՝ Ռուսաստանն ունի իր շահերը Հայաստանում
Խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանի կարծիքով՝ Ռուսաստանն ունի իր շահերը Հայաստանում և հետևողական վարում է իր քաղաքականությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սամվել Կարապետյանը նման հայտարարություն արեց Երևանի 3/27 ընտրատեղամասում քվեարկելուց հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում։
«Ինձ թվում է, որ ռուսներն ունեն իրենց շահերը Հայաստանում և հետևողական վարում են իրենց քաղաքականությունը։ Դա ոչ մի կապ չունի ոչ Փաշինյանի հետ, ոչ ինձ հետ, ոչ մի քաղաքական ուժի հետ»,- նշեց նա։
Ճեպազրույցի ընթացքում լրագրողներից մեկը հիշեցրեց, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը  հայտարարել էր, որ Հայաստանում կան բազմաթիվ ռուսամետ քաղաքական ուժեր և գործիչներ, և հույս հայտնել, որ նրանք կկարողանան մասնակցել Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացներին։ Հարցին, թե դա կարող է նշանակել, որ ՌԴ-ն աջակցում է Սամվել Կարապետյանին՝ վերջինս նկատեց․
«Դուք տեսե՞լ եք, որ Ռուսաստանն ինձ աջակցում է։ Վլադիմիր Պուտինն ընդամենը հայտարարել է, որ մարդիկ իրավունք ունենան, հնարավորություն ունենան մասնակցել ընտրությունների։ Իհարկե, դա չեմ համարում աջակցություն»։
Հարցին՝ եթե հնարավոր չլինի ընտրություններով գործող իշխանությանը հեռացնել, ինչ այլընտրանք, սցենար ունի «Ուժեղ Հայաստանը», պատասխանեց․
«Իշխանափոխության այլ սցենարը կախված է հայ ժողովրդից, ես ինչպե՞ս կարող եմ ունենալ այլ պլան։ Հայ ժողովուրդն ինչպես կորոշի, այդպես էլ կորոշվի։ Եթե Նիկոլ Փաշինյանն ընտրվի՝ չնայած դրա հնարավորությունը հավասար է զրոյի, հայ ժողովուրդը կհամակերպվի, ուրեմն կհամակերպվի։ Ես կցանկանայի վաղը տեսնել Հայաստան՝ լեգիտիմ իշխանությունով։ Դա շատ կարևոր է մեր երկրի համար, քանի որ չունենալով լեգիտիմ իշխանություն՝ մենք չենք կարողանալու ապահովել Հայաստանի զարգացումը»։
Սամվել Կարապետյանը խոստացավ լրագրողներին հետաքրքրող մյուս բոլոր հարցերին պատասխանել առաջիկա օրերին։
Հայաստանում հունիսի 7-ի ժամը 08։00-ից մեկնարկել է խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկությունը, որը կշարունակվի մինչև 20։00-ն։  Քվեարկության համար Հայաստանի ամբողջ տարածքում ձևավորվել է 2005 ընտրատեղամաս։ Ընտրությունները լուսաբանելու համար հավատարմագրվել է 71 լրատվամիջոց, դիտորդական առաքելություն են իրականացնում 13 տեղական, 8 միջազգային կազմակերպություններ։

Strong Armenia bloc leader and business tycoon Samvel Karapetyan cast his ballot in the parliamentary elections on Sunday, as penitentiary officers escorted him from his home to the polling station, since he is under house arrest on charges of calling for a coup, which he denies, describing them as politically motivated.
Speaking to reporters after voting, he said he does not have the Kremlin’s backing and that Moscow pursues its own interests in Armenia regardless of any individual politicians.
“I think the Russians have their own interests in Armenia and are consistently carrying out their policy. This has nothing to do with either Pashinyan, me, or any other political force,” he said.
He said that Russian President Vladimir Putin’s recent remarks at a meeting with Prime Minister Nikol Pashinyan, expressing hope that “pro-Russian” politicians would be able to participate in elections, do not amount to support for him.
“Have you seen Russia support me? Putin simply said that people ought to have the chance to participate in the elections. Of course, I don’t consider that to be support,” Karapetyan said when asked whether he has Kremlin backing.
Asked if the Strong Armenia bloc has a plan B in case of losing the elections, he said:
“Any alternative scenario of a change of government depends on the Armenian people. How can I have another plan? Whatever the Armenian people decide will be what is decided. If Nikol Pashinyan is elected—although the probability of that is equal to zero—the Armenian people will accept it. I would like to see Armenia tomorrow with a legitimate government. This is very important for our country, because without a legitimate government we will not be able to ensure Armenia’s development.”