Ստատուս քվոյի խաթարմամբ շահագրգիռ միակ կողմը Ադրբեջանն է. Ֆրանկ Էնգել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միակ կողմը, որ կարող է շահագրգռված լինել ստատուս քվոյի խաթարմամբ, Ադրբեջանն է: Նման կարծիք «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց Եվրախորհրդարանի լյուքսեմբուրգցի պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելը:«Ցավալի է, երբ Մինսկի խումբը շարունակում է կոչ անել երկու կողմերին հեռու մնալ ագրեսիայից եւ մեղադրանքներից այն դեպքում, երբ յուրաքանչյուր դիտորդի համար պետք է միանշանակ պարզ լինի, թե ում է պետք իրավիճակի ապակայունացումը»,-ասաց պատգամավորը:
Նրա կարծիքով՝ դեկտեմբերի 29-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի կողմից իրականացված դիվերսիոն ներթափանցման փորձը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը ցանկանում է հայ հասարակության շրջանում սերմանել վախի եւ անապահովության զգացողություն:
«Նա ցանկանում է դրդել հայկական կողմի անհամաչափ ռազմական հաշվեհարդարին: Միայն այս դեպքում այն կկարողանա արդարացնել հայկական զինված ուժերի դեմ մեծածավալ ռազմական գործողությունները»,-ընդգծեց Ֆրանկ Էնգելը:
ՀՀ Տավուշի մարզի՝ Չինարի գյուղից դեպի հարավ-արևելք ընկած պետական սահմանի հատվածում դեկտեմբերի 29-ի վաղ առավոտյան ադրբեջանական զորքերը ձեռնարկել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումները չեզոքացրել են ադրբեջանական զորքերի նախահարձակ գործողությունները, հակառակորդը հետ է շպրտվել, տալով զոհեր ու վիրավորներ, այդ թվում նաև` մեր մարտական դիրքերի հատվածում: Հայկական կողմից զոհվել է երեք զինծառայող: Դիվերսիոն անհաջող փորձից 12 օր հետո Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել` նշելով, թե Բաքուն և Երևանը շարունակում են մեղադրել միմյանց 2016 թվականի դեկտեմբերի 29-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած ներխուժման փորձի առնչությամբ, որի հետևանքով գրանցվեցին մահվան դեպքեր:

“Only side interested in unsettling status quo is Azerbaijan” – MEP Frank Engel
YEREVAN, DECEMBER 29, ARMENPRESS. The only side which can have an interest in unsettling the status quo is Azerbaijan, Frank Engel, member of the European Parliament from Luxembourg told ARMENPRESS. “It is sad that the Minsk group continues to appeal to "both sides" to refrain from aggression and blame - it should be abundantly clear to every observer that the only side which can have an interest in unsettling the status quo is Azerbaijan”, he said.
According to Frank Engel, the December 29 Azerbaijani incursion attempt on the Armenian-Azerbaijani border shows Azerbaijan’s determination to instill a feeling of insecurity and fear of attacks on the Armenian populations.
“It [Azerbaijan] wants to elicit disproportionate military reprisals from the Armenian side. Only in such a case would Azerbaijan be able to justify major military moves against Armenian forces”, Engel said.
Azerbaijani forces attempted a sabotage infiltration in the Armenian state border south-east of Chinari village, Tavush province in the morning of December 29. Three Armenian soldiers were killed during the Azerbaijani incursion.